DORADCA KLIENTA

BUDŻET DOMOWY NA JESIENNE WYDATKI - JAK GO ZAPLANOWAĆ?

6 WRZEŚNIA 2017

Choć trudno w to uwierzyć, wakacje już za nami. Nadchodząca jesień może nieco obciążyć nasz budżet domowy, generując sezonowe wydatki. Warto odpowiednio się do tego przygotować. Przemyślany budżet domowy pozwoli nam zapanować nad codziennymi wydatkami i znaleźć środki na pokrycie tych sezonowych.

Budżet domowy na jesienne wydatki - jak go zaplanować?

Dlaczego warto zaplanować budżet domowy?

Zaplanowanie budżetu domowego zajmuje trochę czasu, jednak nie jest to czas stracony. Odpowiednie przygotowanie się do wydatków, które przyjdzie nam ponieść jesienią, pozwoli nam zapanować nad domowymi finansami. Dzięki temu jesienne wydatki nie będą dla nas zaskoczeniem, unikniemy stresu i konieczności pożyczania pieniędzy od krewnych lub zaciągania szybkich pożyczek.

Oczywiście na odpowiednim planowaniu się nie kończy. Kiedy już dopracujemy swój jesienny budżet domowy, będziemy musieli bezwzględnie się go trzymać. Mowa tu nie o niespodziewanych wydatkach, które przecież mogą przydarzyć się każdemu, lecz o unikaniu pokus i nieuleganiu zachciankom np. podczas zakupów w sklepie. Tylko takie podejście sprawi, że czas poświęcony na planowanie budżetu domowego nie będzie czasem straconym.

Jesienne wydatki – na co się przygotować?

Budżet domowy na jesienne wydatki - jak go zaplanować?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na podjęcie finansowego wyzwania i opracowanie budżetu domowego, na początek przyjrzyjmy się sezonowym wydatkom, jakie czekają nas jesienią.

Szkolna wyprawka

Wydatki na podręczniki i artykuły szkolne większość rodziców ma już za sobą. Z pewnością pokaźnie nadwyrężyły one sierpniowe budżety domowe, ponieważ potrafią pochłonąć nawet kilkaset złotych. We wrześniu należy jednak wziąć pod uwagę jeszcze inne wydatki związane ze szkołą, takie jak np. składki na radę rodziców. Do jesiennych wydatków należy doliczyć również koszt odwożenia dziecka do szkoły lub kupna biletu miesięcznego.

Przygotowanie samochodu do sezonu zimowego

Koszt zestawu opon zimowych sięga nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli więc w tym roku musisz zakupić nowe opony, czeka cię spory wydatek. Na kupnie opon można zaoszczędzić, jeśli zdecydujemy się na opony używane. W tej kwestii należy jednak być szczególnie ostrożnym. Zwróćmy uwagę na wiek kupowanych opon oraz wysokość bieżnika. Korzystajmy również z zaufanych, sprawdzonych źródeł.

Samochody przed sezonem zimowym często wymagają również kilku napraw. Należy więc dokładnie przeanalizować stan swojego auta i, mając na uwadze ostatni przegląd, odpowiednio przygotować auto do zimy, tak, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Wszystkie te koszta należy wliczyć w planowany jesienny budżet domowy.

Ogrzewanie

Wydatki na ogrzewanie to stały element budżetu domowego – od jesieni aż do wiosny. Aby oszacować ich wysokość należy przyjrzeć się kwotom z poprzednich lat. Jeśli wydatki są wysokie, warto wdrożyć pewne oszczędności, np. uszczelnić okna i drzwi czy wietrzyć mieszkanie o określonej porze.

Ubrania

Jesienno-zimową garderobę najlepiej kompletować pod koniec sezonu, kiedy to możemy liczyć na wyprzedaże i promocyjne ceny. Jeśli jednak potrzebujemy nowych butów, kurtki czy swetrów, a nie zadbaliśmy o ich kupno pod koniec poprzedniego sezonu, należy wliczyć te wydatki do jesiennego budżetu domowego.

Lekarstwa

Sezon jesienno-zimowy jest niestety związany z zachorowaniami na grypę, zapalenie gardła czy przeziębieniami. Do jesiennego budżetu domowego powinniśmy więc dopisać również wydatki na leki. Lepiej mieć odłożoną specjalną pulę na tę okazję – antybiotyki bywają drogie.

Elektryczność

Jesienią dzień staje się coraz krótszy, co wiąże się z koniecznością częstszego korzystania ze sztucznego oświetlenia. Niestety generuje to wyższe rachunki za prąd. Planując budżet domowy, weź pod uwagę ten wydatek. Miesięczny koszt prądu pomogą ci oszacować rachunki z ubiegłego roku.

Jeśli martwi cię wysokość rachunków za prąd, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu: „Oszczędzanie prądu – jak obniżyć rachunki?”. Wyjaśniamy tak proste sposoby na oszczędzanie prądu na co dzień.

Obchody Wszystkich Świętych

Na przełomie października i listopada czekają nas wydatki związane z obchodami uroczystości Wszystkich Świętych. Przygotowanie i odpowiednie ozdobienie grobów sporo kosztuje, jeśli więc spoczywa na nas taki obowiązek, warto przygotować się do niego finansowo. Pozostałe koszta związane są oczywiście z kupnem zniczy. Wliczmy wydatki, które będziemy musieli ponieść, do jesiennego budżetu domowego.

Remont

Wiele osób planuje na wrzesień mniejsze lub większe remonty mieszkania. Jeśli również masz zamiar co nieco odnowić lub coś w twoim domu wymaga naprawy, dokładnie oszacuj koszta i uwzględnij je w planowanym budżecie domowym.

