DORADCA KLIENTA

OSZCZĘDZANIE PRĄDU – JAK OBNIŻYĆ RACHUNKI?

13 CZERWCA 2016

W naszych domach znajduje się wiele sprzętów zużywających mnóstwo prądu. To oczywiste, że z korzystania z lodówki czy pralki nie można zrezygnować. Można jednak wprowadzić w życie kilka zasad, które sprawią, że nasze rachunki za prąd będą niższe.

listwa

Wyłączaj nieużywane urządzenia

W miarę możliwości staraj się podłączać urządzenia, które nie muszą być bez przerwy podpięte do prądu (takie jak telewizor czy sprzęt muzyczny), do jednej listwy. Dzięki temu będziesz mógł je łatwo odłączać na noc lub wychodząc z domu. Dotyczy to również ładowarki do telefonu. Podłączaj ją do prądu tylko wtedy, kiedy musisz naładować telefon. Po skończonym ładowaniu sprzęt będzie wciąż pobierał energię, nawet jeśli odłączysz od niego telefon.

Dobrze jest również nie uruchamiać sprzętów bez potrzeby. Wiele osób ma zwyczaj włączania telewizora nawet wtedy, gdy go nie ogląda. Generuje to niepotrzebne zużycie prądu.

Nie zapominaj również o trybie czuwania. Nie wystarczy, że wyłączymy telewizor pilotem. Zaczyna on wtedy pracować w trybie czuwania – stand-by. Daje nam o tym znać świecąca się dioda. Telewizor wciąż pobiera prąd, mimo że nikt go nie ogląda. To samo dotyczy innych sprzętów. Zużycie prądu wynosi wtedy od 1 do około 35 watów. Przeciętne gospodarstwo domowe marnuje w ten sposób około 60 zł rocznie, a kwota ta znacznie wzrasta, jeśli posiadamy np. konsolę. Niektóre konsole w trybie czuwania pochłaniają nawet 100 zł rocznie. Pamiętaj: w miarę możliwości odłączaj nieużywane sprzęty z zasilania.

Jak ograniczyć zużycie prądu przez pralkę?

Nie ma co ukrywać: pralki zużywają sporo prądu. Z tego powodu nie zrezygnujemy jednak z ich używania. Dobrym zwyczajem jest jednak uruchamianie pralki tylko wtedy, kiedy jej bęben jest pełen.

Pomocne będzie również korzystanie z programów ekonomicznych. Co prawda pranie trwa wtedy dłużej, ale zużycie prądu jest mniejsze. Jeśli więc masz więcej czasu, wybierz pranie w programie ekonomicznym.

Warto również zainwestować w pralkę klasy A. Zużywa ona nawet o 19% mniej energii niż te same modele w klasie B. Uważaj jednak, aby niepotrzebnie nie przepłacić. Często różnica w cenie pomiędzy sprzętem klasy A i A+++ jest tak duża, że koszt zakupu nie zwróci się w czasie użytkowania.

Podobne zasady dotyczą zmywarki. To prawda, że używanie zmywarki jest tańsze niż zmywanie ręczne, jednak przy jej nieumiejętnym stosowaniu oszczędzamy głównie wodę, ponieważ urządzenie wykorzystuje dużo prądu. Co robić, aby to zużycie ograniczyć? Warto, podobnie jak w przypadku pralki, włączać sprzęt dopiero wtedy, kiedy jest zapełniony. W przypadku zmywarki również sprawdzają się programy ekonomiczne.

Oszczędne korzystanie ze sprzętów codziennego użytku

Odkurzanie to kolejna z czynności, z których wykonywania nie możemy zrezygnować, warto jednak mieć na uwadze stan sprzętu, którego używamy. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale odkurzanie przy przepełnionym worku generuje zdecydowanie wyższe użycie prądu. Silnik odkurzacza musi w takiej sytuacji pracować mocniej, w związku z tym potrzebuje większej „dawki” prądu.

Zadbaj również o stan swojego czajnika. Czajnik elektryczny zużywa bardzo dużo prądu. Jednak ta wartość jeszcze bardziej wzrasta, jeśli na jego grzałce znajduje się kamień. Staraj się usuwać kamień regularnie, inaczej będzie to trudne do zrobienia. Dobrze jest pamiętać również o tym, aby nie przesadzać z ilością wody, którą gotujesz w czajniku. Jeśli chcesz zrobić sobie herbatę, nie gotuj od razu litra wody – będzie to niepotrzebne zużycie prądu.

