Po krótkiej przerwie, zapraszamy na kolejną, szóstą już część artykułu z cyklu: "Jak oszczędzać pieniądze?", w którym prezentujemy praktyczne sposoby gromadzenia oraz oszczędzania pieniędzy. W poprzednich wpisach poruszaliśmy tematykę odpowiedniego zarządzania domowym budżetem, użytkowania energii oraz wody. Przedstawialiśmy również możliwości zmniejszenia wydatków związanych z robieniem zakupów, spalaniem naszego samochodu, a także rozrywką. Jako, że nauka w naszym życiu odgrywa niesamowicie istotną rolę, dziś zajmiemy się kosztami związanymi z edukacją. Czy istnieją praktyczne sposoby na ich obniżenie? Serdecznie zapraszamy!
Książki
Kupuj używane. Kwestia ta, dotyczy przede wszystkim naszych dzieci. Czy to dobry pomysł, aby rok w rok wydawać dużą ilość gotówki na nowe podręczniki szkolne? Zdecydowanie nie. W różnorakich antykwariatach, bazarach oraz serwisach internetowych, te same pozycje możemy kupić za cenę kilkukrotnie niższą, a przecież zawartość książki jest identyczna. Warto również spróbować skontaktować się ze starszymi znajomymi naszych pociech, gdyż bardzo często sprzedadzą nam oni komplet podręczników za symboliczną kwotę lub nawet drobny upominek. Nowe książki może i prezentują się okazale, ale nabywanie ich mija się z celem. Poza tym, doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, iż dzieci lubią niszczyć swoje podręczniki, więc na pewno w przypadku używanej i niedrogiej pozycji, nie odczujemy ewentualnej straty.
E-booki oraz audiobooki
Jeżeli lubimy czytać oraz poszerzać swoją wiedzę, a osiedlowa biblioteka nie posiada tego, czego aktualnie szukamy, warto przyjrzeć się tańszym zamiennikom. Mowa tutaj oczywiście o książkowych wersjach elektronicznych oraz dźwiękowych. Zazwyczaj są one zdecydowanie tańsze, niż wersja papierowa, a do tego mamy pewność, że nigdy nam się nie zniszczą oraz nie zużyją. Dodatkowo, możemy zyskać przy tym podwójnie, gdyż wersji dźwiękowej, możemy np. słuchać podróżując samochodem, komunikacją miejską czy czekając w nudnej bankowej kolejce. Oszczędność finansowa? Nie tylko! Czasowe również!
Języki obce
W dzisiejszych czasach dodatkowa nauka języków obcych jest niezwykle istotna, gdyż pomaga biegle opanować posługiwanie się nim. Szkolna edukacja daje jedynie podstawy, a resztę trzeba wyszlifować samemu. Tym bardziej, że coraz więcej pracodawców wymaga dobrej znajomości przynajmniej jednego języka obcego. Niestety, stacjonarne kusy nie należą do najtańszych. Nic straconego. W dzisiejszych czasach języka możemy uczyć się praktycznie za darmo. Wystarczy dostęp do Internetu. W sieci możemy natknąć się na potężną ilość materiałów, które możemy wykorzystać do poszerzania znajomości wybranego języka. Szczególnie pomocny może okazać się serwis YouTube, w którym profesjonalni nauczyciele umieszczają niezwykle wartościowe materiały wideo. Dodatkowo, nie jesteśmy zmuszeni stawiać się w placówkach szkół językowych w określonym czasie i o ustalonej godzinie. Korzystając z materiałów elektronicznych, możemy uczyć się o każdej porze dnia i nocy.
Biblioteka naszym przyjacielem
Biblioteka to chyba najlepsze miejsce na poszerzanie swojej wiedzy. Możemy w niej znaleźć mnóstwo niezwykle przydatnych pozycji, które z powodzeniem mogą pomóc nam w skutecznej edukacji. Co najważniejsze, zupełnie za darmo. Czasami biblioteki życzą sobie symboliczne kilka złotych za zapisanie się do placówki, lecz w rzeczywistości jest to niewielki wydatek w kontekście nieograniczonego dostępu do potężnych zbiorów, które posiadają w swojej ofercie.
Szkolenia
Tylko w Internecie. Kolejny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, w przypadku którego możemy wykorzystać dostęp do Internetu. O tym, że warto się rozwijać, wie każdy. Najlepsza inwestycja to przecież inwestycja w siebie. Jeżeli chcemy więc skorzystać z jakiegoś kursu bądź szkolenia, to warto najpierw przeszukać zasoby sieci, gdyż może się okazać, że to za co musimy płacić osobie prowadzącej szkolenie, jest dostępne w sieci zupełnie legalnie i za darmo. Jeżeli już jesteśmy zmuszeni zdecydować się na jakiś profesjonalny instruktaż, warto zaczerpnąć wiedzę z kursu online, który w wielu przypadkach pod względem merytorycznym zupełnie nie różni się od tego, który jest organizowany stacjonarnie. Jakby tego było mało, jest kilkukrotnie tańszy, a na dodatek nie musimy ponosić żadnych kosztów związanych z ewentualnym dojazdem oraz zakwaterowaniem.
Dziel się swoją wiedzą!
Posiadasz dużą wiedzę z jakiejś dziedziny? Podziel się nią z innymi. W jaki sposób? Załóż bloga, napisz książkę, e-booka, zorganizuj ciekawe szkolenie, bądź udzielaj korepetycji. Sposobów jest wiele. To znakomita okazja do tego, aby budować wizerunek eksperta, a także do dodatkowego zarobku. Jeżeli informacje, które posiadamy, okażą się pomocne dla innych to istnieje spora szansa, że takowe osoby będą chciały skorzystać z nich ponownie. W Internecie można znaleźć wiele przypadków ludzi, którzy zakładając bloga, uczynili z niego jedyne źródło swojego utrzymania. Dlatego też, każdy kto posiada jakąś przydatną wiedzę, może odnieść sukces! Wszyscy chyba doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, iż najlepszą formą na podreperowanie domowego budżetu, jest zwiększenie przychodów.
Kilka słów o oszczędzaniu i kontrolowaniu wydatków
Wdrażanie do naszego życia powyższych sposobów, daje gwarancję, że będziemy mogli skutecznie pogłębiać swoją wiedzę, a jednocześnie nie będziemy w zbyt dużym stopniu obciążać swojego budżetu. Wiele informacji jest dostępnych przecież za darmo. Zyskamy na tym podwójnie. Nie dość, że nie wydamy pieniędzy, to na dodatek zdobytą wiedzę będziemy mogli wykorzystać do znalezienia lepszej pracy lub uzyskania dodatkowych przychodów. Warto korzystać!
Tekst: Bartłomiej Dusza
Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!