Spłata wakacyjnych kredytów

Wielu z nas zdecydowało się w czasie wakacji na zaciągnięcie kredytu lub szybkiej pożyczki. Teraz, niestety, przyszedł czas, aby owe zadłużenia spłacać. Powrót do rzeczywistości bywa trudny, jeśli jednak ciąży na Tobie obowiązek spłaty kredytu, umieść to zobowiązanie na szczycie swoich finansowych priorytetów. W przypadku braku spłaty lub opóźnień w spłacie kredytu, grożą nam surowe kary finansowe.

Święta

Do świąt jeszcze daleko, warto jednak odpowiednio przygotować się do nich finansowo. Wszystko dlatego, że wydatki związane z ich organizacją potrafią być naprawdę spore. Nasz grudniowy budżet może ich zwyczajnie nie udźwignąć.

W swoim jesiennym budżecie domowym uwzględnijmy więc chociażby niewielkie oszczędności czynione a konto świąt.

Jak zaplanować jesienny budżet domowy?

Budżet domowy na jesienne wydatki - jak go zaplanować?

Wiemy już, na jakie sezonowe wydatki musisz zwrócić uwagę. Czas zaplanować jesienny budżet domowy! Wyjaśniamy jak to zrobić, krok po kroku.

Krok 1: podsumuj swoje przychody

Aby dobrze zorganizować swój budżet domowy, musisz znać wysokość swoich dochodów. Weź pod uwagę pensję, ale również wszelkie inne przychody, jeśli takie posiadasz. Warto znać kwotę miesięczną oraz sumę, jaką będziesz mieć do rozdysponowania przez wszystkie trzy jesienne miesiące.

Wiesz już, jaka jest kwota Twoich przychodów? Przejdźmy do kolejnego kroku.

Krok 2: podsumuj swoje codzienne wydatki

W kolejnym kroku przeanalizuj dokładnie stałe wydatki, które ponosisz w każdym miesiącu. Do takich wydatków należą: czynsz, opłaty, wydatki na jedzenie, wydatki na paliwo, rata za telewizor, rata kredytu. Jeśli ponosisz inne stałe wydatki, dopisz je do tej listy. Wypisz wszystkie, oszacuj kwoty, które pochłaniają i podsumuj.

Planując budżet domowy pamiętaj, że wymienione w tym punkcie wydatki są priorytetowe – nie może ci zabraknąć na nie pieniędzy.

Krok 3: oszacuj, ile potrzebujesz na dodatkowe, jesienne wydatki

Teraz czas wykorzystać wiedzę zgromadzoną po przeczytaniu pierwszej części artykułu. Wiesz już, na jakie wydatki zwrócić uwagę w sezonie jesiennym. Wypisz, które z nich cię dotyczą i oszacuj kwoty, które będą ci potrzebne na ich pokrycie.

Krok 4: dopasuj wydatki do odpowiednich miesięcy, pozostawiając sobie rezerwę

Nie martw się, nie musisz pokrywać wszystkich wydatków z wrześniowej pensji. W tym kroku przyszedł czas na racjonalny podział dodatkowych wydatków. Jak to zrobić?

Od kwoty miesięcznych przychodów odejmij stałe wydatki, wyliczone w kroku drugim. To, co ci pozostało, to twój sezonowy budżet domowy. Postaraj się przydzielić sezonowe wydatki do konkretnych miesięcy – weź pod uwagę terminy oraz koszta. Spróbuj również każdego miesiąca pozostawić sobie chociaż niewielką rezerwę – przyda się w przypadku kosztowniejszej choroby czy innego niespodziewanego wydarzenia.

Krok 5: pamiętaj o oszczędnościach na święta

Planując każdomiesięczne wydatki nie zapomnij o świątecznych oszczędnościach. Niech to będzie niewielka kwota – nawet 30 zł miesięcznie da niemal 100 zł, które zasili twój grudniowy budżet. Dzięki temu będzie ci dużo łatwiej. Jeśli chcesz, możesz również pokusić się o dużo wcześniejsze kupno prezentów. To również odciąży twój świąteczny budżet, pozwoli ci również poszukać konkretnych prezentów w promocyjnych cenach.

Krok 6: przelicz, czy mieścisz się w kwocie przychodów

Jeśli twój plan wydatków na każdy jesienny miesiąc jest już gotowy – ponownie skonfrontuj go z kwotą miesięcznych przychodów. Lepiej sprawdzić wszystko dokładnie kilka razy, niż potem cierpieć z powodu błędu w obliczeniach.

Krok 7: rozpisz wszystko dokładnie i bezwzględnie przestrzegaj budżetu

Wszystkie obliczenia się zgadzają, a wydatki są szczegółowo rozplanowane? W takim razie czas podsumować budżet, rozpisując wszystko na kartce. Pozwoli ci to ogarnąć plan finansowy i umożliwi lepsze przestrzeganie założeń budżetu. Pamiętaj: jeśli chcesz, aby plan budżetowy funkcjonował prawidłowo, postaraj się powstrzymywać od różnego rodzaju zachcianek czy ulegania pokusom na zakupach. Staraj się bezwzględnie przestrzegać budżetu. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie stresu i różnego rodzaju kłopotów finansowych.

Podsumowanie: zapanuj nad swoim jesiennym budżetem domowym!

Zaplanowanie jesiennego budżetu domowego wymaga trochę pracy. Warto jednak poświęcić czas na dopracowanie planu wydatków, aby uniknąć zaskoczeń czy konieczności pożyczania pieniędzy od rodziny. Jeśli twój budżet wciąż nie jest gotowy, najwyższy czas się za to zabrać. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią ci pracę!


Daj nam również znać w komentarzu, w jaki sposób radzisz sobie z jesiennymi wydatkami!


Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
3912 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
9128 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
5216 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.