DORADCA KLIENTA

CZY OPŁACA SIĘ STUDIOWAĆ ZAOCZNIE?

4 WRZEŚNIA 2018

Niektóre osoby nadal uważają, że studia zaoczne należą do mniej prestiżowych i prezentują okrojony program nauczania, a dyplom na nich zdobyty jest dla pracodawcy mniej wartościowy niż ten uzyskany po zakończeniu studiów dziennych. Niezależnie od tych opinii, całość ostatecznie weryfikuje rynek pracy, dając odpowiedź czy opłaca się studiować zaocznie.

czy w polsce oplaca sie studiowac zaocznie

Prawdy i mity dotyczące studiów zaocznych

Z całą pewnością nieprawdą odnośnie niestacjonarnego trybu studiowania jest fakt, że są mniej wartościowe w oczach przyszłego pracodawcy. Tak naprawdę niewiele rekruterów zwraca uwagę na to, w jakiej formie absolwent uzyskał swój tytuł naukowy.

Różnice programowe między studiami dziennymi a zocznymi również są niewielkie i wynikają głównie z okrojonej ilości dostępnych godzin. Od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczora ciężej jest przerobić materiały, na które student dzienny może poświęcić cały tydzień. Pojawiają się więc głosy, że chcąc zostać specjalistą, należy wybrać studiowanie dzienne. Czy te jednak rzeczywiście wygrywa ze studiami zaocznymi?

Wiele zależy od tego czego oczekujemy od studiów oraz z jakim bagażem doświadczeń chcemy wejść na rynek pracy. Niestacjonarne studia pozwalają w tygodniu skupić się na przykład na pracy zawodowej, czyli zdobywaniu niezbędnych umiejętności, które wymagane są przez pracodawcę. Rynek pracy brutalnie weryfikuje wiedzę i umiejętności studentów, którzy często nie mieli nigdy do czynienia z praktyką. O ile w przypadku nauk społecznych nie jest to znaczący problem, to w zawodach technicznych powoduje, że absolwent uczelni często nie jest przygotowany do swoich przyszłych obowiązków zawodowych. Odpowiedzią na ten problem jest właśnie połączenie studiów zaocznych z pracą zawodową.

Dodatkowe koszty generowane przez studia zaoczne

Niewątpliwie możliwość uzyskania pięcioletniego doświadczenia zawodowego w trakcie studiów zaocznych stawia studenta w komfortowej konkurencyjnie pozycji na rynku pracy. Dla firmy będzie bowiem o wiele bardziej wartościowym zasobem niż przygotowany jedynie od strony teoretycznej student stacjonarny.

Należy jednak pamiętać, że studiowanie w trybie niestacjonarnym generuje dodatkowe koszty w postaci opłacanego miesięcznie, kwartalnie lub semestralnie czesnego. Wysokość zależna jest od uczelni oraz kierunku i może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie, co dla osób wchodzących dopiero na rynek pracy jest sporym obciążeniem.

W odróżnieniu od studiów dziennych o wiele więcej płaci się również za powtarzanie roku, czy też dodatkowe terminy egzaminów. Jeżeli jednak posiadasz odpowiednie zapasy finansowe, studiowanie zaoczne z pewnością okaże się opłacalne.

Zapisał się na studia zaoczne i potrzebujesz gotówki, aby zapłacić czesne? Sprawdź aktualne oferty szybkich pożyczek.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6522 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15218 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8696 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.