UBEZPIECZENIA

UBEZPIECZENIE A POBYT W SZPITALU

13 MAJA 2016

Pobyt w szpitalu często wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi przeżyciami, ale bywa konieczny w przypadku ratowania życia lub zdrowia. Dłuższa hospitalizacja może oznaczać dla chorego uszczuplenie jego budżetu związane z nieobecnością w pracy i niemożnością zarobienia na pensję. Na szczęście istnieje możliwość ubezpieczenia się na ten wypadek. Kiedy ubezpieczyciel wypłaci pieniądze?

szpital

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu

Podpisując umowę ubezpieczenia na życie zwykle otrzymujemy zupełnie podstawowy pakiet ubezpieczeń. Możemy go jednak poszerzyć o ubezpieczenie dodatkowe na wypadek pobytu w szpitalu. Mając taką polisę, osoba ubezpieczona ma prawo do otrzymywania świadczeń za każdy dzień pobytu w szpitalu. W standardowych ofertach ten rodzaj ubezpieczenia obejmuje zarówno pobyt w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku, jak i spowodowany chorobą, jednakże warto zwrócić na to uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy z firmą ubezpieczeniową. Może się bowiem okazać, że polisa obejmie tylko jeden z podanych wariantów i w razie drugiego przypadku, choremu nie zostaną wypłacone żadne pieniądze. Sprawdź aktualny ranking ubezpieczeń na życie.

Oferty ubezpieczycieli mogą różnić się od siebie pod względem kilku ważnych czynników:

  • wysokość składki (sposób jej wyliczania)
  • minimalny i maksymalny czas pobytu w szpitalu będący podstawą do wypłaty świadczeń, wysokość świadczeń
  • dodatkowe świadczenia

Wysokość składki może być bardzo zróżnicowania. Firmy ubezpieczeniowe z reguły nie podają stałego spisu wysokości składek, ponieważ są one zazwyczaj wyliczane indywidualnie w przypadku każdego Klienta. Aby poznać przybliżoną wartość składki ubezpieczenia dopasowanego na własne potrzeby, najlepiej jest skontaktować się z ubezpieczycielem osobiście w placówce firmy lub telefonicznie. Firmy ubezpieczeniowe bardzo często biorą pod uwagę wiek ubezpieczonego. W przypadku osób starszych, składka może być nieco wyższa, niż u ludzi w wieku średnim. Wybierając rodzinne ubezpieczenie, można z kolei liczyć na jedną wygodną stawkę w zamian za spokój całej rodziny.

Otrzymywanie świadczeń za każdy dzień pobytu w szpitalu ustalany jest indywidualnie przez firmę ubezpieczeniową i określany w umowie. Wiele firm rezygnuje z wypłacania świadczeń za jeden dzień hospitalizacji. Zazwyczaj o rekompensatę można ubiegać się dopiero od drugiego lub trzeciego dnia pobytu w szpitalu na okres nie dłuższy, niż widnieje w umowie. Wysokość otrzymywanych świadczeń bardzo często wyliczana jest na podstawie płaconych składek i sumy ubezpieczenia, jako procent tej sumy lub ustalona z góry w wybranym wariancie ubezpieczenia. Zwykle klaruje się w przedziale 50 - 400 zł za każdy dzień hospitalizacji. W przypadku ubezpieczenia rodzinnego dzieci mogą otrzymać w ramach świadczeń o połowę mniejszą kwotę niż dorośli. Ponadto warto pamiętać o tym, że wysokość świadczeń wypłacanych z tytułu nieszczęśliwego wypadku jest 100% wyższa od tej z tytułu choroby. Jeżeli zatem ubezpieczonemu należy się 100 zł za każdy dzień pobytu w szpitalu z powodu choroby, to jeśli powodem hospitalizacji będzie nieszczęśliwy wypadek, otrzymywać będzie 200 zł dziennie.

Dodatkowe świadczenia dają możliwość pełniejszej ochrony. Może to dotyczyć rozszerzenia oferty o świadczenia rekonwalescencyjne, pooperacyjne, świadczenia za pobyt na OIOM-ie itp. Każde z tych wariantów ma swoje odrębne warunki co do kwoty wypłacanych pieniędzy i okresu branego pod uwagę.Podpisując umowę z ubezpieczycielem warto dokładnie przejrzeć warunki ubezpieczenia, aby mieć dokładną świadomość wszystkich sytuacji, w których świadczenia będę obowiązywać. Nie wystarczy wiedzieć, że posiada się ubezpieczenie za pobyt w szpitalu z powodu choroby. Trzeba również sprawdzić, jakie choroby będą brane pod uwagę. Z pewnością nie dotyczy to chorób, na które już się choruje w momencie podpisywania umowy (firmy ubezpieczeniowe często zabezpieczają się przed tym uwzględniając w swoich warunkach okres karencji, po którym dopiero można się ubiegać o świadczenia z tytułu choroby), ale bywa również tak, że szczegółowo wymienione są te, których świadczenia nie obejmują (np. choroba nowotworowa).

Warto też sprawdzić za ile dni w szpitalu będą wypłacane pieniądze. Może się okazać, że przy dłuższej hospitalizacji konieczne będzie znalezienie innego źródła dochodu, gdyż ubezpieczenie nie obejmie całego okresu. Mając świadomość wszystkich warunków umowy, można w porę zabezpieczyć się przed problemami finansowymi zmieniając te warunki, wykupując dodatkowe ubezpieczenie lub zmieniając firmę ubezpieczeniową.Jeśli jesteś zainteresowany wykupieniem ubezpieczenia szpitalnego, porównaj oferty różnych firm i sprawdź, która zaoferuje Ci lepsze warunki i niższą składkę. To dobry sposób na zabezpieczenie finansowe wobec nieprzewidzianych zdarzeń losowych.Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6378 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14882 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8504 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.