DORADCA KLIENTA

JAK DZIAŁAJĄ FIRMY WINDYKACYJNE?

18 PAŹDZIERNIKA 2018

Główną rolą firmy windykacyjnej jest kontakt z dłużnikiem i prowadzenie z nim negocjacji, których celem jest uświadomienie, że spłata zobowiązań jest w jego interesie. Windykatorowi również zależy na tym, aby dług został spłacony, ponieważ stara się odzyskać środki przeznaczone jego wcześniejsze wykupienie. Chcesz dowiedzieć się jak funkcjonuje firma windykacyjna i czym różni się od komornika? Zapraszamy do lektury.

firmy-windykacyjne

Jakie uprawnienia posiada firma windykacyjna?

Działalność firmy windykacyjnej skupia się głównie na kontakcie z dłużnikiem i na próbach namówienia go do spłaty, na przykład poprzez negocjowanie rozłożenia zadłużenia na raty lub umorzenia jego części (odsetkowej, itd.).

Windykacja działająca na zlecenie wierzyciela stara się przede wszystkim uporządkować działania swojego klienta, księgowość oraz formę komunikacji z dłużnikiem. Często w grę wchodzi tutaj aspekt psychologiczny – zalegający z opłatami widząc, że sprawą zajęła się zewnętrzna firma i że o jego długu wie więcej osób jest skłonniejszy do regulacji zaległości.

Firma windykacyjna w teorii może tylko prosić o spłatę zobowiązania, rolę zajmującego majątek pełni komornik i tylko on posiada takowe uprawnienia. Cele windykacji i komorników są takie same, Ci drudzy będąc jednak funkcjonariuszami publicznymi działają na zlecenie sądu, natomiast firma windykacyjna na zlecenie wierzyciela.

W 45% przypadków wystarczy pierwszy telefon

Z doświadczeń firm windykacyjnych wynika, że w niemal połowie przypadków opóźnienia w płatności wynikają z opieszałości lub zapominalstwa. Pierwszy kontakt windykacji z dłużnikiem – drogą telefoniczną – zazwyczaj jest wystarczający do uzyskania płatności.

W przypadkach, gdy najprostsza z metod nie działa, windykacja zaczyna wysyłać pierwsze wezwania do zapłaty i „atakować” dłużnika wiadomościami – drogą tradycyjną, mailową, czy SMS-ami przypominając o zobowiązaniu i próbując zaoferować negocjację warunków jego spłaty. Czynnikiem mogącym przyspieszyć spłatę może być również poinformowanie o potencjalnej konieczności wpisania niepłacącego na listę dłużników, co w przyszłości może utrudnić mu ubieganie się o kredyt.

Dłużnik obciążamy kosztami windykacji?

Od kilku lat w Polsce obowiązuje nowe prawo, które pozwala na obciążenie kosztami windykacji również dłużnika. Wcześniej spłata zobowiązań wobec firmy leżała po stronie wierzyciela. O jakie kwoty może chodzić w przypadku prowizji firm windykacyjnych? O ile te niechętnie podają swoje stawki, to zazwyczaj jest to wartość liczona w procentach od łącznej wartości zadłużenia (w przedziale od 9 do 12 procent), nie mniej jednak niż około 500 złotych.

Przy sprawach opiewających na miliony złotych wynagrodzenie windykacji staje się więc spore, a w przypadku dłużnika powoduje kolejny problem, zwiększając jego zobowiązanie.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.