KREDYTY, POŻYCZKI

POLACY CHĘTNIEJ BIORĄ KREDYTY HIPOTECZNE - ZOBACZ DLACZEGO

1 SIERPNIA 2019

Rozpędzona gospodarka, kolejne programy socjalne, niskie stopy procentowe banku centralnego oraz wysoka inflacja zarobkowa powodują, że o kupnie mieszkania lub domu na kredyt hipoteczny myśli coraz więcej osób  i to nie tylko w celu realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych, ale również w celach inwestycyjnych. Sprawdź, jakie są tego powody i czy może wiązać się to z pewnymi zagrożeniami.

polacy chetnie biora kredyty hipoteczne

Sytuacja ekonomiczna Polaków

Zerowa stawka PIT dla młodych przed ukończeniem 26 roku życia, 500 plus dla każdego na pierwsze dziecko, obniżka pierwszego progu podatkowego z 18% do 17% oraz dobra dynamika wzrostu zarobków (inflacja zarobkowa) spowodowały, że Polacy nigdy nie posiadali tak wysokiej pewności ekonomiczne, szczególnie biorąc pod uwagę, że ich wynagrodzenie nadal będzie dynamicznie wzrastać.

Więcej pieniędzy to nie tylko większe potrzeby, ale również większe oszczędności, za którymi idzie chęć posiadania własnej nieruchomości i możliwość pokonania wpłaty wkładu własnego podczas branie kredytu hipotecznego. W związku z tym bogacący się naród coraz częściej sięga po długoterminowe kredyty na mieszkanie z zabezpieczeniem hipotecznym, rozłożone na 20 lub nawet 30 lat. W takim przypadku rata jest niska (często o wiele niższa niż koszt wynajmu mieszkania), a spłata rozłożona na długi okres. Należy jednak pamiętać, że banki przy kredytach hipotecznych często oferują zmienne oprocentowanie, co przy pogorszeniu koniunktury gospodarczej za kilka lat lub spadku dynamiki wzrostu zarobków może realnie zwiększyć koszt spłacania kredytu.

Kredyty hipoteczne - Rekordowo niskie stopy NBP

Główna stopa procentowa w Polsce od ponad czterech lat utrzymywana jest na rekordowo niskim poziomie 1,5%. Jednocześnie zgodnie z zapowiedziami obecnego prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), instytucja w najbliższej przyszłości nie planuje podnosić stóp, od których bezpośrednio zależy oprocentowanie kredytu hipotecznegoGdyby stopa niespodziewanie wzrosła, wtedy automatycznie przełożyłoby się to na wzrost łącznego oprocentowania kredytów, również hipotecznych, a co za tym idzie spłacanych co miesiąc rat.

Pomoce finansowe

Oprócz wysokiej inflacji zarobkowej oraz rekordowo niskich stóp procentowych NBP, Polacy pod uwagę biorą również nowe programy socjalne, które wspomagają comiesięczne budżety. W pierwszym półroczy 2019 roku przydzielono kredyty o wartości 35 miliardów złotych, czyli o 2 miliardy więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Większą pewność przy ubieganiu się o kredyt zapewniają wspomniane już we wstępie programy socjalne obecnego rządu, takie jak program 500 plus.

Chcesz zdobyć więcej informacji na temat kredytów gotówkowych, hipotecznych i innych tematów finansowych? Sprawdź inne nasze artykuły.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6522 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15218 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8696 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.