UBEZPIECZENIA

UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE - CZY WARTO?

19 LUTEGO 2018

Płacenie składek ubezpieczeniowych nie jest przyjemnym obowiązkiem, szczególnie, jeśli posiadamy dodatkowe zobowiązania finansowe, takie jak kredyt, raty, czy ubezpieczenie samochodu. Ubezpieczenie na życie nie jest oczywiście produktem finansowym, który będzie potrzebny każdemu. Kiedy więc naprawdę warto się na nie zdecydować?

ubezpieczenie na zycie - czy warto

Co daje nam polisa na życie?

Wielu z nas odkłada zakup polisy na życie „na potem” – z braku czasu, pieniędzy – lub z powodu niechęci do myślenia o rzeczach ostatecznych. Nikt nie chce wyobrażać sobie nieszczęścia w rodzinie, ani myśleć o własnej śmierci. Chwila refleksji i dokonanie zdroworozsądkowych szacunków będą tu jednak niezbędne. W wielu przypadkach rzeczowe podejście do tematu zapewni nam długoletni spokój.

Polisa na życie ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo finansowe bliskim osoby, która ją wykupiła. Kiedy właściciel polisy ulegnie na przykład śmiertelnemu wypadkowi, jego rodzina otrzyma odszkodowanie w wysokości zadeklarowanej przy jej zakupie. W dzisiejszych czasach takie zabezpieczenie finansowe to dla wielu rodzin coś, bez czego ciężko byłoby im sobie poradzić po stracie bliskiej osoby.

Komu potrzebne jest ubezpieczenie na życie?

Polisa na życie będzie szczególnie potrzebna osobom, które założyły już własną rodzinę i mają na utrzymaniu dzieci, a niejednokrotnie również współmałżonka. Jeśli jesteś jedynym – bądź głównym – żywicielem rodziny i przewidujesz, że bez twoich dochodów bliscy mogą mieć problem z pokryciem miesięcznych zobowiązań, pomyśl o zakupie polisy. Może być ona szczególnie przydatna, gdy posiadacie długi, które byłyby trudne do spłacenia w pojedynkę – choć nie tylko wtedy.

Są też przypadki, gdy ubezpieczenie na życie potrzebne jest osobom samotnym – niepokojącym się na przykład o swój przyszły pochówek. Dla wielu z nas podobna kwestia jest być może odległa i abstrakcyjna, jednak szczególnie osoby starsze mogą czuć się zaniepokojone perspektywą obciążenia dalszych krewnych kosztami własnego pogrzebu.

W innych przypadkach, czyli gdy np. jesteś młodym singlem, który dopiero planuje założenie rodziny, ubezpieczenie na życie raczej nie będzie ci potrzebne. Możesz oczywiście zdecydować się na zakup polisy i wskazać w niej swoich rodziców czy rodzeństwo jako osoby uprawnione do otrzymania odszkodowania w razie twojej śmierci. Taki wydatek będzie jednak luksusem, na który można się zdecydować, a nie koniecznym krokiem mającym zapewnić ci spokój ducha.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Wysokość składek, które będziesz płacić, będzie zależna przede wszystkim od wysokości kwoty, którą zadeklarujesz w polisie jako odszkodowanie dla bliskich na wypadek twojej śmierci. Dobrze zastanów się, jaka suma będzie niezbędna twojej rodzinie do samodzielnego utrzymania się w okresie żałoby i uporządkowania swoich spraw. Możesz zdecydować się na przykład na odszkodowanie stanowiące równowartość twojego dwu-trzyletniego wynagrodzenia.

Realnie oceń wysokość polisy. Nie chodzi o to, by szacować odszkodowanie na wyrost i potem płacić niewspółmiernie wysokie składki ubezpieczeniowe.

Drugim czynnikiem, który będzie warunkował wysokość składki, jest okres ubezpieczenia, jakim macie zostać objęci ty i twoi bliscy. Ubezpieczenie na życie wykupuje się na wskazany czas – na przykład do momentu, gdy najmłodsze dziecko osiągnie pełnoletniość.

Zastanów się, jak długo twoja rodzina będzie potrzebowała ewentualnego wsparcia finansowego na wypadek twojej śmierci. Oszacuj, do którego momentu twoi bliscy prawdopodobnie nie byliby w stanie poradzić sobie, gdyby ciebie zabrakło. Może polisą obejmiesz okres spłaty kredytu na mieszkanie bądź czas edukacji twoich dzieci? Wybór będzie zależał od indywidualnej sytuacji każdej rodziny.

Trzeci czynnik, z którym związane będą koszta ubezpieczenia, to szacowane ryzyko twojej śmierci. Osoby cieszące się dobrym zdrowiem, względnie młode oraz wykonujące mało ryzykowny zawód za polisę zapłacą mniej. Osoby obciążone chorobą, nałogami, starsze czy pracujące w trudnych i niebezpiecznych warunkach, będą zmuszone pokryć większe koszta.

Jaką polisę wybrać – porównywarka ubezpieczeń na życie

Oferty firm ubezpieczeniowych dostępne na rynku są dość zbliżone, różnią się jednak pewnymi niuansami oraz dodatkowymi opcjami. Przy dokonywaniu wyboru polisy warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim aktualnym propozycjom ubezpieczycieli, by wybrać tę najkorzystniejszą.

Jeśli nie masz czasu lub ochoty na rozmowy z wieloma agentami ubezpieczeniowymi bądź na czytanie ofert wszystkich ubezpieczycieli, pomoże ci nasza porównywarka ubezpieczeń na życie. Dzięki niej będziesz mógł sprawdzić wszystkie dostępne oferty i porównać ich najważniejsze elementy. Ranking ubezpieczeń na życie Confronter zbiera wszystkie bieżące oferty ubezpieczycieli w jednym miejscu.


Ubezpieczenie na życie, ranking Confronter.pl

Jeśli zatem podjąłeś już decyzję i zamierzasz wykupić polisę, wybierz najkorzystniejsze ubezpieczenie na życie. Ranking Confrontera pozwoli ci dokonać najlepszego wyboru, który nie obciąży twojego portfela. W polisie na życie chodzi przecież o codzienny spokój – twój i twojej rodziny, a nie o dodatkową troskę w postaci odczuwalnego zobowiązania finansowego. Polisa odpowiednio dopasowana do waszych potrzeb będzie dobrą decyzją, która, raz podjęta, pozwoli więcej nie myśleć o przykrych sprawach.


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

 

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10497 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
24493 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
13996 zadowolonych Klientów