DORADCA KLIENTA

MIESZKANIE PLUS - JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK?

8 MAJA 2018

Rządowy program Mieszkanie Plus ma na celu zwiększenie liczby tanich lokali mieszkalnych w Polsce. To propozycja dla osób, które nie zarabiają wiele i nie stać ich na zakup własnego mieszkania. Młodzi ludzie są często skazani na kredyty bankowe, które umożliwiają im nabycie własnego lokum. Rządowy program może okazać się dla nich naprawdę pomocny. Poznaj najważniejsze informacje na temat programu i dowiedz się, w jaki sposób skutecznie wypełnić wniosek o Mieszkanie Plus.

mieszkanie plus - jak wypelnic wniosek

Mieszkanie Plus – dla kogo?

Program skierowany jest do osób, których nie stać na kupno mieszkania, a jednocześnie zarabiają zbyt dużo, by otrzymać je od miasta. Nie ma ustalonej granicy wiekowej ani szczegółowych wymagań.

Jeśli wniosków będzie więcej niż dostępnych mieszkań, wprowadzone zostaną różnego rodzaju kryteria pierwszeństwa. Kryterium może stanowić np. liczba dzieci, niskie dochody, niepełnosprawność członka rodziny.

Lokalizacje mieszkań w programie Mieszkanie Plus

Do programu zgłosiło swój udział wiele lokalizacji: zarówno dużych aglomeracji, jak i mniejszych miejscowości. Niektóre inwestycje są już w budowie, np. w Białej Podlaskiej, a inne zostały już ukończone. Część miast podpisała również listy intencyjne, dzięki którym dołączą do programu.

Mieszkania w ramach programu powstaną m.in. we Wrocławiu, w Toruniu, Lublinie, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Krakowie, Warszawie, Opolu, Rzeszowie, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Katowicach, Kielcach, Poznaniu, Szczecinie i Świnoujściu. Pełną listę miast znajdziesz tutaj.

Koszt czynszu

Wysokość czynszu zależeć będzie od lokalizacji – ceny rysują się inaczej w każdym województwie, jednak władze zapewniają, że nie przekroczą 20 zł za metr kwadratowy. Osoby, które będą chciały dochodzić własności lokum, będą musiały liczyć się z czynszem wyższym o 20%.

Podano szacunkowe wartości czynszu w poszczególnych województwach:

 • warmińsko-mazurskie – 6,39 zł
 • podlaskie – 6,8 zł
 • świętokrzyskie – 7,1 zł
 • lubelskie – 7,11 zł
 • lubuskie – 7,19 zł
 • łódzkie – 7,29 zł
 • podkarpackie – 7,35 zł
 • kujawsko – pomorskie – 7,33 zł
 • opolskie – 7,53 zł
 • zachodniopomorskie – 7,56zł
 • śląskie – 7,68 zł
 • wielkopolskie- 7,91 zł
 • małopolskie – 7,98 zł
 • dolnośląskie – 7,97 zł
 • pomorskie – 8,44 zł
 • mazowieckie – 8,57 zł

Ceny będą jednak inne w największych miastach. Oprócz czynszu wynajmujący muszą się również liczyć z opłatami eksploatacyjnymi (6-10 zł za metr kwadratowy).

Dopłata do czynszu

Rząd pracuje obecnie nad pewnymi zmianami w programie, które mają zagwarantować części osób dopłaty do czynszu. Na taką zapomogę będą mogły liczyć jedynie rodziny spełniające określone kryteria dochodowe. Wysokość dopłaty będzie zależna od miasta i liczby osób w rodzinie, a z zapomogi będzie można korzystać przez 9 lat.

Wniosek o Mieszkanie Plus

To, jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku, często będzie zależne od gminy.

Wniosek powinniśmy kierować do Urzędu i Burmistrza Miasta (podajmy dokładną nazwę i dane teleadresowe). Pamiętajmy, by w prawym górnym rogu umieścić nazwę miejscowości i datę. Poniżej należy podać swoje dane: imię i nazwisko, pełen adres i numer telefonu.

Sam wniosek należy odpowiednio sformułować, np.

„Zwracam się z wnioskiem o przystąpienie do Programu Mieszkanie Plus na terenie Gminy Katowice”.

Następnie należy podać motywację swojego wniosku. Pamiętajmy też o czytelnym podpisie na końcu.

Niektóre gminy mogą wymagać od nas oświadczeń na temat dochodu, sytuacji materialnej, ilości posiadanych dzieci lub oświadczenia o nieposiadaniu własnego mieszkania lub domu. Ważne może okazać się również oświadczenie o rozliczaniu podatku dochodowego. Najlepiej więc zawczasu przygotować wszystkie te dokumenty i dołączyć je do wniosku.

Dodatkowe dokumenty niezbędne do wniosku

Poza wnioskiem o Mieszkanie Plus potrzebne nam będą następujące dokumenty:

 • wniosek o zawarcie umowy najmu,
 • oświadczenie o adresie korespondencji,
 • kopie dokumentów, które potwierdzają prawo do skorzystania z kryteriów pierwszeństwa,
 • oświadczenie o rękojmi terminowego uiszczania opłat z tytułu umowy najmu,
 • zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

Mieszkanie Plus to dobre rozwiązanie dla młodych ludzi, których nie stać na kupno lub wynajem pierwszego mieszkania. Takie osoby często decydują się na kredyty bankowe w celu nabycia własnego lokum.


Jeśli jednak nam się nie spieszy, warto poczekać, aż w naszym mieście ruszy Mieszkanie Plus. Wniosek warto złożyć jak najszybciej po uruchomieniu realizacji programu, jednak to nie kolejność składania podań będzie decydująca. W przypadku dużej ilości chętnych uruchomione zostaną kryteria pierwszeństwa. Największe szanse na otrzymanie mieszkania mają wielodzietne rodziny o niskich dochodach.


Tekst: Olga Gierszal


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy, co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.