FINANSE A MOTORYZACJA

JAK POPRAWNIE ZAREJESTROWAĆ SAMOCHÓD Z ZAGRANICY?

18 GRUDNIA 2019

Polacy nadal bardzo chętnie wybierają używane samochody z zagranicy, ponieważ doceniają ich dobry stan techniczny, relatywnie niskie przebiegi, dobry serwis oraz przede wszystkim atrakcyjną cenę. Dokonałeś zakupu używanego samochodu zagranicznego od pośrednika lub sprowadzałeś go do Polski na własną rękę i chcesz się dowiedzieć, jak poprawnie go zarejestrować? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule.

rajestracja samochodu z zagranicy

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę podczas zakupu używanego z zagranicy?

Jeśli chcesz zarejestrować auto w polskim wydziale komunikacji, będziesz musiał posiadać umowę, którą spisałeś ze sprzedawcą, a także odpowiedniki polskiej karty pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego. W przypadku, gdy umowę podpisywałeś w języku obcym (innym niż polski), niezbędne będzie również jej przełożenie jej przez tłumacza przysięgłego. Dodatkowo warto pomyśleć o ubezpieczeniu krótkoterminowym (wykupowanym na miesiąc lub nawet na pojedyncze dni), jeżeli nowo zakupionym samochodem sam będziesz wracał do Polski.

Akcyza, czyli podatek od kupna samochodu za granicą  

Zanim udasz się do wydziału komunikacji w swoim powiecie, aby dokonać zgłoszenia zakupu samochodu używanego z zagranicy, musisz opłacić podatek akcyzowy do 30 dni od momentu przywiezienia pojazdu do kraju. Oprócz tego niezbędne będzie przedłożenie odpowiedniej deklaracji w urzędzie skarbowym, a stawka podatku to 18,6% wartości nabytego samochodu (jeżeli pojemność silnika przekracza 2000 cm3) lub 3,1% w przypadku mniejszych pojemności.

Przegląd pojazdu przed rejestracją

Nawet jeżeli zagraniczny pojazd posiada ważny przegląd techniczny, będziesz musiał wykonać go ponownie w Polsce. W większości przypadków wystarczający będzie przegląd uzupełniający, jednak dokładniejsze informacje uzyskasz jednak na stacji kontroli pojazdów.

Rejestracja pojazdu i związane z nią opłaty

Po opłaceniu akcyzy, pomyślnym przejściu przeglądu technicznego oraz przetłumaczeniu kompletu dokumentów, możesz wreszcie udać się do wydziału komunikacji, gdzie złożysz wniosek o rejestrację pojazdu. Na miejscu będziesz musiał zapłacić 256 zł, na które składają się następujące opłaty:

  •  75 zł za kartę pojazdu,
  •  54 zł za dowód rejestracyjny,
  •  80 zł za tablice rejestracyjne,
  •   31 zł za nalepkę kontrolą i legalizacyjną,
  •   13,5 zł za pozwolenie czasowe,
  •   2,5 zł za opłatę ewidencyjną.

Pamiętaj również, aby zabrać ze sobą potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w obcym kraju oraz zagraniczne tablice rejestracyjne. Teraz jedyne co Ci zostało to wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC na następny rok. Jeśli szukasz korzystnego pakietu skorzystaj z naszego rankingu OC/AC.

Rejestrację pojazdu możesz załatwić, korzystając z usług pełnomocnika, nie musisz osobiście stawiać się w wydziale komunikacji. W tym celu niezbędne będzie jednak odpowiednie upoważnienie.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6594 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15386 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8792 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.