DORADCA KLIENTA

KARTA CZY GOTÓWKA: CZYM PŁACIĆ ZA GRANICĄ?

6 LIPCA 2017

Czy wymiana dużej ilości waluty przed wyjazdem na wakacje to dobry pomysł? A może lepiej płacić kartą bankową? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale jedno wiadomo na pewno: przez wyjazdem na wyczekiwany urlop warto poświęcić chwilę czasu na wybranie najlepszej opcji. Dowiedz się czy za granicą warto płacić kartą, czy gotówką!

Wakacje - czym płacić za granicą

Płatność gotówką za granicą – za i przeciw

Gotówka to wciąż najpopularniejsza forma płatności. Uniezależnia nas od wszelkiego rodzaju awarii w systemach bankowych. Poza tym, jest powszechnie akceptowalna, w związku z czym zapłacimy nią wszędzie – również w małym bistro czy na targu.

Zaletą posiadania gotówki na wakacjach jest również większa kontrola nad wydatkami.

Minusem płatności gotówką za granicą jest fakt, iż wszystko musimy sobie wcześniej zaplanować. Aby wymienić odpowiednią ilość pieniędzy, należy wcześniej dokładnie przeanalizować planowane na urlopie wydatki i obliczyć, jaka suma będzie nam potrzebna. Warto wymienić nieco więcej pieniędzy w razie nieprzewidzianych wypadków, co jednak może skutkować tym, że po wakacjach zostanie nam w portfelu spora ilość obcej waluty. Wymiana pozostałych pieniędzy na złotówki przyniesie nam straty.

Ważnym jest również fakt, aby dobrze pilnować gotówki. W przypadku  kradzieży karty płatniczej, możemy ją szybko zablokować, jednak utraconej gotówki nie odzyskamy. Należy więc mieć się na baczności.

Płatność kartą bankową za granicą – za i przeciw

Płatności kartą debetową są bardzo wygodne, nie musimy bowiem martwić się o posiadanie odpowiedniej kwoty w portfelu, a ogranicza nas jedynie suma, jaką posiadamy na koncie. Korzystanie z karty nie wymaga więc żadnych wcześniejszych działań z naszej strony.

Minusem płacenia kartą za granicą jest jednak konieczność poniesienia dodatkowych opłat za przewalutowanie transakcji oraz prowizji bankowych. W zależności od karty, jaką posiadamy, zapłacimy podwójną lub pojedynczą opłatę za przewalutowanie.

Wydaje się, że karta bankowa jest również nieco bezpieczniejszym rozwiązaniem niż gotówka. Możemy bowiem ustalić dzienny limit płatności i dokupić specjalne ubezpieczenie – wtedy w przypadku kradzieży karty płatniczej ubezpieczyciel przejmie odpowiedzialność za wykonane przez złodzieja transakcje. Kartę możemy również zablokować.

Karta debetowa – podwójne opłaty za przewalutowanie

W niektórych krajach za przewalutowanie zapłacimy dwa razy: najpierw organizacja przeliczy kwotę operacji na tzw. walutę rozliczeniową – zapłacimy za przewalutowanie transakcji np. z koron czeskich na euro lub dolary. W drugim kroku bank przeliczy kwotę w euro lub dolarach na złotówki, według własnej tabeli, na której kursy często są dużo mniej korzystne niż w kantorach. Visa zrezygnowała jednak z tego rozwiązania. W przypadku użytkowników karty Visa banki otrzymują środki w takiej walucie, w jakiej prowadzony jest rachunek. Visa przelicza walutę sama, stosując własne przeliczniki, korzystniejsze niż te proponowane wcześniej przez banki. Aktualnie obowiązujące przeliczniki można sprawdzić z specjalnym kalkulatorze walutowym.

W przypadku karty MasterCard, za przewalutowanie transakcji zapłacimy podwójnie. Bank wybiera, czy od organizacji życzy sobie przewalutowania transakcji na euro czy na dolary. Transakcja zostaje przewalutowana według kursów publikowanych na stronie Mastercard. Następnie bank przewalutowuje transakcję po raz kolejny, według własnych kursów.

Po decyzji organizacji Visa banki wprowadziły również dodatkowe opłaty za przewalutowanie transakcji. Prowizje wynoszą od 2 do nawet 6% kwoty transakcji.

Zanim więc zdecydujemy się na płacenie kartą za granicą, sprawdźmy, jakimi opłatami obciąży nas bank. Może się bowiem okazać, że za jedną transakcję zapłacimy kilkadziesiąt złotych.

Karta czy gotówka? W poszukiwaniu najlepszego rozwiązania...

