FINANSE A MOTORYZACJA

KREDYT SAMOCHODOWY - CO WARTO O NIM WIEDZIEĆ?

26 KWIETNIA 2018

Często, decydując się na zakup samochodu, jesteśmy zmuszeni wspomóc się pieniędzmi z kredytu. Istnieje kilka możliwości sfinansowania takiego zakupu, jednak zdecydowanie najkorzystniejszą z nich jest zaciągnięcie celowego kredytu samochodowego. Czym charakteryzuje się takie zobowiązanie i dlaczego jest to najlepsze rozwiązanie dla kupującego?

kredyt samochodowy - co warto o nim wiedziec

Czym charakteryzuje się kredyt samochodowy?

Kredyt na samochód jest kredytem celowym – oznacza to, że w umowie określony zostanie konkretny cel i tylko w taki sposób mogą zostać spożytkowane pieniądze, które otrzymamy od banku.

W większości przypadków mamy możliwość wynegocjowania długiego okresu kredytowania, a kwota, którą uzyskamy, może być wyższa od tej proponowanej w przypadku standardowego kredytu gotówkowego. Niektóre oferty pozwalają na zaciągnięcie zobowiązania nawet na 10 lat. Najpopularniejszy wariant to jednak 36 miesięcy.

Kredyt samochodowy jest oprocentowany niżej niż typowy kredyt gotówkowy i między innymi dlatego jest to najkorzystniejsza forma finansowania zakupu auta. Wybór oferty zależy oczywiście od tego, jaki samochód chcielibyśmy kupić. Opłacalne oferty znajdziemy w dobrze znanych bankach, ale w tzw. bankach samochodowych, jak Toyota Bank czy Volkswagen Bank. Kredyt samochodowy kojarzy się głównie z nowym autem, ale wszystkie instytucje mają w swojej ofercie również kredyt na kupno samochodu używanego.

Rodzaje kredytów na samochód

Możemy wyróżnić 3 typy kredytów samochodowych:

Kredyt standardowy – pod kątem spłaty jest on podobny do typowego kredytu gotówkowego. W przypadku kredytu standardowego co miesiąc spłacamy raty powiększone o odsetki. Takie zadłużenie obłożone jest oprocentowaniem i prowizją. Czas spłaty może trwać od 6 miesięcy do 10 lat.

Kredyt jednoratowy – takie oferty proponowane są przez banki samochodowe. Wymagają od kredytobiorcy dużej wpłaty własnej, najczęściej 50% wartości samochodu. Pozostałą kwotę wpłacamy w umówionym terminie, zazwyczaj po roku. Zdecydowaną zaletą kredytów jednoratowych jest fakt, iż nie są oprocentowane.

Kredyt balonowy – cechuje się niskim oprocentowaniem i niskimi ratami miesięcznymi. Przez cały czas trwania umowy spłacamy 80% wartości samochodu, rozłożone na wybraną liczbę rat, a w ostatniej racie pokrywamy pozostałe 20%. W przypadku kredytów balonowych bank nie wymaga od nas wpłaty własnej.

Jak wygląda proces przyznawania kredytu?

Zanim wybierzemy samochód, warto zapoznać się z ofertami różnych banków. Możemy to zrobić np. korzystając z porównywarki kredytów samochodowych. Pamiętajmy przy tym, że kredyt możemy zaciągnąć zarówno na auto nowe, jak i na kupno samochodu używanego.

Do banku w sprawie oceny swojej zdolności kredytowej i możliwości uzyskania finansowania możemy zwrócić się jeszcze przed wybraniem auta, jednak ostateczną odpowiedź otrzymamy dopiero po zdecydowaniu się na konkretny samochód.

Po podpisaniu umowy kupna pojazdu należy zanieść ją do banku, gdzie otrzymamy umowę o kredyt. Zostanie on uruchomiony po zarejestrowaniu samochodu.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Udzielając kredytu samochodowego banki zabezpieczają się na różne sposoby. Najczęstsze zabezpieczenie stanowi cesja praw z polisy AC. Bank wymaga od nas wykupienia polisy AC kredytowanego samochodu, a odszkodowanie w razie zniszczenia zostanie wypłacone bankowi, a nie ubezpieczonemu.

Czasami bank decyduje się na zabezpieczenie w postaci depozytu karty pojazdu. Karta pojazdu znajduje się w rękach banku aż do momentu spłacenia ostatniej raty – uniemożliwia to sprzedaż samochodu bez zgody instytucji.

Często stosowane jest również zabezpieczenie poprzez przewłaszczenie. W takiej sytuacji aż do momentu spłacenia ostatniej raty właścicielem naszego samochodu jest bank. Następnie wystarczy przerejestrować auto, aby stało się naszą własnością.

Zdarza się, że banki wymagają od klientów wykupienia dodatkowych ubezpieczeń, np. ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia od utraty pracy czy utraty wartości samochodu. Ma to miejsce szczególnie w przypadku niskiej wpłaty własnej.

Informacje na temat zabezpieczeń wymaganych przez bank znajdziemy w umowie. Warto zapoznać się z tymi szczegółami.

Rozwiązanie dla osób z niską zdolnością kredytową

Co robić w sytuacji, gdy nasza zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu na samochód w banku? Możemy wtedy starać się o pożyczkę na samochód. Takie rozwiązanie oferują najczęściej firmy pozabankowe.

W tym przypadku nie będzie od nas wymagany wkład własny, musimy jednak liczyć się z większym kosztem. Pożyczka na samochód to rozwiązanie szybkie i niewymagające formalności, jednak droższe niż kredyt samochodowy. Otrzymamy mniej pieniędzy, na krótszy okres (najczęściej do 36 miesięcy), jednak nie będą od nas wymagane żadne dodatkowe zabezpieczenia.


Kredyt na samochód to zdecydowanie najtańsze źródło pieniędzy zarówno na samochód nowy, jak i na kupno samochodu używanego. Musimy jednak liczyć się z dużą ilością formalności i często wymaganym wkładem własnym. Szybszym rozwiązaniem jest pożyczka na samochód, jednak w tym przypadku koszt będzie dużo wyższy.


Tekst: Olga Gierszal


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy, co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5277 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12313 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7036 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.