DORADCA KLIENTA

FUNDUSZE INWESTYCYJNE - INFORMACJE I PORADY

7 SIERPNIA 2018

W środowisku rekordowo niskich stóp procentowych, które z jednej strony zapewniają dostęp do bardzo tanich kredytów, z drugiej ograniczają możliwość czerpania realnych zysków z kont oszczędnościowych i lokat, Polacy szukają innych form lokowania i pomnażania swoich oszczędności, zachowując jednocześnie relatywnie wysoką awersję do ryzyka. W efekcie rosnącą popularnością cieszy się oferta funduszy inwestycyjnych – powierzane im środki mogą zostać pomnożone nawet o kilkadziesiąt procent w skali roku. Należy jednak pamiętać, że jest to broń obosieczna.

fundusze inwestycyjne

Zaczynając od początku, czyli czym jest fundusz inwestycyjny?

Według definicji encyklopedii ekonomicznej funduszem inwestycyjnym określa się formy wspólnego inwestowania. Uczestnicy funduszu zbiorowo lokują w nim swój kapitał, a zarządzające nim osoby są odpowiedzialne za jego pomnożenie – na przykład poprzez inwestycje w akcje, obligacje, ale również i instrumenty pochodne rynku walutowego, czy też towarowego, a także nieruchomości, sztukę, itd.

Ich idea narodziła się pod koniec XVIII wieku w Holandii, a dopiero po stu latach kolejne fundusze inwestycyjne zaczęły pojawiać się w innych krajach. Obecnie natomiast pełnią nieodłączną i bardzo ważną rolę każdego systemu gospodarczego, służąc nie tylko osiąganiu przychodów netto, ale również ochronie realnej wartości aktywów (w zależności od celów i rodzajów funduszy).

Polacy najczęściej sięgaj po fundusze bankowe

Przeciętny Kowalski rozpoczyna swoją przygodę z funduszami inwestycyjnymi zazwyczaj za pośrednictwem swojego banku. Każda duża instytucja finansowa prowadzi własne podmioty tego typu, oferując klientom możliwość pomnażania oszczędności w bardziej efektywny sposób niż na lokacie. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że w odróżnieniu od standardowego rachunku oszczędnościowego, fundusz inwestycyjny nie daje nam gwarancji zachowania kapitału. Jako, że środki pomnażane są na realnym rynku oprócz zysków fundusz może generować również straty – sięgające w skali roku od kilku do kilkudziesięciu procent. Wszystko zależne jest od trafności podejmowanych decyzji inwestycyjnych oraz koniunktury na rynkach, na których skupia swoją uwagę dany fundusz.

Przed zainwestowaniem w dany fundusz warto więc sprawdzić od jakiego czasu znajduje się na rynku, jak wyglądała jego historyczna stopa zwrotu oraz jakie opinie na jego temat posiadają obecni członkowie. Przeciętny klient daje się bowiem skusić wysoką miesięczną lub nawet roczną stopą zwrotu osiąganą w danym momencie – nikt nie może dać jednak gwarancji, że w kolejnych miesiącach korzystne rezultaty zostaną utrzymane.

Jeżeli posiadasz duży „apetyt na ryzyko” i nie boisz się potencjalnej straty postaw na fundusze agresywnego wzrostu – obarczone największym ryzykiem, pozwalające jednak na największe zyski. Chcąc generować mniejsze, jednak pewniejsze zyski, warto zainteresować się natomiast funduszami wzrostu lub zrównoważonymi.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.