KONTA, LOKATY

PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE - WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ

16 STYCZNIA 2020

Polska jeżeli chodzi o płatności zbliżeniowe znajduje się w ścisłej czołówce europejskiej oraz światowej, zarówno pod względem powszechności i rozwijanej technologii. Polacy coraz rzadziej korzystają z tradycyjnych płatności kartą, przy codziennych zakupach chętnie wykorzystują zegarki oraz smartfony. O powszechności zbliżeniowych płatności świadczy między innymi fakt, że pod koniec 2018 roku karty zbliżeniowe stanowiły 80% z 40 milionów wszystkich wydanych.

platnosci-zblizeniowe

Jak działają płatności zbliżeniowe?

Z perspektywy klienta płatność zbliżeniowa jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Przychodzimy do kasy, na terminalu pojawia się kwota transakcji, przykładamy kartę i w zależności od wysokości transakcji potwierdzamy ją PINem lub nie. Płatności do 50 złotych nie wymagają potwierdzenia,. Wiele użytkowników docenia to rozwiązanie i korzysta z niego regularnie, szczególnie przy drobnych płatnościach.

W jaki sposób działa ta technologia? Układ RFID wysyła do czytnika sygnał z najważniejszymi informacjami na temat karty, np. datą jej ważności oraz dynamiczny kod autoryzujący. W przypadku płatności zegarkiem lub smartfonem wykorzystywana jest natomiast technologia Near Field Communication (NFC) pozwalająca na bezprzewodowy przesył plików w oparciu o fale radiowe (w odległości do 20 centymetrów).

Do 50 złotych bez autoryzacji? PSD2 zmienia zasady

Zaletą płatności zbliżeniowych jest między innymi fakt, że w przypadku mniejszych kwot (do 50 złotych) bank nie wymaga autoryzacji płatności, czyli potwierdzenia PINem. W efekcie płatność odbywa się offline i w rzeczywistości na koncie nie musiałaby znajdować się środki, aby ta została zatwierdzona.

Od września 2019 roku w związku z wejściem w życie dyrektywy PSD2 zmianie uległy zasady realizowania płatności na niewielką kwotę i bank musi dokonać silnego uwierzytelnienia (z ang. SCA) co sześć transakcji. Jeżeli więc płaciłbyś zbliżeniowo sześć razy z rzędu poniżej 50 złotych, to przy ostatniej płatności zostaniesz poproszony o PIN. Jeżeli jednak w tej sekwencji transakcji, którakolwiek przekroczy kwotę 50 złotych i autoryzujesz ją PINem, wtedy licznik się zeruje.

Apple lub Google Pay, czyli karta w Twoim telefonie

Wspomniane wcześniej płatności mobilne przy wykorzystaniu NFC są możliwe dzięki dostawcom platform płatniczych, takich jak Apple Pay oraz Google Pay, które są w Polsce najpopularniejsze. Użytkownik podpina do nich swoje karty płatnicze (ich dane szyfruje alias i nie są udostępniane sprzedawcom) i może bezdotykowo korzystać z telefonu lub zegarka jak ze zwyczajnej karty zbliżeniowej.

Jako ciekawostkę warto podać fakt, że Polska była pierwszym krajem w naszej części Europy, w którym dokonano płatności zbliżeniowej (2007 rok). Dotyczy to również technologii Google Pay, która w Kraju nad Wisłą pojawiła się jako szósta w skali światowej.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6594 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15386 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8792 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.