DORADCA KLIENTA

JAK OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE? CZĘŚĆ 1.

5 PAŹDZIERNIKA 2015

Poniższe sposoby na oszczędzanie, raczej nie wymagają wiele wysiłku – to tylko zmiany, niektórych przyzwyczajeń. Zastosowanie jednej rady, tylko od czasu do czasu, nie sprawi nam większej różnicy, jednak zastosowanie się do wielu rad regularnie, na pewno przyczyni się do zwiększenia Twoich oszczędności. Niektóre rady dla pewnych osób mogą wydawać się śmieszne, ale liczę na to, że skoro tu trafiłeś, to temat oszczędzania traktujesz poważnie. Stare i bardzo mądre przysłowie mówi „Grosz do grosza, a będzie kokosza”. Warto się więc nad tym zastanowić!

Jak oszczędzać pieniądze? cz. 1

Organizacja domowego budżetu

Dzień, w którym na Twoje konto wpływa wypłata - co robisz? Oszczędzanie powinno rozpocząć się już tego dnia. Schemat jest prosty:


1. Najpierw płać rachunki bieżące (prąd, woda, gaz, czynsz, telefon, Internet, raty itp…).


2. Następnie przelej na inne konto (np. konto oszczędnościowe, a najlepiej na lokatę) kwotę którą zamierzasz zaoszczędzić. Aby porównać, ile zarobisz na lokatach, skorzystaj z porównywarki lokat bankowych, wystarczy wpisać wartość Twoich oszczędności.

Dobrze jest odkładać 10% swojej pensji, ale może to być kwota dowolna - ważne by co miesiąc odłożyć cokolwiek, a tym bardziej wtedy, gdy masz jakiś nagły przypływ gotówki np. premia uznaniowa, której w ogóle się nie spodziewałeś.


3. Resztą pieniędzy dysponuj w całym miesiącu, a jeżeli do kolejnej wypłaty na koncie zostanie cokolwiek – przelej tę kwotę na konto oszczędnościowe i dysponuj już kolejną wypłatą według tego samego schematu.


4. Przestań płacić za wyciąganie pieniędzy z bankomatów. Zapoznaj się z rankingiem kont osobistych „wszystko za 0 zł”, a następnie zamknij stare konto i otwórz nowe - bez opłat.


5. Zbieraj drobne. Zrób skarbonkę z przeźroczystego tworzywa. Wrzucaj do niego wyłącznie monety 2 złotowe, które masz np. w portfelu czy w kieszeni. Przekonasz się jak dużo uda Ci się odłożyć przez cały miesiąc!

Oszczędzanie na energii

Ładowarka do telefonu czy laptopa podłączona do prądu, ale nie podłączona do sprzętu, nadal pobiera prąd. Jeżeli naładujesz już baterie – odłącz ładowarki od zasilania.


Telewizor czy sprzęt grający, który jest na tak zwanym "czuwaniu", nie jest całkowicie odłączony od zasilania (świeci się wtedy mała dioda) i również pobiera prąd. Warto więc wyłączyć całkowicie zasilanie (np. od razu całą listwę), kiedy wychodzisz do pracy, albo tuż przed snem.


Zainwestuj w żarówki LED, ale z głową: Zamontuj je tylko do tych źródeł światła, z których korzystasz najwięcej. Z racji tego, że koszt żarówki LED jest bardzo wysoki – nie opłaca się montować jej do lampki, którą zapalamy 1 raz w tygodniu na 30 minut.


Gdy zmienisz już żarówki, zastanów się czy oświetlenie w Twoim mieszkaniu jest dobrze zaplanowane? Może podczas czytania - zamiast zapalać dużą lampę z 5 żarówkami, która oświetla cały pokój, lepiej byłoby zorganizować małą lampkę z 1 żarówką, która oświetli tylko książkę?

Sprawdź również jak obniżyć rachunki za wodę, zaoszczędzić na rozrywce, oszczędnie robić zakupy, wydawać mniej na edukację i ekonomicznie jeździć samochodem.


A Wy macie jeszcze jakieś cenne rady dotyczące oszczędzania, o których tu nie wspomniałam? Podzielcie się nimi w komentarzu – chętnie zbiorę je w jedną całość i opublikuję jako kolejną część cyklu. Temat oszczędzania to temat szeroki – w zasadzie na każdej płaszczyźnie możemy je wprowadzać – wszystko zależy od naszej kreatywności, dlatego koniecznie dajcie znać o swoich pomysłach!

Tekst: Aneta SzubaKoniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.