KREDYTY, POŻYCZKI

NA CZYM POLEGA CZYSZCZENIE BIKU?

11 MARCA 2019

Biuro Informacji Kredytowej (w skrócie BIK) zbiera informacje przekazywane przez niezależne podmioty, tworząc historię na temat Twoich działań kredytowych. BIK jest też jednym z pierwszych miejsc, do którego zaglądają banki przed przyznaniem pozytywnej decyzji kredytowej. Jeżeli w przeszłości popadłeś w długi lub nieregularnie spłacałeś raty, zostanie to odnotowane we wspomnianej ewidencji. W Internecie można znaleźć wiele firm oferujących „czyszczenie BIK” jak się jednak okazuje, takowe twierdzenia niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Sprawdź, na czym polega usuwanie z BIK.

Informacje w BIK są przechowywane przez 5 lat

BIK zbiera informacje o opóźnieniach i zalegających zapłatach – wpis pojawia się jednak dopiero, gdy opóźnienie wyniosło 60 dni, a od wezwania do uiszczenia zapłaty minęło ich 30. Takowa informacja następnie będzie widniała w rejestrze przez 5 lat. Czyszczenie BIKu i usunięcie informacji może nastąpić jedynie w trzech przypadkach, takich jak:

  • Rezygnacja z przetwarzania danych o kredytach bankowych i nie tylko spłaconych – za Twoją zgodą BIK może zbierać informacje o regularnie spłacanych zobowiązaniach finansowych, na Twoją prośbę może też przestać publikować dane na temat Twojej historii kredytowej;
  • Poprawa błędnych informacji – jeżeli zauważysz błędne dane, na przykład dotyczące daty urodzenia lub miejsca zamieszkania, a także daty spłatydługu, możesz wnioskować o ich poprawę;
  • Usunięcie informacji o kredycie niespłaconym w terminie – taki wniosek można złożyć dopiero w momencie, gdy od momentu spłaty całości zobowiązania upłynęło 5 lat.

Jak wygląda czyszczenie BIKu?

Jeżeli usuwanie z BIK informacji o kredytach jest niemożliwe (oprócz kilku przypadków) to na jakiej zasadzie działają firmy zajmujące się czyszczeniem BIKu? Ich działalność wykorzystuje lukę prawną – jak wspomniano wcześniej informacje przesłane do BIK mogą zostać dopiero w momencie gdy opóźnienia w spłacie raty kredytu wynoszą co najmniej 60 dni, a dodatkowo od przesłania wezwania do zapłaty minęło 30 dni. Praktyka pokazuje, że banki w niektórych przypadkach pomijają ten drugi warunek, co jest podstawą do podważenia zasadności dokonania wpisu w BIK.

Pamiętaj również o tym, że koszt samodzielnego pobrania raportu BIK z oficjalnej strony internetowej wynosi 39 zł. Możesz podjąć próbę analizy swojej historii kredytowej, a następnie podjąć kolejne kroki, jeśli uznasz, że jest to konieczne. Czyszczenie BIK z pewnością działa, ale jedynie w niektórych przypadkach.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5736 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13384 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7648 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.