DORADCA KLIENTA

JAK SPRZEDAĆ MIESZKANIE OBCIĄŻONE SŁUŻEBNOŚCIĄ OSOBISTĄ?

5 LISTOPADA 2018

Służebność osobista nie dotyczy każdego właściciela nieruchomości, jak ma to miejsce w przypadku służebności gruntowej, lecz imiennie oznaczonej osoby fizycznej. Jej celem jest zaspokojenie potrzeb osobistych uprawnionego, umożliwiające na przykład korzystanie z poszczególnych pomieszczeń, czy też swobodne przemieszczanie się po lokalu gwarantując przysłowiowy dach nad głową. Wiele osób pyta, czy w związku z ustanowieniem służebności osobistej istnieje możliwość sprzedaży nieruchomości. W poniższym artykule szukamy odpowiedzi na to pytanie.

jak sprzedac mieszkanie

Służebność i prawo własności to nie to samo

Jeżeli mieszkanie dom lub jakakolwiek inna nieruchomość są obciążone służebnością osobista, to w żadnym momencie nie stanowi to przeszkody uniemożliwiającej dokonanie sprzedaży. Problemem może być jednak znalezienie osoby chcącej zakupić lokal, w którym prawo do przebywania lub mieszkania mają inne osoby. W związku z tym mieszkania obciążone służebnością zazwyczaj posiadają na rynku wtórnym zauważalnie mniejszą wartość od tych, które służebności są pozbawione.

Aby uniknąć problemów, jeszcze przed sprzedażą nieruchomości należałoby znieść służebnośćna podstawie oświadczenia osoby, której wspomniany przywilej dotyczy. Do całego procesu niezbędne jest zaangażowanie notariusza, gdyż zrzeczenie się służebności wymaga wprowadzenia odpowiednich aktualizacji w księgach wieczystych. Prawa do służebności są niezbywalne więc jedynie na wniosek osoby z nich korzystających mogą zostać zniesione – alternatywą jest sytuacja, w której osoba nie korzysta przez okres co najmniej dziesięciu lat z prawa do służebności.

Zniesienie służebności przez sąd za wynagrodzeniem

Sąd może zarządzić również zniesienie instytucji służebności osobistej za wypłatą wynagrodzenia lub renty osobie korzystającej z tego przywileju. Takie sytuacje mają jednak miejsce głównie wtedy, kiedy uprawniony do służebności w rażący sposób nie realizuje obowiązków wynikających ze swoich praw oraz dopuszcza się silnych uchybień.

Celem służebności jest zapewnienie dachu nad głową, jednak sprzedaż mieszkania z ustanowioną służebnością może być dosyć problematyczna. Jeżeli nie ma się możliwości jej zniesienia, wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje silne opuszczenie ceny za lokal i liczenie się z faktem, że liczba osób godzących się na kupno mieszkania z lokatorem może być silnie ograniczona.

Oczywiście zawsze zostaje opcja załatwienia sprawy z osobą korzystającą ze służebności i ustalenia z nią warunków, na podstawie których zdecydowałaby się z niej zrezygnować – na przykład na zasadzie bonifikaty finansowej lub ustanowienia służebności w innej nieruchomości.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5736 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13384 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7648 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.