UBEZPIECZENIA

CO TO JEST OWU?

24 LISTOPADA 2015

Jeżeli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia, to musisz pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe różnią się od siebie nie tylko cenami, ale przede wszystkim zakresem swoich usług. Jesteś narażony na niebezpieczne warunki pogodowe i chcesz, żeby polisa pokryła uszkodzenie szyby w aucie spowodowane gradem? Uważasz, że Twój samochód jest łakomym kąskiem dla złodziei i w razie kradzieży chcesz odzyskać pieniądze? Koniecznie zapoznaj się z OWU. Ten artykuł wyjaśni Ci, czym właściwie ono jest.

Co to jest OWU?

Czym jest OWU?

OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, to zbiór szczegółowych zasad regulujących prawa i obowiązki stron umowy ubezpieczeniowej. W OWU możemy znaleźć m.in.:

• Zakres przedmiotowy (za jakie przypadki dostaniemy odszkodowanie, a za jakie nie)
• Zakres terytorialny (jakie państwa objęte są polisą)
• Obowiązki obu stron umowy
• Sposób ustalania wysokości należności
• Definicje pojęć ubezpieczeniowych
• Procedurę postępowania ubezpieczonego w razie wypadku

OWU posiada każda firma ubezpieczeniowa i w zależności od tego, czy korzystanie z jej usług jest obowiązkowe czy dobrowolne – ustalana jest albo przez Ministra Finansów, albo przez samą firmę. Mimo że OWU jest niesłychanie ważne, np. w kwestii odzyskania należnego ubezpieczenia, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakimi prawami się rządzi i na czym polega.

Klient nie ma wpływu na treść OWU<.h2>

Musisz wiedzieć, że Ty – jako klient firmy ubezpieczeniowej – nie masz żadnego wpływu na treść Ogólnych Warunków Umowy, dlatego tak ważne jest dokładne ich przeczytanie i zrozumienie!

Nie oznacza to bynajmniej, że ubezpieczycieli nie obowiązują żadne zasady. Wręcz przeciwnie - treść Ogólnych Warunków Ubezpieczenia musi być zgodna z aktami wyższego rzędu (np. Kodeksem Cywilnym) i zasadami współżycia społecznego. Organami, na których spoczywa obowiązek kontroli OWU są Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Rzecznik Ubezpieczonych.

Zgodność OWU z prawem

Zgodność OWU z prawem to bardzo istotna kwestia, która często jest pomijana przez klientów. Korzystają na tym firmy ubezpieczeniowe, które im są większe i posiadają większe możliwości, tym bardziej naruszają, czy nawet łamią odgórnie narzucone zasady, bezpośrednio godząc w interes zwykłego człowieka. Ten artykuł pomoże Ci obronić się przed nieuczciwymi ubezpieczycielami.

Pamiętaj, że firmy ubezpieczeniowe posiadają różne OWU, a co za tym idzie – różny zakres ochrony ubezpieczeniowej. Nie ma uniwersalnych regulaminów, tak samo, jak nie ma ubezpieczeń, które ochronią Cię od wszystkich przypadków.

Czym jest zakres ochrony ubezpieczeniowej?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej to nic innego, jak katalog sytuacji, które, jeśli się zdarzą, uprawniają Cię do otrzymania pieniędzy z polisy. Jest to najważniejszy element każdej umowy i dlatego tak istotne jest, aby świadomie wybierać ubezpieczyciela. Może zdarzyć się sytuacja, że dwie polisy, które kosztują tyle samo, pokrywają dwa zupełnie różne pakiety przypadków. Często bywa też tak, że takie same przypadki egzekwowane są w różny sposób – np. po dodatkowej opłacie lub pod konkretnymi warunkami. Skorzystaj z naszego katalogu ofert w celu jak najlepszego dostosowania ubezpieczenia do siebie i swoich najbliższych.

Niestety, OWU to temat, który wciąż raczkuje zarówno w polskim prawoznawstwie, jak i w działaniach instytucjonalnych. Mimo że treść wewnętrznych regulaminów firm ubezpieczeniowych powinna być czytelna i bezproblemowa, to wciąż pojawiają się spory na linii ubezpieczyciel-ubezpieczony i nic nie wskazuje na to, by cokolwiek miało się w tej materii zmienić. Mamy nadzieję, że ten artykuł zaznajomił Cię z tym terminem i przekonał do tego, by zawsze szczegółowo zapoznawać się z Ogólnymi Warunkami Umowy i racjonalnie wybierać ubezpieczenia.

Tekst: Łukasz BuczkowskiKoniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10755 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25095 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14340 zadowolonych Klientów