KONTA

CZY KOMORNIK MOŻE ZAJĄĆ KONTO BANKOWE?

24 MARCA 2016

Gdy wpadamy w zadłużenie i nie radzimy sobie z jego spłatą może dojść do wizyty komornika w naszym domu. Wiemy już, że nie unikniemy egzekucji komorniczej w mieszkaniu, jednak czy komornik może zająć również nasze konto bankowe?

komornik a konto

Niestety. W czasie egzekucji komorniczej komornik ma prawo zająć środki pieniężne, które znajdują się na naszym koncie bankowym. Decydentem w sprawie dokonywanej egzekucji jest sam wierzyciel, więc to od niego zależy, w jaki sposób pieniądze będą ściągane od dłużnika. Jeśli zażyczy on sobie, aby zająć konto bankowe zadłużonego, komornik dokona na rachunku egzekucji. Na szczęście istnieją pewne limity i ograniczenia, które nie dopuszczą do naszego całkowitego bankructwa. Aby jednak nie wpadać w panikę, trzeba być świadomym tego, ile pieniędzy i w jaki sposób, komornik może zająć.

Jak wygląda zajęcie komornicze konta bankowego?

Konto, którym zajmie się komornik, zostaje natychmiast zablokowane i właściciel nie ma możliwości dokonywania żadnych transakcji za jego pośrednictwem. Pojawia się wtedy strach związany z brakiem kontroli nad własnymi pieniędzmi i wpływami na konto. Zajęcie komornicze bowiem dotyczy nie tylko istniejących już na rachunku kwot, lecz również wszystkich nowych, które na bieżąco wpływają. Bank dostaje informację o wysokości egzekwowanej należności i kosztów egzekucyjnych i nie może wypłacać pieniędzy dłużnikowi. Od tej pory wszystkie środki na koncie stają się anonimowe bez względu na to, skąd pochodzą. Bank jest zmuszony przelewać je na rachunek komornika.

Jeśli dług jest spory a zadłużony posiada środki pieniężne z różnych tytułów (np. wynagrodzenie o pracę, alimenty, renta itp.) komornik na wezwanie wierzyciela może dokonać kilku sposób egzekucji i zająć wszystkie pieniądze. W przypadku odzyskiwania należności liczy się skuteczność i szybkość działania, dlatego podejmuje się różne działania mające na celu jak najszybsze zaspokojenie wierzycieli.

Jaka kwota jest wolna od zajęcia komorniczego?

Pieniądze, których komornik nie może zająć, to trzykrotność średniego miesięcznego wynagrodzenia, określanego co jakiś czas przez Główny Urząd Statystyczny. Jest to kwota jednorazowa i nieuzależniona od ilości posiadania rachunków bankowych.

Bank nie musi mieć żadnej zgody od komornika na ich wypłacenie dłużnikowi. Są to środki, z których zadłużony może korzystać i się utrzymywać. Kiedy pieniądze się skończą, może on ubiegać się o zwolnienie z egzekucji części środków na koncie. W tym celu powinien złożyć specjalny wniosek do wierzyciela, a jak to nie pomoże - do sądu. Należy zaznaczyć, że komornik zajął już wpływy z tytułu wynagrodzeń za pracę. Zakład pracy wysyła komornikowi część pieniędzy a drugą część przelewa na konto bankowe dłużnika. Jeśli wniosek nie zostanie w porę złożony, pieniądze z konta bankowego również mogą zostać zajęte przez komornika a wtedy osoba zadłużona pozostanie bez środków do życia. Warto więc o tym pamiętać i w porę się zabezpieczyć.

Egzekucja rachunku bankowego

Jeśli wpadłeś w zadłużenie i komornik zajął się egzekucją Twojego rachunku bankowego, nie wpadaj w panikę.

Pamiętaj o kwocie wolnej od egzekucji komorniczej i rozsądnie nią zarządzaj a kiedy pieniądze zaczną się powoli kończyć, już za czasu złożyć wniosek do wierzyciela lub sądu z prośbą o zwolnienie z egzekucji części środków. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której pozostałbyś bez pieniędzy do życia. Bądź świadomym swoich praw, które jako dłużnik również posiadasz. Spłacenie wierzycieli to Twój obowiązek, dlatego w miarę możliwości bądź elastyczny i nastawiony na współpracę. Egzekucja komornicza nie będzie wtedy taka straszna i dużo szybciej się skończy, a przecież to właśnie na tym Ci najbardziej zależy.

Przeczytaj również nasze artykuły "Kto ma wgląd w konto bankowe?" oraz "Co robić, by nie wpaść w spiralę zadłużeń?". Zapraszamy!Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
3798 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
8862 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
5064 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.