Jednym z najbardziej popularnych rodzajów kredytu jest kredyt hipoteczny. Nie każdy jednak może sobie na niego pozwolić, np. osoby starsze. Banki niechętnie przyznają kredyt ludziom w starszym wieku, ponieważ istnieje wyższe niż normalnie ryzyko jego niespłacenia. Specjalnie dla nich uruchomiono natomiast odwrócony kredyt hipoteczny.
Na czym polega hipoteczny kredyt odwrócony?
Standardowy kredyt hipoteczny w dużym uproszczeniu opiera się na otrzymaniu pieniędzy w zamian za prawo do nieruchomości. Tak samo wygląda odwrócony kredyt hipoteczny. Różnica polega na tym, że w kredycie odwróconym jego spłata następuje dopiero po śmierci kredytobiorcy a w zwykłym kredycie hipotecznym - spłaca się regularnie od dnia zawarcia umowy przez określony okres czasu. I tu właśnie bardzo łatwo możemy zaobserwować, dlaczego w pierwszym przypadku produkt skierowany jest do osób starszych a w drugim - do osób młodszych. Odwrócony kredyt hipoteczny to skierowanie się w kierunku potrzeb osób starszych i stworzenie im możliwości uzyskania wsparcia finansowego właśnie wtedy, gdy najbardziej go potrzebują. Mogą oni w ten sposób otrzymać kredyt jednorazowo lub co miesiąc w ratach. Druga opcja jest bardzo dobrym sposobem na zwiększenie własnej emerytury bądź renty.
Jak uzyskać hipoteczny kredyt odwrócony?
Z odwróconego kredytu hipotecznego można skorzystać niezależnie od zdolności kredytowej. Jedynym zabezpieczeniem kredytu jest po prostu dana nieruchomość. Bank wycenia mieszkanie i określa wysokość kwoty, o jakiej będzie mowa. Następnie ustala się okres trwania umowy i wysokość rat. Kredytobiorca ma możliwość odstąpienia od umowy, musi wtedy jednak spłacić dotychczas wypłacone pieniądze wraz z odsetkami. Jeśli tego nie zrobi, po jego śmierci mieszkanie staje się własnością banku a wykupić je mogą spadkobiercy spłacając cały kredyt wraz z odsetkami.
Sondaże
Po wprowadzeniu w życie ustawy dotyczącej odwróconego kredytu hipotecznego powstały różne internetowe sondaże badające zainteresowanie tym produktem przez potencjalnych klientów. Niestety wynikało z nich, że większość odbiorców nie była tym zainteresowana. Dlaczego? Przede wszystkim jest to produkt nowy i nie zawsze zrozumiany jest jego cel. Osoby starsze po prostu się go obawiają, ponieważ mylnie wnioskują, że w każdej chwili mogą zostać wyrzucone na bruk. Sondaże mogły nie objąć jednak wszystkich potencjalnych klientów, ponieważ ludzie należący do danej grupy wiekowej nieczęsto korzystają z Internetu.
Ludzie obawiają się nowych i niezrozumiałych produktów, dlatego z góry zakładają, że nie skorzystają z nich. To natomiast powoduje obawę banków, że nie będą mieli zainteresowania wśród danego produktu i rezygnują z jego reklamowania. Z kolei niereklamowany produkt nie ma możliwości wzbudzenia zainteresowania i zaufania, wiec koło się zamyka. Poszkodowanymi w tej kwestii są osoby starsze, które nadal pozostają bez możliwości wsparcia finansowego.
Renta dożywotnia
Produktem podobnym do odwróconego kredytu hipotecznego jest renta dożywotnia. Klient również otrzymuje pieniądze w zamian za prawo do nieruchomości z tą różnicą, że prawa nadaje się nie po jego śmierci a wraz z dniem zawarcia umowy. Pozostaje mu jednak gwarancja dożywotniego korzystania z mieszkania. Zainteresowanie rentą dożywotnią nie jest duże, ale jest. W 2011 roku podpisano zaledwie 96 taki umów, a już w 2013 roku liczba ta wzrosła do 293 umów. Tak samo, jak w przypadku kredytu odwróconego, nie jest to produkt powszechnie reklamowany, dlatego też trudniej jest wzbudzić zainteresowanie ofertą. Dużo łatwiej jest bankom sprzedawać kredyty hipoteczne, choć te z kolei mają spore wymagania wobec kredytobiorców.
Odwrócony kredyt hipoteczny, który powstał z myślą o starszych kredytobiorcach, powinien być dla nich bardziej zrozumiały i zaufany. Nie powinien wzbudzać obaw a raczej zainteresowanie i dawać wsparcie. To jednak leży po stronie banków, które włączając te produkty we własną ofertę powinny dołożyć wszelkich starań, aby była ona bezpieczna i atrakcyjna.
Przeczytaj również nasze artykuły "Kredyt dla emerytów i rencistów" oraz "Zmiany w prawie dla emerytów w 2017 roku". Zapraszamy!
Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!