AKTUALNOŚCI

O CO CHODZI Z KAUCJĄ ZA MIESZKANIE?

23 LISTOPADA 2018

Podjąłeś decyzję o wynajmie nowego mieszkania i szukasz informacji na ten temat? Wielu właścicieli wymaga od swoich lokatorów kaucji za nieruchomość. Ma ona stanowić pewnego rodzaju zabezpieczenie. Dowiedz się, co ma na celu i jaki jest to koszt.

Kaucja mieszkaniowa – podstawowe informacje

Kaucja pobierana przez właścicieli mieszkań i domów od lokatorów ma na celu zabezpieczenie pokrycia należności z tytuły najmu nieruchomości. Wpłacana powinna być podczas zawiwrania umowy. Ta opłata jest zabezpieczeniem na wypadek spowodowania przez lokatorów szkód w lokalu.

Jeśli lokator odmówi wpłacenia kaucji, właściciel może wstrzymać zawarcie z nim umowy najmu. Tę sytuację reguluje Ustawa o Ochronie Praw Lokatorów. Co za tym idzie informacja o kwocie pobieranej kaucji powinna znajdować się w umowie. Kaucja to opłata, która może być przeznaczona na pokrycie należności taki jak, zaległości w płatności czynszu lub naprawę szkód w mieszkaniu.

Czy kaucja jest bezzwrotna?

Kwoty opisywanej opłaty może być różna, ale według prawa, nie można wynosić więcej niż dwunastokrotność czynszu za miesiąc użytkowania lokalu. Ta opłata jest oczywiście zwrotna w całości, jeśli nie będzie podstaw to ściągnięcia zaległości.

Wspomniana już wcześniej ustawa, mówi o tym, że kaucja powinna być zwrócona w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia wynajmowanej nieruchomości.

Rola kaucji za mieszkanie

Kaucja pełni głównie rolę zabezpieczająco-gwarancyjną. Osoby wynajmujące lokale zabezpieczają się w ten sposób przez nieuczciwymi lokatorami. Pamiętajmy jednak, że z kaucji nie powinny być potrącane bieżące koszty utrzymania lokalu.

Kaucji z pewnością nie odzyskamy w sytuacji, gdy w mieszkaniu dojdzie do poważnych uszkodzeń. Chociaż kwota pobieranej kaucji może być znacznie wyższa, najczęściej właściciele decydują się na pobieranie kwoty nieprzekraczającej trzykrotności czynszu miesięcznego. Pamiętaj, czym lepiej wyposażone mieszkanie, tym kaucja prawdopodobnie będzie proporcjonalnie wyższa.

Co zrobić, gdy właściciel nie chce oddać na kaucji?

Podczas zdawania wynajmowanego lokalu mogą pojawić się problemy wynikające z niezgodności zdań. Właściciel nie chce zwrócić Ci wpłaconej wcześniej kaucji? Poproś o wyjaśnienia. Właściciel powinien podać Ci powód zatrzymania konkretnej kwoty. Aby uniknąć wszelkich nieporozumień, proponujemy udokumentować stan nieruchomości w momencie jej wynajmu w momencie zakończenia umowy. Jeśli rozmowy na temat stanu lokalu, zwrotu kaucji oraz umowy najmu będzie przeprowadzać drogą mailową, będzie stanowiła ona dodatkowy dowód. Sprawę ułatwi równie rozszerzenie umowy najmu o protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. Zawiera on spis sprzętu i mebli znajdujących się w lokalu, a także wszelkie usterki, które mają miejsce.

Do tej pory wynajmowałeś mieszkanie, ale myślisz o kupnie własnego? Jeśli jesteś zainteresowany wsparciem finansowym, zapraszamy do zapoznania się z rankingiem kredytów hipotecznych.


Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6762 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15778 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
9016 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.