DORADCA KLIENTA

JAK ROZPLANOWAĆ WIELKANOCNY BUDŻET?

5 KWIETNIA 2017

Święta za niecałe dwa tygodnie, jednak większość z nas wszelkie związane z nimi zakupy odłożyła właśnie na kwiecień. Na szczęście nie jest jeszcze za późno, aby rozsądnie zaplanować wielkanocny i kwietniowy budżet.

wielkanoc - jak rozplanować świąteczny budżet?

Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez planowanie kwietniowego i świątecznego budżetu. Zaopatrz się w kartkę, długopis oraz dane na temat swoich dochodów i rachunków, takich jak czynsz czy opłata za prąd.

Krok 1: podlicz, ile masz pieniędzy

Weź pod uwagę wszystkie swoje dochody, którymi będziesz dysponować w kwietniu. Zsumuj je i zapisz kwotę. To Twój budżet – jednak nie tylko świąteczny, a całomiesięczny. Musisz przecież pamiętać również o innych wydatkach.

Krok 2: zsumuj stałe wydatki

Poza budżetem na święta nie ominą cię standardowe, comiesięczne wydatki – i to właśnie one powinny zawsze być dla ciebie priorytetem. Do stałych wydatków należą m.in. czynsz, opłata za prąd, wodę, gaz czy telefon. Jeśli ponosisz stałe wydatki na paliwo, również umieść je w tej kategorii.

Krok 3: zsumuj nieregularne i dodatkowe wydatki

Musisz przecież jeść coś również przed i po świętach. Oszacuj, ile pieniędzy potrzebujesz na standardowe wyżywienie. Jeśli nie zaliczyłeś wydatków na paliwo do wcześniejszej grupy, pamiętaj, aby umieścić je tutaj.

Jeśli planujesz na ten miesiąc dodatkowe wydatki, takie jak np. kupno wiosennej kurtki czy butów, również umieść je w tej grupie. Pamiętaj jednak, że w przypadku, gdy Twoja sytuacja finansowa jest ciężka, warto zrezygnować z tego typu zakupów w miesiącu świątecznym lub zrobić je dopiero wtedy, gdy będziesz mieć pewność, że wystarczy ci pieniędzy na organizację świąt.

Krok 4: podlicz świąteczny budżet

Od swoich kwietniowych dochodów odejmij wymienione w dwóch wcześniejszych punktach wydatki. Kwota, która pozostała, stanowi twój świąteczny budżet.

To jednak nie koniec planowania, ponieważ aby zmieścić się w ustalonej kwocie, musisz dokładnie zaplanować wszelkie świąteczne zakupy i wydatki.

Krok 5: pomyśl, na co potrzebujesz pieniędzy?

Najczęstsze wydatki świąteczne związane są z kupnem prezentów, jedzenia, środków do sprzątania i ozdób. Ustal, jakie kategorie wydatków będą niezbędne w twoim przypadku. Zastanów się, na co musisz wydać pieniądze w obrębie każdej kategorii i wypisz to na kartce.

Krok 6: oszacuj wysokość wydatków na prezenty

Jeśli Twój budżet świąteczny nie jest imponujący, zaplanuj kupno takich prezentów, na jakie po prostu Cię stać.

Jeśli ilość prezentów jest przytłaczająca, możesz spróbować pójść z rodziną na kompromis i np. zorganizować losowanie – wtedy każdy z gości kupi prezent tylko dla jednej osoby, a nie dla wszystkich. Możecie również obdarować jedynie dzieci.

Krok 7: oszacuj wysokość wydatków na zakupy

Weź pod uwagę nie tylko zakupy żywnościowe, ale także te związane z koniecznością posprzątania całego mieszkania. Podziel je na kategorie i zrób sobie listę zakupów. Gdy będziesz w sklepie, staraj się jej bezwzględnie trzymać.

Krok 8: oszacuj wysokość pozostałych wydatków

Jeśli tylko budżet na to pozwala, w tej kategorii możesz umieścić różnego typu ozdoby świąteczne i dodatki. Pamiętaj jednak, że same pisanki i koszyczek wielkanocny same w sobie stanowią już doskonałą dekorację. Jeśli nie stać Cię na dodatkowe gadżety, po prostu z nich zrezygnuj.

Krok 9: podsumuj wydatki

Podsumuj wszystkie zaplanowane wydatki i sprawdź, czy mieścisz się w wielkanocnym budżecie. Jeśli nie, postaraj się jeszcze bardziej ograniczyć wydatki. Być może poprosisz gości o przyniesienie swojej potrawy na rodzinną kolację?

Krok 10: podsumuj budżet

Jeśli wszystkie wydatki zmieściły się w założonym budżecie, jedyne co Ci pozostaje, to starać się go przestrzegać.

W sytuacji, gdy brakuje Ci znaczącej kwoty na organizację świąt, możesz wspomóc się limitem na koncie, kartą kredytową lub szybką pożyczką.

Początek kwietnia to najwyższy czas na zaplanowanie budżetu! Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu lub konieczności wspomagania się debetem na koncie.

Tekst: Olga GierszalKoniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.