KREDYTY, POŻYCZKI

CZY DOSTANIESZ KREDYT HIPOTECZNY GDY JESTEŚ W BIK?

27 WRZEŚNIA 2019

Chciałbyś ubiegać się o kredyt hipoteczny, zdajesz sobie jednak sprawę, że Twoja historia kredytowa może być niekorzystna? Jeżeli w przeszłości zalegałeś ze spłatą innych zobowiązań, wtedy najprawdopodobniej zostało to odnotowane w bazie Biura Informacja Kredytowej (BIK). Czy pomimo wpisu w BIK można liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny?

czy dostaniesz kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny, a historia kredytowa w BIK

Nie jest tajemnicą, że banki sprawdzają rating kredytowy BIK przed podjęciem decyzji o wypłaceniu finansowania w ramach kredytu gotówkowego lub hipotecznego. Jeżeli historia w BIK jest pozytywna, wtedy masz szansę na wysokie kwoty wsparcia finansowego i korzystne warunki spłaty. Gorszy scoring Biura nie musi jednak przesądzać o negatywnej decyzji kredytowej. Instytucje finansowe prowadzą bowiem własne ratingi potencjalnych kredytobiorców.

Jeżeli więc masz na swoim sumieniu krótkoterminowe opóźnienia w spłacie (które nie przekroczyło miesiąca) lub jednorazowe, dłuższe opóźnienie, wtedy nie powinny one negatywnie odbijać się na ogólnej historii kredytowej w konkretnym banku. Wszystko zależne będzie od tego jak duże było Twoje zadłużenie oraz jakie miesięczne zarobki wykazujesz.

Staraj się zbudować pozytywną historię kredytową w BIK

Nawet jeżeli w przeszłości zdarzyła Ci się nieterminowa spłata zobowiązania i w BIK widnieją informacje o zaległościach w spłacie rat lub ewentualnych zadłużeniach, staraj się budować pozytywną historię kredytową kolejnymi produktami. W tym celu możesz wykorzystać karty kredytowe, relatywnie niskie kredyty gotówkowe lub pożyczki, a nawet raty na sprzęt RTV i AGD.

Co więcej, po upływie pięcu lat Twoje dawne zadłużenia zostają automatycznie usunięte z bazy z powodu przedawnienia. Co więcej na ocenę sytuacji kredytowej wpływ mają głównie najświeższe zdarzenia, które miały miejsce w przeciągu ostatniego roku.

Musisz pamiętać, że kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie i jeżeli zdaniem banku nie będziesz na finansowej prostej, wtedy jego uzyskanie może być bardzo trudne. Dla niektórych instytucji wystarczającym do odrzucenia wniosku kredytowego będzie znalezienie w BIK dwóch informacji o zaległości w spłacie rat (nawet niewielkich, opiewających na 50-100 złotych w skali miesiąca). Liczba banków przyznających w Polsce kredyty hipoteczne jest jednak na tyle duża, że warto spróbować swoich szans.

Jeżeli jednak Ci się nie uda, powinieneś najpierw skupić się na rekonstrukcji dotychczasowych długów i uporządkować dotychczasową historię kredytową, żeby nie mieć problemów w kontakcie z bankami.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6378 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14882 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8504 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.