Każdy kto kiedykolwiek zgubił większą sumę pieniędzy z pewnością docenia karty płatnicze. Technologia idzie do przodu, a wraz z nią sposób, w jaki coraz częściej odbywa się wymiana handlowa. Plastikowy prostokąt zdobywa coraz więcej zwolenników. Jeśli również coraz częściej używasz karty płatniczej, poznaj wady i zalety takiego rozwiązania.
Karty płatnicze zasadniczo dzielą się na karty debetowe i karty kredytowe. Rozliczenia finansowe za ich pomocą odbywają się w formie bezgotówkowej.
Rodzaje kart płatniczych
Karta debetowa jest już obecnie wydawana przez banki praktycznie do każdego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (czyli, innymi słowy, konta osobistego). Często za korzystanie z niej banki pobierają opłaty kształtujące się na poziomie kilku lub kilkunastu złotych. Często można takich opłat uniknąć, jeśli np. ilość wykonanych transakcj przekroczy określoną kwotę ustaloną przez bank w regulaminie.
Karta debetowa, zwana także kartą bankomatową, służy do dokonywania transakcji pieniędzmi, które posiadamy na koncie bankowym, np. środkami pochodzącymi z wypłaty. W momencie płatności, suma transakcji jest automatycznie odliczana od salda na rachunku.
Karta kredytowa natomiast nie jest przyznawana wraz z podpisaniem umowy prowadzenia rachunku. Trzeba złożyć o nią wniosek, co niejednokrotnie wiąże się też z opłatą. Nie jest też rozliczana natychmiast, a pieniądze na niej są pewnego rodzaju kredytem z odroczonym terminem płatności. Jeszcze nie tak dawno temu trzeba było być zaufanym klientem, by bank wydał nam kartę kredytową, a jej posiadanie wiązało się z pewnym prestiżem i oznaczeniem statusu społecznego. Dziś dostęp do tego typu karty jest dużo łatwiejszy, a banki coraz częściej organizują specjalne promocje, dzięki którym możemy nie tylko uzyskać kartę kredytową, ale również wyjątkowe nagrody.
Karty pre-paid, to z kolei produkt, który funkcjonuje podobnie jak karty znane nam z sieci komórkowych czy kart prezentowych w sklepach. Karta pre-paid wymaga wcześniejszego doładowania.
Jesli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kart płatniczych, przejdź do naszego artykułu "Rodzaje kart płatniczych".
Wady i zalety kart płatniczych
Co jednak sprawiło, że kawałek plastiku zrewolucjonizował nasze postrzeganie płatności?
Przede wszystkim była to wygoda i bezpieczeństwo korzystania z karty. Noszenie przy sobie gotówki, zwłaszcza w większych ilościach, zawsze wiązało się z narażeniem na kradzież czy przypadkowym zgubieniem pieniędzy. W przypadku utraty karty mamy możliwość natychmiastowego jej zastrzeżenia, jeszcze zanim ktokolwiek spróbuje jej użyć. W ten sposób oszczędzamy sobie stresu i strat materialnych.
Powstanie kart zbliżeniowych sprawiło, że płatności dokonujemy jeszcze szybciej. Choć niektórzy obawiają się tego typu transakcji, korzystanie z płatności zbliżeniowych jest bezpieczne. O ile tylko złodziej nie zdobędzie naszego PINu, jego możliwości będą ograniczone.
Karty płatnicze mają też jednak wady. To, że nie widzimy realnej gotówki, w wielu przypadkach może doprowadzić do zbyt wielu nieprzemyślanych i niepotrzebnych wydatków. Osoby, które nie radzą sobie z organizacją i zarządzaniem swoimi finansami, nim rozpoczną przygodę z „plastikowym prostokątem”, powinny najpierw popracować nad poprawą swojego życia w tych obszarach. Dobrym pomysłem jest również ograniczenie możliwej dziennej kwoty transakcji i wypłat z bankomatu. Dzięki temu zadbamy również o dodatkowe bezpieczeństwo - w przypadku kradzieży karty bankowej będziemy mieć pewność, że złodziej nie ukradnie zbyt wiele pieniędzy.
Karty płatnicze zrewolucjonizowały naszą codzienność: gotówką płacimy w sklepach coraz rzadziej. Najpopularniejsze wciąż są karty debetowe, przyznawane do rachunków bankowych, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się ostatnio karty kredytowe. Trudno się dziwić, ponieważ korzystając z nich rozsądnie możemy wiele zyskać.
Zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!