KREDYTY, POŻYCZKI

JAK OBNIŻYĆ KOSZTY KREDYTU GOTÓWKOWEGO?

16 WRZEŚNIA 2019

Niezależnie od tego czy zaciągasz kredyt gotówkowy, czy też hipoteczny, w każdym przypadku oprócz spłaty zobowiązania, będziesz musiał pokryć również koszt odsetek, prowizji oraz szeregu innych opłat, które mogą naliczać banki. Konsumenci często nie zdają sobie jednak sprawy, że mogą mieć realny wpływ na obniżenie łącznego kosztu kredytu. W poniższym artykule podpowiadamy jak można tego dokonać w kilku prostych krokach.

jak obnizyc koszt kredytu

Oferty kredytów gotówkowych online i nie tylko

Chociaż przy kredytach gotówkowych online o wartości kilku lub kilkunastu tysięcy złotych różnice mogą nie być bardzo duże, to w przypadku kredytów hipotecznych zaciąganych na kilkadziesiąt lat, podstawowa oferta banków mogą znacząco się od siebie różnić. Może okazać się, że za pożyczenie tej samej sumy zapłacimy nawet 20-30 tysięcy złotych więcej opłat dodatkowych.

Właśnie dlatego wybierając kredytodawcę zawsze warto sprawdzać Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO), która uwzględnia wszystkie wydatki ponoszone przez kredytobiorcę (stawkę oprocentowania, prowizję, i dodatkowe koszty kredytu hipotecznego lub gotówkowego). Oferty pod względem RRSO bardzo łatwo porównać dzięki kalkulatorom i porównywarkom online dostępnym w Internecie.

Negocjuj warunki kredytu gotówkowego oferowane przez bank

Wysokość kwoty kredytu, ilość dokumentów, które podpisujemy i często skomplikowany język bankowy powodują, że możemy czuć się przytłoczeni podczas rozmów z przedstawicielami kredytowymi instytucji finansowych. Należy jednak pamiętać, że bank chcąc sprzedać swój produkt musi zachować pewną elastyczność i dopasować się do oczekiwań klientów.

Zawsze masz prawo do negocjacji, podczas których warto wykorzystać takie argumenty jak bardziej atrakcyjne oferty konkurencji, związanie z produktami banku w przeszłości, wysokie zarobki, spory udział procentowy wkładu własnego, itd.

W tym miejscu powinieneś zwrócić również uwagę na liczbę rat i ich rozłożenie w czasie. Im dłuższy czas spłaty kredytu tym miesięczna rata będzie niższa, jednak jego łączny koszt może okazać się zdecydowanie wyższy. W efekcie im szybciej spłacisz zobowiązanie, tym kredyt gotówkowy będzie tańszy. Kolejna kwestia to wybór spłaty w systemie rat malejących lub równych. Raty równe są zdecydowanie popularniejsze i w ich przypadku przez cały okres kredytowania spłacamy zbliżone kwoty. W przypadku rat malejących na początku płacimy więcej, z upływem czasu raty stają się coraz mniejsze (cześć kapitałowa pozostaje niezmienna, zmniejsza się jednak część odsetkowa) – dzięki czemu na łącznym koszcie kredytu na dowód można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Ludzie zazwyczaj decydują się jednak na raty równe z bardzo prostej przyczyny – nie chcą zbyt mocno obciążać domowego budżetu wysokimi ratami.

Oferty promocyjne i rankingi kredytów

Jednym z najprostszych sposobów na obniżenie marży kredytu dla zadłużonych i nie tylko, prowizji i jego ogólnego kosztu jest skorzystanie z dodatkowych ofert proponowanych przez banki razem z umową kredytową. Jest to strategia tak zwanego cross-sellingu – instytucja finansowa zgadza się obniżyć koszt pożyczki, w zamian kredytobiorca zobowiązuje się skorzystać z jej produktów finansowych (założenie konta oszczędnościowego, wyrobienie karty płatniczej, wykupienie ubezpieczenia, itd.).

Oczywiście tutaj należy wnikliwie rozpatrzeć każdą ofertę, chociaż zazwyczaj sporym zyskiem jest już samo założenie darmowego rachunku u kredytodawcy i na przykład zobowiązanie się do przelewanie na niego comiesięcznej wypłaty.

Banki często oferują promocje stałym oraz nowym klientom. Warto być w ofertami na bieżąco, gdyż promocje na kredyty gotówkowe i pożyczki często się zmieniają. Możesz trafić nawet na oferty darmowego wsparcia finansowego. Jeśli chcesz porównać wiele ofert w kilka minut, skorzystaj z naszej porównywarki finansowej.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6378 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14882 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8504 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.