KREDYTY, POŻYCZKI

CO TO JEST WIBOR I JAK WPŁYWA NA KREDYT

6 CZERWCA 2019

WIBOR to podstawa do wyznaczania oprocentowania zdecydowanej większości kredytów, których udzielają działające na terenie polski banki. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą lub osobą fizyczną, będziesz miał do czynienia ze stawką WIBOR, przy każdym z zaciąganych w banku kredytów. Warto więc wiedzieć, co to jest WIBOR i w jaki sposób będzie wpływał na wysokość zaciąganej pożyczki pozabankowe.

co to jest wibor

Co to jest WIBOR, czyli referencyjna wysokość oprocentowania?

WIBOR to skrót z angielskiego oznaczający Warsaw Interbank OfferredRate, który według definicji encyklopedycznej rozumiany jest jako referencyjna wysokość oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym w Polsce. Dla porównania w Wielkiej Brytanii korzysta się z bliźniaczego LIBORu (London Interbank OfferredRate), dla całej stery euro wyliczany jest natomiast EURIBOR. Jest to średnia oprocentowania podawanego przez największe banki działające na terenie polski, stanowiące część tak zwanego panelu WIBOR. Z obliczeń wyrzuca się wartości skrajne, a z pozostałych wylicza wspomnianą średnią.

W tym momencie uczestnikami ustalania stawki oprocentowania (czyli tzw. fixingu) jest 10 podmiotów: Bank Gospodarstwa Krajowego, BNP Paribas, Citi Handlowy, Millenium Bank, Bank Pekao, Santander, Deutsche Bank, ING, mBank oraz PKO Bank Polski. O godzinie 11:00 każdego dnia wymienione powyżej instytucje podają stawkę oprocentowania (roczną) po jakiej byłyby gotowe pożyczyć pieniądze innej instytucji finansowej działającej na polskim rynku międzybankowym.

Stawki WIBOR określane są dla dziewięciu różnych terminów, z których najkrótszy dotyczy jednego dnia (tak zwany WIBOR overnight), a najdłuższy jednego roku (1Y). W przypadku kredytów hipotecznych najczęściej brana pod uwagę jest stopa WIBOR 3M, która dotyczy 3-miesięcznej pożyczki, której banki są gotowe udzielać między sobą.

Wysokość stawki WIBOR

 Banki ustalają wysokość stóp referencyjnych WIBOR na podstawie obecnej koniunktury rynkowej, polityki pieniężnej banku centralnego oraz stawek podawanych przez konkurentów. Oznacza to, że WIBOR może nie zmieniać się przez długie miesiące, jednak w momencie zawirowań rynkowych ulec silniej zmianie nawet w przeciągu kilku dni roboczych pod rząd.

Oznaczenie przy stopie WIBOR jest również dla kredytobiorcy gwarancją jak często bank będzie aktualizował swoją ofertę kredytową. W przypadku WIBORu trzymiesięcznego (3M) nie następuje to właśnie częściej niż w odstępach kwartałów. Każda umowa kredytowa, którą podpisujesz z bankiem musi zawierać szczegółowe informacje dotyczące podstaw aktualizowania stawek WIBORu. Jest to niezwykle istotne gdyż ich wzrost będzie oznaczał dla Ciebie automatycznie wyższą ratę kredytu gotówkowego i nie tylko.

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy dokładnie, co to jest WIBOR, jeśli myślisz o wsparciu finansowym, skorzystaj z naszej porównywarki kredytów, w której znajdziesz informacje dotyczące oprocentowania, prowizji i kwot kredytów.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6378 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14882 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8504 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.