Kuchenka elektryczna również jest generatorem sporego zużycia prądu. Jeśli chodzi o codzienne gotowanie, warto pamiętać o tym, żeby gotować zawsze w garnkach przykrytych pokrywką – wtedy zużycie energii będzie mniejsze.

Jak oszczędnie korzystać z lodówki?

Jak używać lodówki, żeby ograniczyć zużycie prądu? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, gdzie stoi twój sprzęt. Im bliżej źródła ciepła – tym więcej prądu chłodziarka zużyje, aby zachować odpowiednią temperaturę. Pamiętajmy również, aby nie zostawiać otwartych drzwi do lodówki – z tego samego powodu.

Warto również ustawić w lodówce optymalną temperaturę. W przypadku chłodziarki jest to 4-7 stopni. Każdy stopień więcej sprawia, że lodówka musi zużyć więcej prądu, aby schłodzić się do tego poziomu. Jeśli chodzi o zamrażarkę, optymalna temperatura wynosi około -18 stopni.

Ważne jest również, aby regularnie rozmrażać chłodziarkę. Pół centymetra szronu na ściankach znacznie zwiększa zużycie prądu – nawet o 20%! Z tego samego powodu należy również pamiętać o regularnej wymianie uszczelek.

Wyciągając produkty z lodówki rób to na krótko, ponieważ im bardziej się ogrzeją, tym więcej prądu będzie musiała zużyć lodówka, aby ponownie je ochłodzić.

Nigdy nie wkładaj również do chłodziarki ciepłych potraw, możesz za to umieszczać tam zamrożone produkty i w ten sposób je rozmrażać. Przy okazji rozmrażające się produkty będą wychładzać wnętrze lodówki.

Energooszczędne oświetlenie

Energooszczędne żarówki warto zamontować w miejscach, gdzie światło pali się długo. Częste włączanie i wyłącznie świetlówek kompaktowych pobiera dużo energii, a dodatkowo szybciej się one zużywają.

Warto również trzymać się starej zasady i wyłączać światło po wyjściu z pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że żarówka, nawet zwyczajna, pobiera dużo prądu, kiedy włączamy światło. Dlatego też nie warto włączać i wyłączać światła, jeśli wychodzimy z pomieszczenia na mniej niż kilka minut, ponieważ na włączenie się żarówka zużyje więcej prądu, niż miałoby to miejsce, gdyby nieustannie się paliła.

Jak oszczędnie korzystać z komputera?

Komputer i monitor również zużywają wiele energii. Pamiętaj o tym, aby odchodząc od niego, zawsze włączać stan uśpienia – to ograniczy zużycie prądu.

Nigdy jednak nie wyłączaj komputera, jeśli odchodzisz od niego na mniej niż 15 minut. Jest to nieopłacalne, ponieważ podczas rozruchu komputer zużywa tyle prądu, co podczas 15 minut normalnego użytkowania. Dlatego warto włączać w tej sytuacji jedynie stan wstrzymania.

Oszczędzanie latem

Latem, kiedy z nieba leje się żar, trudno nam wytrzymać w nieklimatyzowanych pomieszczeniach.

Koszt użytkowania klimatyzacji jest jednak wysoki. W mieszkaniu wydajemy na to około 5-10 zł dziennie. Jak radzić sobie inaczej? Pozostają stare, sprawdzone sposoby, czyli wietrzenie mieszkania rano, gdy jest jeszcze chłodno, po to, aby później zasłonić okna tak, żeby słońce nie nagrzewało mieszkania.

W przypadku wyjątkowych upałów, kiedy powyższy sposób nie wystarcza, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z wentylatora. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie stawiać go przy otwartym oknie. Będzie wtedy nawiewać ciepłe powietrze z zewnątrz do środka mieszkania. Zamiast tego postaw wentylator wewnątrz, koniecznie w cieniu. Wtedy nie będzie zużywał energii na marne.

 

Opłaty za prąd zwykle pochłaniają znaczącą kwotę z naszego budżetu domowego. Aby nie czekać z przestrachem na kolejny rachunek, warto wyrobić w sobie kilka nawyków, które pozwolą ograniczyć zużycie energii, obniżyć opłaty i tym samym zaoszczędzić trochę pieniędzy. Przy pomocy naszej porównywarki cen prądu sprawdzisz również, gdzie najmniej zapłacisz za prąd.

Tekst: Olga Gierszal

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.