Karta wielowalutowa to idealne rozwiązanie na wakacje. Pozwala sporo zaoszczędzić na transakcjach za granicą, bowiem nie ponosimy kosztów przewalutowania transakcji. Jak działa karta wielowalutowa i w jaki sposób pozwala nam zaoszczędzić?
Czym płacić za granicą – kartą czy gotówką?
Przed wyjazdem za granicę często stajemy przed dylematem: płacić kartą czy wymienić dużą ilość gotówki?
Płacenie gotówką jest bardziej opłacalne w tego względu, że możemy zapanować nad sumą wydawanych pieniędzy. Ponadto jest to środek płatniczy akceptowany wszędzie – również na targu czy straganie. Trudno jednak dokładnie obliczyć, ile gotówki będzie nam potrzebne w trakcie całego wyjazdu. W związku z tym najczęściej wymieniamy jej zbyt wiele, po czym część musimy zamienić ponownie na złotówki, tracąc przy tym pieniądze.
Pod tym względem płatności kartą debetową są wygodniejsze: nie musimy podejmować w tym celu żadnych wcześniejszych działań. Z kolei zdecydowanym minusem transakcji kartą płatniczą za granicą jest fakt, iż musimy ponieść spore koszta związane z przewalutowaniem.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule "Karta czy gotówka – czym płacić za granicą?".
Płatności kartą debetową za granicą – opłaty za przewalutowanie
W niektórych krajach za przewalutowanie zapłacimy dwa razy. Najpierw organizacja (Visa, MasterCard) przelicza transakcję na tzw. walutę rozliczeniową, którą są euro lub dolary. Płacimy więc za przewalutowanie np. z koron czeskich na euro. Następnie bank przelicza sumę podaną w euro lub dolarach na złotówki, według własnej, często niekorzystnej, tabeli.
W przypadku kart Visa podwójne opłaty zostały zniesione – banki otrzymują środki w takiej walucie, w jakiej prowadzimy rachunek. Na tym jednak nie kończą się opłaty, ponieważ banki wprowadziły również dodatkową prowizję za przewalutowanie transakcji.
Jak działa karta wielowalutowa?
Karta wielowalutowa umożliwia nam płatności w zagranicznej walucie bez ponoszenia kosztów przewalutowania. Transakcje rozliczane są z konta prowadzonego w tej samej walucie. Aby karta wielowalutowa zadziałała, konieczne jest więc posiadanie konta walutowego, np. w PLN i EUR.
Przykład:
Posiadasz konto w złotówkach i w euro. Otrzymujesz do nich wspólną kartę, która obsługuje oba rachunki jednocześnie. Możesz nią płacić zarówno w złotówkach, jak i w euro. Kiedy będziesz dokonywać transakcji w sklepie, karta samodzielnie wykryje, w której walucie płacisz i pobierze pieniądze z odpowiedniego rachunku. Aby to zadziałało, musisz jednak pamiętać o posiadaniu środków również na koncie w euro.
Konto walutowe
Konto walutowe jest niezbędne, gdy planujemy wyjazd za granicę i zależy nam na posiadaniu karty wielowalutowej. Może okazać się przydatne również w sytuacji, gdy często dokonujemy zagranicznych przelewów. Pamiętajmy jednak, by przed podjęciem decyzji o założeniu konta, sprawdzić wszystkie opłaty związane z jego prowadzeniem, a także transakcjami, na których nam zależy. Bank może nas również obarczyć opłatą za kartę wielowalutową do rachunku – miesięczną lub roczną.
Aby dołączona do rachunku karta wielowalutowa zadziałała, musimy pamiętać o tym, aby na koncie posiadać pieniądze w konkretnej walucie – będzie to wymagało wymiany waluty i zasilenia konta.
Karta wielowalutowa – na co uważać?
Korzystając za granicą z karty wielowalutowej, musimy pamiętać o tym, że aby nie ponosić kosztów transakcji, na naszym koncie muszą znajdować się środki w danej walucie.
Konto możemy łatwo doładować za pośrednictwem bankowości internetowej. Większość banków posiadających w ofercie konta walutowe, udostępnia również możliwość skorzystania z wewnętrznego kantoru internetowego, najczęściej w formie aplikacji. W tym przypadku często możemy liczyć na atrakcyjne kursy.
Przed wyjazdem za granicę pamiętajmy więc o tym, aby odpowiednio zasilić konto pieniędzmi w zagranicznej walucie. Inaczej karta ściągnie pieniądze z konta złotówkowego, a my poniesiemy koszt przewalutowania.
Należy również dokładnie zorientować się, czy nasza karta samodzielnie wykryje, w jakiej walucie płacimy i pobierze pieniądze z odpowiedniego rachunku. W przeciwnym razie konieczne będzie odpowiednie ustawienie karty za pomocą bankowości internetowej.
Karta wielowalutowa – gdzie szukać ofert?
W poniżej wymienionych bankach znajdziesz oferty kart wielowalutowych, które automatycznie wykryją, w jakiej walucie płacisz i pobiorą pieniądze z konta w danej walucie:
Na rynku znajdziemy również inne oferty kont walutowych z kartą wielowalutową w pakiecie.
Karta wielowalutowa to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli wybieramy się na zagraniczne wakacje lub często przebywamy za granicą z interesach. Przed wybraniem konkretnej oferty powinniśmy jednak dokładnie ją przeanalizować, zwracając uwagę na wszelkie opłaty. Bank może bowiem obarczyć nas opłatami za prowadzenie konta, jak również i za kartę wielowalutową wydaną do rachunku. Pamiętajmy też, iż często zapłacimy również za wypłatę gotówki z bankomatu, nawet jeśli posiadamy kartę wielowalutową. Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru oferty, aby postawić na tę najlepszą.
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź również: "Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?".
A Ty co najczęściej zabierasz za granicę: kartę czy gotówkę? Podziel się opinią w komentarzu!
Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!