FINANSE A MOTORYZACJA

WADY I ZALETY KREDYTU SAMOCHODOWEGO

17 LUTEGO 2020

Zakup nowego samochodu z salonu to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy  w przypadku pojazdów z niskiej i średniej pułki cenowej, w przypadku marek premium będzie on nawet kilkukrotnie wyższy. Nie każdy może pozwolić sobie na sfinansowanie tak dużego wydatku za gotówkę, w grę zatem często wchodzi kredyt na samochód. Kredyty samochodowe to na polskim rynku jedne z najpopularniejszych produktów finansowych, które są zaciągane nie tylko w przypadku kupna samochodów nowych, ale również tych z rynku wtórnego. Poznaj wady i zalety tego rozwiązania.

kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy – niskie oprocentowanie i elastyczne warunki

W odróżnieniu od kredytu gotówkowego, celowy kredyt na zakup samochodu udzielony przez bank zazwyczaj jest niskooprocentowany, do dziesięciu procent w skali rok, a w rzeczywistości dzięki promocjom wartości te są często jeszcze niższe.

W odróżnieniu od leasingu, kredyt samochodowy udzielany jest na dłuższy okres czasu, zazwyczaj do 10 lat, a kredytobiorca ma bardzo dużą możliwość wyboru rodzaju finansowania.

  •          Kredyt balonowy – niskie raty przez pierwsze lata obowiązywania kredytu, a następnie spłata 30-40% wartości samochodu, na przykład poprzez sprzedanie go w porozumieniu z instytucją finansową.
  •          Nadpłata w dowolnym momencie – dzięki temu pomniejsza się przyszłe raty lub skraca okres kredytowania.
  •          Możliwość kupna również używanego pojazdu – kredyt samochodowy można uzyskać nie tylko na zakup pojazdu salonowego, ale również używanego. W tym przypadku trzeba zwrócić jednak na wyższe oprocentowanie.
  •          Kredyt na dwie osoby lub zabezpieczenie w przypadku żyranta – rozwiązanie dobre w momencie gdy obawiasz się, że posiadasz zbyt niską zdolność kredytową.

Jakie wady może posiadasz kredyt samochodowy?

Oczywiście kredyt samochodowy to nie tylko same plusy. Pomimo swojej elastyczności i preferencyjnych warunków nadal jest zadłużeniem, na podstawie umowy podpisanej z bankiem. Instytucja finansowa stosując różne zabezpieczenia będzie mogła na przykład przejąć w depozyt kartę pojazdu do czasu zakończenia kredytu – bez niej kredytobiorca nie będzie miał możliwości sprzedaży samochodu.

Co więcej, bank często widnieje w dowodzie rejestracyjnym, przez co może sprzedać auto, gdy kredytobiorca przestanie spłacać raty w terminie (zastaw rejestrowy). Inne rozwiązanie to przewłaszczenie, wówczas bank jest współwłaścicielem auta, przez co bez jego zgody nie można dokonać sprzedaży.

Wymusza to również uzgodnienie z bankiem każdej naprawy po wypadku lub stłuczce. Instytucja finansowa może żądać korzystania z usług jedynie autoryzowanych i droższych serwisów oraz narzucać wymogi w zakresie pakietów polisy ubezpieczeniowej.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6504 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15176 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8672 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.