DORADCA KLIENTA

ILE KOSZTUJĄ WAKACJE?

24 MAJA 2017

Wakacje zbliżają się do nas wielkimi krokami. Czy wiesz już, dokąd pojedziesz w tym roku? Niemal 100% Polaków zadaje sobie to pytanie jako pierwsze. My chcemy zwrócić uwagę na drugą (a może właśnie pierwszą?) istotną sprawę - nie gdzie, lecz za jaką kwotę chcesz pojechać na urlop?

Ile kosztują wakacje?

Ile kosztują wakacje?

Według badań przeprowadzonych w 2016 roku przez BIG InfoMonitor i BIK, średnio na wyjazd wypoczynkowy w okresie wakacyjnym wydajemy 1400 zł na osobę. Wliczone są w to opłaty związane z noclegiem i dojazdem, jednak nadal pozostają inne koszta, jak np. jedzenie. Niektórzy wybierają opcję dostępu do kuchni i własnego gotowania, jednak zdecydowana większość z nas woli na wakacjach wypocząć i stołuje się w pobliskich restauracjach i barach, wydając średnio 135 zł dziennie.

Kolejne koszta niosą wydatki na przyjemności, zabawę i zwiedzanie. Tutaj kwoty są bardzo różne. Jak powszechnie wiadomo na wakacjach trudno sobie czegoś odmówić, o czym również doskonale wiedzą handlarze pamiątkami i właściciele wszelkich miejsc zabawy. Jeśli więc nie chcesz, aby wakacyjne koszta zaskoczyły Ciebie i Twój domowy budżet, ułóż sobie plan wydatków.

Plan wakacyjnych wydatków

Tworząc plan wydatków zawsze bierz pod uwagę te cztery podstawowe punkty:

  • DOJAZD
  • ZAKWATEROWANIE
  • JEDZENIE
  • PRZYJEMNOŚCI 

Następnie poświęć każdemu chwilę i rozpisz możliwe koszta.

Dojazd:

Jaka forma dojazdu? Jeśli samochód weź pod uwagę nie tylko ilość kilometrów do przejechania i koszty paliwa, ale również opłaty na autostradach, opłaty za przegląd samochodu, ewentualne wykupienie dodatkowego ubezpieczenia itp. Jeśli natomiast wybierzesz publiczny środek transportu, porównaj sobie ceny biletów na autokar, pociąg, samolot czy też inne formy dojazdu. A może warto znaleźć kogoś, kto jedzie w tym samym kierunku i podzielić koszta?

Zakwaterowanie:

Jaki rodzaj zakwaterowania? Kwatery prywatne czy kemping z namiotami, a może hotel lub willa? Dokładnie zastanów się nad tym, czego potrzebujesz i koniecznie porównaj oferty cenowe. Czasem lepiej mieć dalej na plażę, ale zapłacić mniej lub zrezygnować z komfortu, jaki daje duży basen w hotelu. Nie zapomnij też o dodatkowych opłatach, np. za parking, klimatyzację, WiFi w pokoju czy podstawowe opłaty klimatyczne.

Jedzenie:

Jaka forma posiłku? Planujesz mieć dostęp do kuchni i gotować samemu, chodzić na pobliską stołówkę, odwiedzać puby i restauracje, a może wykupić pakiet all inclusive? Jedzenie często jest lekceważone w planowaniu wakacyjnych wydatków a ostatecznie okazuje się, że to spora część kosztów. Na wakacjach apetyt rośnie!

Przyjemności:

Zrób przegląd miejscowych atrakcji w mieście, do którego się wybierasz. Wybierz sobie kilka z przedstawionych w biurze podróży wycieczek i odłóż konkretną kwotę, nawet jeśli opłacisz ja dopiero na miejscu. Wyznacz sobie kwotę, jaką wydasz na pamiątki. Zawsze miej dodatkowe pieniądze na atrakcje, które mogą spotkać Cię niespodziewanie, jak np. rejs statkiem, który właśnie nadpłynął, wejście na karuzelę czy kino w deszczowy dzień. Nawet leżaki na plaży kosztują!
 
Postaraj się przewidzieć jak najwięcej czekających Cię opłat i kosztów i zawsze zaokrąglaj kwotę w górę. Możesz przygotować sobie cztery koperty podpisane jak wyżej i do każdej włożyć odpowiednią sumę pieniędzy. W ten sposób unikniesz wielu problemów, jak np. przepuszczenie pieniędzy, które miały być na bilet powrotny.

Co daje stworzenie planu wydatków?

Poza oczywistym uporządkowaniem pieniędzy i świadomością kosztów daje również możliwość ewentualnej zmiany planów jeszcze zanim się okaże, że wydamy za dużo. Jeśli po podliczeniu planu okaże się, że nie stać Cię na takie wakacje, zdążysz jeszcze zrezygnować z własnego dojazdu na rzecz tańszego pociągu, zmienić hotel pięciogwiazdkowy na kwaterę prywatną lub po prostu pożyczyć pieniądze od rodziny, znajomych czy w firmie pożyczkowej.
 
Z badań Instytutu ARC Rynek i Opinia wynika, że tylko 6% Polaków bierze pod uwagę zaciągnięcie pożyczki na wakacje a mimo to ostatecznie zadłuża się co czwarty rodak. Często na wakacjach wydawane są wszystkie oszczędności a zadłużenie następuje tuż po przyjeździe, kiedy okazuje się, że brakuje pieniędzy na życie czy rachunki. Warto zatem dużo wcześniej przemyśleć istotne sprawy finansowe, ułożyć sobie plan wydatków i zaplanować ewentualne pożyczki. W tym ostatnim możemy Ci pomóc.
 
Sprawdź szybkie pożyczki

Sprawdź kredyty gotówkowe


 

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.