DORADCA KLIENTA

JAK OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE? CZĘŚĆ 2: OSZCZĘDZANIE WODY

5 SIERPNIA 2015

W poprzedniej części cyklu poruszany był temat domowego budżetu i tego, jak oszczędzać energię elektryczną. W tej części przygotowaliśmy kilka cennych rad na temat tego jak oszczędzać na wodzie. Pamiętaj, że stosując się do poniższych zasad, nie tylko oszczędzasz pieniądze – dbasz również o środowisko!

Jak oszczędzać na wodzie?

Jak oszczędzać wodę?

Zainstaluj perlator we wszystkich kranach. Perlator to nakładka na kran, która zmniejsza ilość przepływającej wody, ale jednocześnie zwiększa objętość strumienia. Czyli strumień jest tak samo duży, ale wody zużywamy mniej. Producenci twierdzą, że perlator oszczędza nawet do 60% wody!

Zakręć wodę, gdy myjesz zęby. Tak wiele osób tego nie robi, a przecież w tym czasie woda ta, do niczego się nie przydaje i po prostu się marnuje.

To samo tyczy się prysznica – oczywiście codzienną kąpiel najlepiej jest zamienić na prysznic, ale zastanów się jeszcze czy zakręcasz wodę, gdy myjesz głowę, nakładasz odżywkę na włosy, golisz nogi lub namydlasz całe ciało? Pewnie nie. A przykręcając kurek – oszczędzasz.

Kup zmywarkę. A jeżeli już masz i używasz, to przeczytaj raz jeszcze instrukcję obsługi. Zazwyczaj używamy programów standardowych/ codziennych, a jeżeli przy kupnie sugerowałeś się klasą energetyczną i wybrałeś tę A+++, to musisz wiedzieć, że przedstawiony na ulotce niski pobór prądu i wody, zazwyczaj dotyczy tylko jednego programu. Ten program standardowo nazywa się EKO. Niczego mu nie brakuje – dokładnie myje i faktycznie jest ekonomiczny (zużywa zarówno mało prądu jak i wody), jest tylko jedno „ale”- zazwyczaj trwa bardzo długo - czasem nawet 3 godziny. Warto wtedy zaplanować sobie uruchomienie programu na konkretny czas (większość nowych zmywarek już ma taką opcję), tak aby zmywarka rozpoczęła myć np. 3 godziny przed planowanym powrotem do domu, albo 3 godziny przed planowaną pobudką.

Ta sama rada dotyczy pralek – większość z nich również ma już programy EKO, które tak samo jak w przypadku zmywarki – piorą dobrze, są ekonomiczne, ale trwają bardzo długo. Tutaj warto jeszcze zwrócić uwagę na detergenty używane podczas prania. Czytaj etykiety i instrukcje jak stosować środki do prania. Sporo proszków ma teraz skoncentrowane formuły i nie musisz już wsypywać całej miarki, tak jak robiłeś to do tej pory, bo np. według zaleceń producenta, na całe pranie może już w zupełności wystarczyć tylko pół miarki.

Koniecznie napraw kapiące krany (zazwyczaj wystarczy po prostu wymienić uszczelkę). Kapiący z częstotliwością jednej kropli na sekundę kran, to prawie 12 tysięcy litrów zmarnowanej wody rocznie!

Jeżeli masz dom – obowiązkowo zaplanuj w ogrodzie zbiornik na deszczówkę. Wodą tą możesz podlewać kwiaty i trawnik.

Jeżeli jeszcze takiej nie posiadasz to zainwestuj w spłuczkę z podwójnym dozownikiem wody (jeden spłukujący mniejszą ilość i drugi – większą), zazwyczaj w zupełności wystarczy użycie mniejszego, a to przekłada się na wysokość rachunku.

Koniecznie zwróć uwagę na to czy z Twojej spłuczki nie wycieka wciąż woda. Jeżeli tak jest – konieczna jest naprawa, bo woda wycieka cały czas, a rachunki za wodę rosną. Części zamienne do spłuczek są ogólnodostępne i łatwe w montażu.

Unikaj nadmiernego używania spłuczki toaletowej. Chusteczki higieniczne, płatki kosmetyczne i inne tego typu odpady można wyrzucać do śmietnika – zamiast wrzucać do toalety i spłukiwać wodą z całego zbiornika spłuczki.

Sprawdź również jak zaoszczędzić na rozrywce, wydawać mniej na edukację, oszczędnie robić zakupy i ekonomicznie jeździć samochodem.

A Wy? Oszczędzacie na wodzie, czy myślicie, że nie warto? A może macie jakieś inne sposoby, o których nie napisałam? Dajcie koniecznie znać w komentarzu.

Tekst: Aneta Szuba
Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.