KREDYTY, POŻYCZKI

RAPORT BIK - CO ZAWIERA I CZEMU POWINNIŚMY GO SPRAWDZIĆ?

19 LUTEGO 2016

Dla osób chcących zaciągnąć kredyt w banku nie ma nic gorszego niż negatywna historia w BIK. Niestety, jeśli kiedykolwiek miało się problemy ze spłatą zobowiązań, w Biurze Informacji Kredytowej widnieć będzie zapis z tą niechlubną informacją. Co robić?

raport

Udając się do banku po kredyt musimy liczyć się z tym, że nasza historia w bazie Biura Informacji Kredytowej będzie dokładnie sprawdzona. Jeśli pojawią się tam negatywne zapisy o niespłacaniu zobowiązań bank prawdopodobnie nie udzieli nam kredytu. Jeśli natomiast posiadamy pozytywną historię - będziemy dla banku bardzo atrakcyjnym klientem i dużo łatwiej kredyt uzyskamy. Negatywna historia BIK zazwyczaj mówi o tym, że mieliśmy problemy ze spłatą pożyczonych pieniędzy, zwlekaliśmy z terminem zapłaty lub nie płaciliśmy wcale. Pozytywna historia BIK pokazuje naszemu kredytodawcy, że dotychczas zaciągnięte pożyczki były rzetelnie spłacane, być może nawet przed terminem. Są to informacje, które wiele mówią o naszym podejściu do kredytów i odpowiedzialności za zobowiązania.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak wypadniemy w oczach banku, dobrze byłoby samemu zajrzeć do własnej historii BIK. W tym celu najlepiej jest zamówić raport. Bezpłatnie można to zrobić raz na pół roku przy czym informacja jaką dostaniemy będzie bardzo ogólna. Jeśli zależy nam na bardziej szczegółowym raporcie, który zawierać będzie pełen obraz historii kredytowej, zapytania przez banki oraz scoring, musimy zapłacić. Nie są to jednak wysokie sumy. Koszt takiego raportu mieści się w granicach 30-60 zł.

Co zawiera raport BIK?

Dane sumaryczne ogólne:

  • podsumowanie rachunków kredytowych i zapytań kredytowych
  • podsumowanie zobowiązań przeterminowanych

Dane sumaryczne szczegółowe:

  • kredyty spłacane
  • kredyty już spłacone
  • opóźnienia w spłacie


Podsumowanie spłacanych kredytów:

  • nasze faktyczne zadłużenie
  • nasze potencjalne zadłużenie


W części z danymi ogólnymi znajdują się wszelkie zapytania z banków, które kiedykolwiek interesowały się naszą historią oraz te, które udzieliły nam kredytu. Można je podzielić na:

  • zapytania kredytowe, związane ze złożonymi przez nas wnioskami o kredyt
  • zapytania monitorujące, związane ze śledzeniem nas przez banki, u których mamy zaciągnięty kredyt
  • zapytania dla zarządzania klientem, związane z działaniami banku, w którym mamy np. konto oszczędnościowe, w celu zaproponowania nam również innej usługi np. kredytu


W tej części znajdują się również podsumowania zobowiązań przeterminowanych, czyli takich, które nie zostały opłacone w terminie i wpływają negatywnie na naszą historię BIK. Warto kontrolować ten zapis, ponieważ ma on duże znaczenie przy udzielaniu nam kredytu. Jeśli takowy się pojawi możemy mieć duże trudności w uzyskaniu kredytu bankowego, dlatego jeśli informacja ta jest niepoprawna należy niezwłocznie kontaktować się z bankiem, który ją umieścił, w celu sprostowania.

W części z danymi szczegółowymi znajduje się lista wszelkich naszych kredytów, zarówno tych spłaconych w przeszłości, spłacanych aktualnie, jak i tych w których występują opóźnienia w spłacie. W podsumowaniu kredytów można znaleźć zadłużenie faktycznie, związane z kredytami ratalnymi jak i zadłużenie potencjalne, jeśli korzystamy z limitów odnawialnych. Wszelkie znajdujące się tu zapisy informują bank, że posiadamy inne zobowiązania wobec czego nasza zdolność kredytowa może być niższa.


 

Co zawiera raport BIK? - źródło BIKTV
Po co sprawdzać raport BIK? Przede wszystkim po to, aby nie było niemiłych niespodzianek. Zanim udamy się do banku, który sam sprawdzi naszą historię, warto abyśmy znali jej zapisy i mogli w porę zareagować. Być może negatywne informacje są nieprawdziwe i trzeba zażądać od banku ich sprostowania. Być może są nieaktualne i warto poczekać aż przestaną być widoczne. Być może warto zawczasu zająć się czyszczeniem negatywnej historii BIK, jeszcze zanim udamy się z nią do banku po kredyt. Z pewnością taka wiedza nam się przyda. Więcej o tym, dlaczego warto sprawdzać raport BIK przeczytacie TUTAJ.

Przeczytaj również nasze artykuły "Jestem w BIK - czy dostanę kredyt?" oraz "Czyszczenie BIKu - warto?". Zapraszamy!Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6396 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14924 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8528 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.