Przed wyjazdem warto ustalić, jaka forma płatności preferowana jest w kraju, do którego wybieramy się na wakacje. Przykładowo, w Egipcie warto posiadać gotówkę. W większości kantorów znajdziemy jednak tylko najpopularniejsze waluty. Są również kraje, takie jak Szwecja, gdzie w zasadzie wszelkie płatności uiścimy kartą. Co jednak z opłatami za przewalutowanie? Poszukajmy najlepszego rozwiązania.

Rozwiązanie 1: Kup walutę kraju docelowego

Dokładnie przeanalizuj i zaplanuj wydatki, które poniesiesz na wakacjach. Weź pod uwagę opłaty za transport, zwiedzanie, jedzenie i pamiątki. Dolicz do tego odpowiednią kwotę „na wszelki wypadek”. Zabierz się za to odpowiednio wcześniej, aby potem wyczekiwać momentu, kiedy wymiana waluty będzie najkorzystniejsza. W sytuacji gdy nie wydasz wszystkiego, musisz liczyć się z kosztami ponownej wymiany waluty. Jeśli jednak ci się nie spieszy, poczekaj na odpowiedni moment, dzięki czemu twoje straty będą niewielkie – lub zerowe.

Uwaga: to rozwiązanie jest korzystne w przypadku popularnych walut, które znajdziemy w każdym kantorze, takich jak euro, dolary czy funty. Jeśli wybierasz się w egzotyczne miejsce, nie znajdziesz docelowej waluty w miejscowych kantorach, albo zostanie ona przeliczona na niekorzystnych dla ciebie warunkach.

Rozwiązanie 2: Kup euro lub dolary i wymień je w kraju docelowym

Jeśli wybierasz się w nieco bardziej egzotyczne miejsce, nie szukaj na siłę kantoru, który wymieni złotówki na walutę docelową, najczęściej po bardzo niekorzystnym kursie. Kup popularną walutę, taką jak euro czy dolary, a następnie dokonaj wymiany w kraju, do którego się udajesz.

Przed przystąpieniem do wymiany waluty dokładnie przeanalizuj i zaplanuj wszelkie wydatki, tak, jak było to opisane w poprzednim punkcie.

Rozwiązanie 3: Zabierz ze sobą gotówkę i kartę

Takie działanie wydaje się być postawieniem na swego rodzaju złoty środek. Podzielenie środków finansowych zapewni ci największe bezpieczeństwo.

Najlepiej wziąć ze sobą odpowiednią ilość gotówki, jednak nie nosić jej cały czas przy sobie. W przypadku kradzieży portfela, szybko zablokujesz kartę i nie zostaniesz pozbawiony wszystkich pieniędzy. Pamiętaj, aby sprawdzić wszelkie opłaty związane z korzystaniem z karty za granicą: płaci się nie tylko za przewalutowanie transakcji, ale również za wypłaty gotówki z bankomatów. Sprawdź, które rozwiązanie będzie dla ciebie korzystniejsze finansowo.

Rozwiązanie 4: Karta wielowalutowa – najlepszy wybór?

Podczas transakcji kartą wielowalutową za granicą, karta samodzielnie wykrywa, jaką walutą płacisz i rozlicza płatność bezpośrednio w danej walucie. Nic nie zapłacisz za transakcję, jeśli karta podpięta jest do konta prowadzonego w walucie transakcji i posiadasz na nim środki. Banki, które oferują karty wielowalutowe udostępniają dodatkowo możliwość skorzystania z wewnętrznego kantoru internetowego, który oferuje atrakcyjne kursy.

Aby móc korzystać z karty wielowalutowej, należy założyć rachunek złotówkowy oraz, jednocześnie, w określonej, wybranej walucie: EUR, USD, GBP lub CHF. Przykładowo, wybierasz rachunki w PLN i EUR. Otrzymujesz do nich wspólną kartę, która obsługuje zarówno rachunek w PLN, jak i rachunek w EUR. Poprzez system bankowości internetowej lub aplikację mobliną, wygodnie zasilasz rachunek prowadzony w euro, a w wewnętrznym kantorze internetowym korzystasz z atrakcyjnych kursów.

Gdzie szukać kart wielowalutowych? Oferują je takie banki, jak: Pekao SA, ING Bank Śląski, PKO BP, mBank, Alior Bank. Zajrzyj do naszej porównywarki kont osobistych - znajdziesz w niej najlepsze oferty kont bankowych i wygodnie sprawdzisz, które z nich oferuje darmową kartę wielowalutową i rachunek wielowalutowy w pakiecie.


Finanse to jeden z najmniej przyjemnych tematów związanych z wakacjami za granicą. Warto jednak poświęcić chwilę na przeanalizowanie dostępnych możliwości i sprawdzenie, która z nich okaże się w naszym przypadku najkorzystniejsza. Potem wystarczy już tylko cieszyć się urlopem!


Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.