OSZCZĘDZANIE

INFLACJA – CO TO I JAK SIĘ PRZED NIĄ BRONIĆ?

12 WRZEŚNIA 2022

Inflacja w Polsce rośnie i przekracza kolejne granice. To ona w dużej mierze odpowiada za rosnące ceny produktów i spadek wartości naszych oszczędności. Czym ta inflacja jest i jak się przed nią bronić?

Inflacja – co to jest i skąd się bierze?Portfel z monetami oglądany przez lupę

Inflacja to w ostatnim czasie słowo, które w mediach jest odmieniane przez wszystkie przypadki. To ona jest obwiniana za rosnące ceny nawet najbardziej podstawowych produktów. Czym więc jest inflacja? W skrócie są to rosnące ceny, które prowadzą do spadku wartości pieniądza. Oznacza to, że za tę samą kwotę kupujemy mniej. Niewielka inflacja jest zjawiskiem jak najbardziej pożądanym – nasz bank centralny, a więc Narodowy Bank Polski ma nawet swój cel inflacyjny, który jest wyznaczony na 2,5% z przedziałem odchyleń o ±1 pkt proc. Taki poziom jest bowiem pozytywny dla gospodarki. Problem pojawia się natomiast wtedy, gdy inflacja staje się coraz większa. GUS podał, że inflacja w sierpniu wyniosła 16,1%. Co to oznacza? W skrócie ceny są wyższe o 16,1% niż w sierpniu poprzedniego roku. Skąd się bierze inflacja? Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Najważniejsze z nich to wzrost popytu, nadmiaru pieniądza w gospodarstwie, wzrostu cen surowców, paliw czy energii. W tym wszystkim duże znaczenie ma wojna trwająca na Ukrainie.

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy?

Z racji tego, że podczas inflacji wartość pieniądza spada i za tą samą kwotę możemy kupić coraz mniej – nie warto trzymać swoich oszczędności w przysłowiowej skarpecie. Nie warto też trzymać ich na zwykłym koncie z zerowym oprocentowaniem. Co więc można zrobić? Sposobów jest kilka. Najprostszym sposobem są lokaty, konta oszczędnościowe i obligacje skarbowe. To bezpieczny sposób magazynowania gotówki, który dodatkowo pomoże powiększać nasze pieniądze dzięki oprocentowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli inflacja jest wyższa niż oprocentowanie – w dalszym ciągu nasz majątek topnieje, choć wolniej. W tym przypadku jednak chodzi bardziej o zmniejszenie spadku wartości naszych oszczędności. Innym sposobem na zabezpieczanie majątku mogą być inwestycje. W co warto inwestować? Eksperci polecają zwykle złoto, nieruchomości i waluty – przede wszystkim we franki szwajcarskie. Warto wspomnieć też inwestycjach w akcje. Warto jednak pamiętać, że ten sposób jest znacznie bardziej ryzykowny, w związku z tym powinien być dobrze przemyślany.

Jak kupować taniej w obliczu rosnących cen?Oszczędności

Chcąc kupować taniej, trzeba przede wszystkim kupować świadomie. Co to oznacza? W przypadku zakupów spożywczych warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim warto zastanowić się nad zakupem tańszych odpowiedników innej marki. Mimo niższej ceny często zdarza się, że skład jest lepszy, zdrowszy, bardziej naturalny. Warto też zwrócić uwagę na wagę produktów. Mimo wizualnego podobieństwa wielkości opakowań – waga samego produktu może się różnić. Dlatego warto pochylić się nad gramaturą tego, co chcemy kupić. Do tego dochodzi polowanie na promocje. Często bardziej opłaca się kupić kilka sztuk danego produktu niż pojedynczo. Z pewnością dobrym pomysłem będzie korzystanie z aplikacji do śledzenia promocji i cen produktów. Dzięki nim nie traci się czasu na szukanie promocji. Do tego takie aplikacje pomogą nam skorzystać z okazji, które są ograniczone czasowo.

Źródło: money.pl, bankier.pl, businessinsider.com.pl, mk.rp.pl, opracowanie własne.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10908 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25452 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14544 zadowolonych Klientów