KREDYTY, POŻYCZKI

CO OZNACZA SCORING KREDYTOWY?

28 SIERPNIA 2019

Jeśli ubiegasz się o kredyt gotówkowy, hipoteczny lub pożyczkę po raz pierwszy, musisz zdobyć  kilka podstawowych informacji na temat określenia zdolności kredytowej przez instytucje finansowe. Czy wiesz, czym jest scoring kredytowy? Odpowiemy na to pytanie w naszym artykule i  przybliżymy, w jaki sposób banki stosują ocenę punktową.

co oznacza scoring kredytowy

Scoring kredytowy – podstawowe informacje

Kiedy ubiegasz się o wsparcie finansowe, pożyczkodawca często chce ocenić Twoją wiarygodność, aby mieć pewność, że przyjęcie Twojego wniosku to słuszna decyzja. Scoring kredytowy to jedna z metod oceniania wiarygodności osoby ubiegającej się o kredyt gotówkowy lub pożyczkę. Pozwala ona na ocenę ryzyka kredytowego, a także na oszacowanie ewentualnych problemów, na przykład z terminowym spłacaniem rat.

Mówiąc najprościej, nasz profil zostaje porównany do innych osób. Wynik scoringu kredytowego ma postać punktową. Wysoki wynik jest dla kredytodawcy dobrą oznaką. Zdolność kredytowa klienta zależy nie tylko od scoringu, ale ma on na nią znaczący wpływ.

Zdolność kredytowa, a Scoring BIK

 Często można usłyszeć o scoringu BIK. Jest to ocena punktowa wykonywana przez Biuro Informacji Kredytowej. Określany jest on za pomocą  danych historycznych z banków i firm pożyczkowych. Punkty scoringu BIK mogą się zmieniać w przypadku gdy:

 • - raty będą opłacane z opóźnieniem,
 • - zostanie wysłana duża liczba zapytań o wsparcie finansowe,
 • - pojawi się zadłużenie na karcie kredytowej lub kredycie odnawialnym,
 • - zostanie spłacony kredyt lub pożyczka.

Informacje w Biurze Informacji Kredytowej aktualizowane  są na bieżąco. Opóźnienie z informacjami bieżącymi dotyczącymi spłat zobowiązań mogą być opóźnione o 7 dni.

Jak określa się scoring kredytowy?

Scoring kredytowy jest stosowany przez wiele firm finansowych. Aby ocenić wiarygodność klienta pod uwagę bierze się wiele czynników. W ocenie scoringowej wnioskodawca zwraca się uwagę na sprawy, które pozwalają określi ryzyko związane ze spłatą zobowiązania.

Punkty scoringowe ustalane są w oparciu o takie dane, jak:

 • - zawód i wykształcenie klienta,
 • - wiek i stan cywilny,
 • - posiadanie nieruchomości czy samochodu,
 • - wysokość dochodów,
 • - posiadane rachunki bankowe, karty kredytowe lub płatnicze i inne zobowiązania,
 • - polisy ubezpieczeniowe,
 • - rodzaj i okres zatrudnienia.

Analizując te oraz wiele innych czynników ustalane są punkty scoringu. Jeśli nasza punktacja będzie niska bank może odrzucić nasz wniosek kredytowy. Pamiętaj, że zdolność kredytowa to nie tylko punkty scoringu, ale banki zwracają na tę daną uwagę.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6522 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15218 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8696 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.