KREDYTY, POŻYCZKI

LINIA KREDYTOWA DLA FIRM - JAK TO DZIAŁA?

14 GRUDNIA 2019

Posiadasz jednoosobową działalność gospodarczą lub małą firmę zatrudniającą kilka osób i borykasz się z okresowymi i niewielkimi problemami z płynnością finansową? W danym miesiącu zabrakło Ci relatywnie niewielkiej sumy na pokrycie wszystkich opłat lub zakup niezbędnych w Twojej działalności zasobów? Świetnym rozwiązaniem w takim przypadku może być kredyt odnawialny w postaci linii kredytowej dla firm. Zobacz, na jakich zasadach działa takie wsparcie finansowe.

linia kredytowa

Linia kredytowa, czyli swobodny dostęp do dodatkowej gotówki

Przedsiębiorca korzystający z linii kredytowej otrzymuje dostęp do większego salda na swoim firmowym rachunku bankowym, z którego może korzystać w dowolnym momencie. Jeżeli w danym miesiącu nie sięgnie po środki w ramach przyznanej linii, nie będzie musiał ponosić dodatkowych opłat. Jeżeli natomiast będzie potrzebował dostępu do tej formy kredytu odnawialnego, wtedy zapłaci odsetki od wykorzystanej sumy.

Czym linia kredytowa dla firm różni się od popularnego debetu? Produkty są do siebie bardzo zbliżone, jednak kredyt odnawialny gwarantuje przedsiębiorcom dostęp do zdecydowanie wyższych kwot (nawet do 500 tysięcy złotych). W przypadku debetu formalności będą ograniczone do minimum, linia kredytowa wymaga natomiast podpisania osobnej umowy kredytowej (obowiązującej zazwyczaj przez okresu roku i automatycznie przedłużanej, jeżeli klient jej nie wypowie).

Z linii kredytowych w przypadku większości polskich banków mogą skorzystać osoby fizyczne, prowadzące jednoosobową działalność, spółki cywilne, jawne, spółki partnerskie oraz komornicy sądowi. Wniosek o jej uruchomienie składa się przez Internet, a przedsiębiorca nie potrzebuje dodatkowych zaświadczeń z Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Firmowy kredyt odnawialny – jak działa?

Załóżmy, że uruchomiłeś linię kredytową w wysokości 100 tysięcy złotych. Bank potrąci prowizję za jej aktywację w wysokości, na przykład 2% (taka sama prowizja zostanie naliczona w momencie prolongaty kredytu odnawialnego). Jeżeli nie będziesz korzystał z przyznanych środków, wtedy nie obowiązują Cię żadne dodatkowe opłaty. W momencie, gdy jednak wykorzystasz dostępne limity, wtedy ich spłata zostanie obciążona odsetkami – przykładowo ING Bank Śląski oferuje marżę od 6% + WIBOR 1M.

Przyszła spłata zadłużenia jest elastyczna i będzie pokrywana automatycznie z wpływów trafiających na Twój rachunek firmowy. Musisz jednocześnie pamiętać, że jeżeli linia funkcjonuje na rachunku firmowym, wtedy jakiekolwiek opłaty, prowizje lub odsetki możesz zaliczyć na poczet kosztów uzyskania przychodu.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6219 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14511 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8292 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.