KONTA, LOKATY

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ ZMIENIAJĄC KONTO FIRMOWE?

20 GRUDNIA 2019

Jedna z pierwszych rzeczy, którą musi zrobić przedsiębiorca po założeniu działalności gospodarczej jest otwarcie konta firmowego, na które będą spływały przychody z faktur, dodatkowo będzie ono służyło do rozliczania się z organami podatkowymi. Co jednak w przypadku, gdy nie jesteś zadowolony ze swojego dotychczasowego rachunku bankowego lub znalazłeś korzystniejszą ofertę? Sprawdź, jak poprawnie zmienić konto firmowe oraz o czym musisz pamiętać.

zmiana-konta-firmowego

Zacznij od uruchomienia nowego konta bankowego

Najbezpieczniejszym pierwszym krokiem przy zmianie konta firmowego będzie uruchomienie nowego rachunku w innym banku. Większość banków pozwala złożyć wniosek o otwarcie konta przez Internet, dzięki czemu wszystkie niezbędne formalności zrealizujesz w kilkanaście minut. Pamiętaj, aby przygotować podstawowe dane swojej firmy– NIP, REGON, adres i nazwę firmy i numer PKD podstawowej działalności.

Gdy podpiszesz umowę z bankiem (elektroniczne, w oddziale lub poprzez kuriera) i zostaną zweryfikowane dane Twojej firmy,i otrzymasz swój nowy numer konta. Pamiętaj o poinformowaniu swoich kontrahentów o aktualizacji – takie informacje powinieneś przekazać również firmom,  z których usług korzystasz.

O zmianie rachunku musisz poinformować również Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Urząd Skarbowy (US) – jeżeli obawiasz się długich kolejek i wizyt w urzędach, to skorzystaj z wniosków dostępnych przez Internet. W tym celu musisz posiadać jedynie Profil Zaufany, który rejestrujesz poprzez rządowy portal ePUAP. Niezależnie od tego ,w jakiej formie złożysz wniosek, niezbędne będzie przedłożenie formularza CEIDG-1, który wypełniałeś już wcześniej podczas rejestracji swojej działalności (służy on również do aktualizacji danych dotyczących firmy). Osobną kwestią jest aktualizacja danych w ZUS – w tym celu niezbędne jest przesłanie lub dostarczenie druku ZUS ZBA.

Pamiętaj o zamknięciu nieużywanego konta firmowego

Natychmiastowe zamknięcie starego rachunku firmowego może być problematyczne. Jeżeli oferowałeś sprzedaż z odroczonym terminem płatności lub czekasz na zaległe przelewy, to warto zadbać o to, aż wszystkie należności wcześniej spłyną na stare konto bankowe. W momencie, gdy jesteś pewien, że żadne środki nie trafią na stary rachunek, możesz przejść do procesu jego zamknięcia.

Niestety, w większości instytucji finansowych zamknięcie rachunku firmowego będzie związane z koniecznością osobistej wizyty w placówce banku. Musisz jednocześnie pamiętać, że rozwiązanie umowy wiążę się z okresem wypowiedzenia, który zazwyczaj trwa miesiąc (sprawdź jednak dokładnie umowę oraz regulamin swojego banku).

Jeśli postanowisz nie zamykać rachunku firmowego, którego nie używasz, musisz liczyć się z opłatami naliczanymi przez bank.

Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się zachować stary rachunek to wszystkie rachunki firmowe muszą widnieć w formularzu CEIDG-1.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6594 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15386 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8792 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.