KONTA, LOKATY

LOKATA KRÓTKOTERMINOWA I LOKATA DŁUGOTERMINOWA - KTÓRĄ WYBRAĆ?

25 LUTEGO 2016

Wiemy już, że dobrą formą inwestowania własnych oszczędności są wszelkiego rodzaju lokaty, o których więcej pisaliśmy TUTAJ. Wiemy też, że najbardziej popularne to te długo- i krótkoterminowe. Czy wiemy jednak z której rzeczywiście warto skorzystać i która opłaca się najbardziej? Porównajmy lokaty krótko- i długoterminowe.

kalkulator pieniądze

Istnieje przekonanie, że im dłuższy okres trwania lokaty tym większe oprocentowanie. Nie do końca. Wystarczy wziąć pod uwagę atrakcyjne oferty lokat krótkoterminowych, które mają bardzo wysokie oprocentowanie. Jak to możliwe? Wystarczy sprawdzić dokładnie wszystkie warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc skorzystać z danej oferty. Dosyć często warunkiem może być konieczność równoczesnego włączenia innych usług banku, np. założenie w nim konta osobistego. Coś za coś.

inwestycjeDlaczego lokata długoterminowa?

Zakładając lokatę długoterminową wnosimy pieniądze, których raczej nie opłaca się wypłacać przed zakończeniem okresu trwania umowy. Za wcześniejsze wybranie pieniędzy grozi nam nawet utrata naliczonych odsetek! Dlaczego więc mimo wszystko warto wybrać lokatę długoterminową? Między innymi właśnie dlatego. Mając świadomość o oszczędnościach leżących na lokacie możemy rzadziej lub częściej konfrontować się z myślą o konieczności ich wypłacenia. Być może zdarzą się nieprzewidziane wydatki, których szłoby uniknąć gdybyśmy nie myśleli o tym, że przecież mamy pieniądze. Dodatkowo jeżeli bez żadnych konsekwencji możemy je po prostu wybrać z lokaty, ryzyko, ze faktycznie przedwcześnie je wybierzemy jest bardzo wysokie. Dlatego tak ważna  w lokacie długoterminowej jest świadomość, że jeśli nagle wybierzemy pieniądze, nic nie zarobimy. To bardzo dobry motywator do wytrwania w naszej inwestycji. Ponadto lokata długoterminowa ma to do siebie, że pieniądze tam wpłacone po prostu stopniowo rosną a my nie musimy się nią więcej przejmować. Nie musimy pilnować co kilka miesięcy terminu zakończenia umowy, by w porę ją wydłużyć lub przenieść pieniądze na inną lokatę. One tam po prostu sobie są a my o nich zapominamy. Warto również wspomnieć o efekcie. Gdy po 2 latach zamkniemy lokatę i wybierzemy pieniądze, rzeczywiście zauważymy spory zysk. Wybierając pieniądze co 3 miesiące, zysk ten nie będzie z pewnością tak bardzo zachwycający.

Dlaczego lokata krótkoterminowa?

Lokata krótkoterminowa to idealne rozwiązanie dla osób, które są pewne, że pieniądze wkrótce mogą być im potrzebne. Gdyby umieścili je na lokacie długoterminowej, w razie ich wybrania straciliby cenne odsetki. Mogą więc po 3 miesiącach zabrać swoje pieniądze i wydać lub ponownie odłożyć je na kolejną lokatę. Mają więc wybór i nie muszą cierpliwie czekać kilka lat. Lokata krótkoterminowa jest również dobrym sposobem na sprawdzenie się. Jeśli planujesz w przyszłości założyć lokatę długoterminową, ale nie jesteś pewien, czy dasz radę tak długo trzymać tam pieniądze, załóż najpierw lokatę krótkoterminową. Będzie to trening związany z cierpliwością i odpornością na pokusę wybrania pieniędzy. Oferty lokat krótkoterminowych zmieniają się dużo częściej i częściej też ścigają się w atrakcyjnych warunkach i promocjach. Jeśli zatem wybierasz lokatę krótkoterminową, masz szansę na skorzystanie z wielu ciekawych i opłacalnych ofert za każdym razem, gdy tylko po zamknięciu jednej lokaty zdecydujesz się na kolejną.


Czy zdecydowałeś już którą lokatę wybierzesz dla swoich oszczędności? Zarówno jedna, jak i druga, może przynieść Ci wiele korzyści. Inwestowanie na lokacie samo w sobie nastawione jest na zysk. Nie warto “chomikować” pieniędzy w szafie bądź na zwykłym koncie, ponieważ w ten sposób mogą one tylko stracić na ważności lub w najlepszym wypadku, nic się z nimi nie będzie działo. Pieniądze na lokacie zarabiają same na siebie, co jest już zdecydowanym argumentem za tym, by taką lokatę założyć. Jeśli nadal zastanawiasz się, jaką ofertę lokaty wybrać, sprawdź w naszej porównywarce.

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6396 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14924 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8528 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.