KONTA, LOKATY

KTO MA WGLĄD W KONTO BANKOWE?

6 KWIETNIA 2016

Mogłoby się wydawać, że wgląd w nasze prywatne konto bankowe posiadamy tylko my. W końcu tyle mówi się o bezpieczeństwie w bankowości internetowej i zaawansowanych zabezpieczeniach konta. Owszem, żadna osoba postronne nie ma prawa dostępu do naszego konta bankowego, są jednak instytucje, którym wolno nas kontrolować. Kto jeszcze poza nami ma wgląd w konto bankowe?

konto bankowe

Czy bank ma wgląd w Twoje konto osobiste?

Bank, jako instytucja finansowa, która stworzyła nasze konto, ma prawo je kontrolować. Często jest to bardzo pomocne, bo dzięki wglądowi w nasze transakcje, sposób oszczędzania, kwoty przychodu i rozchodu, bank jest w stanie przesłać nam zestawienie naszych operacji, dzięki czemu otrzymujemy ogólny obraz funkcjonowania naszych finansów. Dzięki temu bank może nam również zaproponować ofertę innego produktu, np. lokaty lub kredytu, dostosowanej do naszych potrzeb i możliwości.

To jednak nie wszystko. Sprawdzając nasze konto osobiste bank zwraca uwagę na wszelkie podejrzane operacje. W przypadku podejrzanych przelewów, mogących wskazywać na działania przestępcze, bank ma obowiązek zgłosić to odpowiednim instytucjom.

Czy Urząd Skarbowy może sprawdzić Twoje konto bankowe?

Urząd Skarbowy nie kontroluje kont bankowych osobiście, jednak o wszystkim, co istotne, informują go banki. Istnieje zapis w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, mówiący o tym, że jeśli kwota przelewu wynosi dokładnie lub więcej niż 15 000 euro, bank musi zgłosić taką transakcję do Urzędu Skarbowego, nawet jeśli odbyła się ona w kilku przelewach o mniejszych kwotach, lecz do tego samego odbiorcy.

Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z podejrzeniami o przestępstwo finansowe, warto w takim przypadku posiadać dokumenty wskazujące na ich legalne źródło. W przypadku większych kwot pieniężnych otrzymanych od rodziny, bank nie zwróci na nie uwagi, jeśli nie będą one większe niż 9637 zł na 5 lat.

Musimyrównież pamiętać, że w przypadku darowizn konieczne jest ich zgłoszenie (mamy na to pół roku) i odprowadzenie podatku od darowizny.

Jeśli natomiast przelew na powyżej 500 złotych będzie pożyczką od osoby prywatnej, musimy taką pożyczkę udokumentować w formie pisemnej umowy z określeniem jej warunków i warunków spłaty.

Dla Urzędu Skarbowego każdy przelew, szczególnie na wysokie kwoty, musi mieć uzasadnienie i legalne potwierdzone źródło. W przeciwnym wypadku wystąpi konieczność przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie, z podejrzeniem o popełnienie przestępstwa finansowego lub chęć uniknięcia obowiązku podatkowego.

Urząd Skarbowy może również rozpocząć postępowanie i zająć konto bankowe podatnika. Ma do tego prawo w przypadku osób zalegających z płaceniem podatków, po wszczęciu egzekucji komorniczej.

Uprawnienia komornika - czy może zająć Twoje konto?

Komornik nie ma bezpośredniego wglądu w Twoje prywatne konto bankowe. Może jednak zwrócić się do banku o zablokowanie Twojego konta w taki sposób, że nie będziesz mógł wypłacić pieniędzy, a każde kolejne przychody będą trafiały na konto wierzyciela.

Więcej o tym, jak wygląda blokowanie konta przez komornika dowiesz się z artykułu: "Czy komornik może zająć konto bankowe?".

Kto jeszcze ma wgląd w Twoje konto bankowe?

Żadna inna osoba nie ma prawa wglądu w nasze konto bankowe. Naszym obowiązkiem jest pilnowanie hasła i PIN-u do konta bankowego tak, aby nie dostały się w niepowołane ręce. W przypadku, gdy mamy podejrzenia, że ktoś włamał się na nasze konto osobiste, musimy niezwłocznie zgłosić to do banku, najlepiej przez specjalna infolinię lub osobiście w najbliższej placówce.

Powinniśmy zachować pewną dozę ostrożności w stosunku do stron, aplikacji, maili, które proszą nas o podanie danych do konta lub w inny sposób mogą wyglądać na niebezpieczne i pochodzące od hakerów. Nie powinniśmy podawać dostępu do konta nawet osobom bliskim. Jeśli sytuacja tego wymaga, możemy zaryzykować, najlepiej oficjalnie upoważniając ich do tego na okres, w którym to konieczne.

konto bankowe 2

Kto śledzi tytuły naszych przelewów?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przelać pieniądze znajomemu z dowcipnym tytułem "Za upojną noc", "Za dragi", "Uspokojenie żony. Na zawsze.", "Haracz", "Za zaliczenie egzaminu" bądź innym pomysłowym hasłem, z którego mogliście się pośmiać?

Pamiętaj, że nie tylko Wy dwoje widzicie ten tytuł, więc czasem lepiej jest po prostu wpisać w wymagane pole..."Tytuł przelewu”. Jak się okazuje, jest to jeden z najbardziej popularnych tytułów, ze względu na jego uniwersalność. Bank śledzi tytuły naszych przelewów, w związku z czym lepiej nie wzbudzać podejrzeń.

Pamiętajcie również, że w przypadku wysokich kwot należy posiadać odpowiednie dokumenty (np. dokument kupna-sprzedaży domu) a w razie gdy jest to konieczne, należy zapłacić stosowny podatek (np. podatek od spadku, darowizny).

Zapoznaj się również z naszą porównywarką kont osobistych i znajdź idealne konto osobiste dla siebie.Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10842 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25298 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14456 zadowolonych Klientów