DORADCA KLIENTA

CZY PRZED ŚLUBEM WARTO PODPISAĆ INTERCYZĘ?

11 GRUDNIA 2018

W momencie gdy zawierasz związek małżeński Twój majątek staje się automatycznie majątkiem małżonka oraz razem zaczynacie wspólnie budować przyszłość, wraz z wszystkimi dobrami zakupionymi na ten cel. Ustalenie zasad ewentualnej rozdzielności majątkowej po ślubie wydaje się być rozsądnym pomysłem, mogącym ułatwić wiele spraw urzędowych w późniejszym życiu lub nawet ubieganie się o kredyt.

rozdzielnosc majatkowa po slubie

Intercyza – podstawowe informacje

Intercyza pozwala zachować wyłączną własność do dóbr uzyskanych podczas trwania małżeństwa, przez co stanowi ważne zabezpieczenie dla małżonków – oczywiście jeżeli obie strony zgodzą się na jej podpisanie.

Po zawarciu związku małżeńskiego cały gromadzony majątek przez dwie osoby jest wspólny – dotyczy to wynagrodzeń, dochodów ponoszonych na przykład z wynajmu nieruchomości oraz środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych. Intercyza nie obejmuje natomiast aktywów i środków zgromadzonych przed zawarciem małżeństwa, darowizn, spadków, środków potrzeb osobistych (ubrania, biżuteria, sprzęt sportowy), przedmiotów będących formą odszkodowania oraz praw autorskich.

Kiedy warto pomyśleć o rozdzielności majątkowej po ślubie?

Rozdzielność majątkowa po ślubie może okazać się dobrym zabezpieczeniem, w przypadku, gdy jeden z małżonków prowadzi biznes w niestabilnej branży lub zdaje sobie sprawę z ryzyka szybkiego wpadnięcia w spiralę zadłużenia. W takim przypadku intercyza może ochronić drugiego z małżonków nie tylko przed spłacaniem długów tego pierwszego, ale również połowę majątku przed zlicytowaniem przez komornika w przypadku, gdyby działalność rzeczywiście okazała się niewypałem.

Kolejny temat, który warto poruszyć to rodzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Jak się okazuje intercyza może sprawdzić się również przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Jeżeli Twój współmałżonek posiada niski rating kredytowy, a Ty osobiście zarabiasz dobrze i nigdy nie zalegałeś z ratami, to ustalenie rozdzielności majątkowej spowoduje, że bank przy podejmowaniu decyzji kredytowej uwzględni jedynie Twoje przychody, ponoszone koszty i historię kredytową.

Pamiętaj, że za intercyzę się płaci

Podpisanie intercyzy musi odbyć się przy obecności notariusza. W przypadku intercyzy przedmałżeńskiej taksa wynosi 400 złotych oraz podatek (łącznie ponad 500 złotych), natomiast w przypadku intercyzy podpisanej już po zwarciu ślubu ta zależna jest od wysokości majątku. Do 3 tysięcy złotych opłata wynosi 100 złotych i rośnie wraz ze wzrostem wartości majątku.

Gdy ten przekracza wartość 2 milionów złotych opłata wynosi 6770 złotych + 0,25% od nadwyżki powyżej wspomnianej kwoty, jednak nie więcej niż 10 tysięcy złotych.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6759 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15771 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
9012 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.