KONTA, LOKATY

BŁĘDNY PRZELEW NA KONTO: JAK ODZYSKAĆ PIENIĄDZE?

30 MAJA 2017

W dzisiejszych czasach przelewy internetowe to codzienność. Często wykonujemy je mechanicznie, nie zachowując wymaganej ostrożności. W takiej sytuacji łatwo jednak o błąd. Sprawdźmy, co robić, jeśli wykonaliśmy błędny przelew. Czy odzyskanie pieniędzy będzie możliwe?

Błędny przelew na konto: co robić?

Rodzaje błędów przy dokonywaniu przelewów

Często wydaje nam się, że problem wykonania błędnego przelewu nas nie dotyczy, ponieważ jesteśmy ostrożni i uważni. O pomyłkę jednak nietrudno. Szczególnie obecnie, ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem bank dokonując przelewu bierze pod uwagę jedynie numer rachunku klienta podany przez nadawcę. Wypełnienie pozostałych pól jest nieobowiązkowe, w związku z czym łatwo popełnić błąd.

Najczęściej podczas wykonywania przelewu dokonujemy następujących błędów:

 • podanie błędnych danych odbiorcy
 • podanie nieprawidłowego numeru rachunku odbiorcy
 • podanie błędnej kwoty przelewu

Przyjrzyjmy się dokładniej każdemu z możliwych błędów i sprawdźmy, jakie ma konsekwencje.

Wpisanie błędnych danych odbiorcy

Jeśli w danych do przelewu podamy błędne imię i nazwisko odbiorcy lub błędny adres zamieszkania, nie będzie to miało wpływu na fakt, do kogo dotrą pieniądze. Bank bierze bowiem pod uwagę numer rachunku, który podajemy dokonując przelewu. Suma zostanie więc przekazana do posiadacza danego rachunku, nawet jeśli dane osobowe nie będą się zgadzały.

Podanie nieprawidłowego numeru rachunku odbiorcy

Podanie błędnego numeru konta to poważny błąd. W tej sytuacji to bardzo prawdopodobne, że środki trafią na niewłaściwe konto.

System bankowy broni się jednak przed tego typu pomyłkami. Nasze numery kont mają specjalną 26-cyfrową konstrukcję. Błędne wpisanie cyfr może bowiem skutkować tym, że nie będzie się zgadzać suma kontrolna całego numeru. Dzięki tej konstrukcji pomyłka w numerze konta może zostać wykryta jeszcze zanim dokonamy przelewu, bank poinformuje nas o tym i przelew nie zostanie zrealizowany.

Wpisanie błędnej kwoty przelewu

Jeżeli pomylimy się w kwestii kwoty przelewu, bank w większości przypadków wykona transakcję. Zostanie ona zablokowana tylko w sytuacji, gdy wpisana kwota przekracza dostępne na naszym koncie saldo.

Zgodnie z obowiązującym prawem wykonując przelew bank bierze pod uwagę jedynie wskazany przez nadawcę numer konta. Warto pamiętać o tym realizując przelew i numer konta sprawdzać kilkakrotnie, o odbiorców, do których często przelewamy pieniądze, zapisać jako odbiorców zdefiniowanych. Czy w takim razie konieczne jest wypełnianie pozostałych pól? Warto to robić, ponieważ w sytuacji, gdy wpiszemy zły numer rachunku, będzie stanowiło dla nas dodatkową ochronę.

Pomyłka w przelewie: co robić?

Im szybciej zareagujemy, tym lepiej. Możliwość cofnięcia lub anulowania przelewu jest bowiem powiązana z jego statusem.

To, jakie mamy szanse na odzyskanie pieniędzy zależy więc od rodzaju przelewu, jaki wykonaliśmy.

Oczywiście najłatwiej odzyskać pieniądze w przypadku przelewu z odroczonym terminem płatności. Nieco czasu mamy również wtedy, gdy pieniądze mają trafić do posiadacza konta w banku innym niż nasz. Najtrudniejszą sytuacją jest przelew do właściciela konta w tym samym banku: przekazanie pieniędzy następuje w tym przypadku niemal natychmiast.

Wezwanie do zapłaty

Jeśli przelew został już zrealizowany, za pośrednictwem banku należy wystosować do odbiorcy błędnego przelewu wezwanie do zapłaty. Wezwanie takie bank wysyła ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Tego typu formalności załatwiane są za pośrednictwem banku, ponieważ nie może on udostępnić nam danych osoby, która otrzymała pieniądze.

W wezwaniu do zapłaty należy umieścić trzy najistotniejsze informacje:

 • określić wysokość kwoty podlegającej zwrotowi
 • ustalić termin zwrotu (po jego przekroczeniu zostaną bowiem naliczone odsetki)
 • podać numer rachunku, na który należy dokonać zwrotu
 • podać swoje dane
 • krótko wyjaśnić, dlaczego doszło do pomyłki
 • wskazać datę błędnego przelewu

Jeżeli w przelewie podaliśmy dane osobowe odbiorcy, w tym momencie możemy ten fakt wykorzystać.

Tego typu oficjalne pismo może stanowić później dowód na sali sądowej.

Sprawa w sądzie

Jeżeli osoba, która otrzymała od nas błędny przelew, nie będzie chciała oddać pieniędzy, wówczas możemy zgłosić sprawę do sądu, na podstawie przepisów dotyczących bezpodstawnego wzbogacania się.

W sądzie należy przedstawić następujące dowody:

 • potwierdzenie błędnej dyspozycji przelewu
 • wezwanie do zapłaty skierowane do odbiorcy błędnego przelewu za pośrednictwem banku
 • wszelkie inne dokumenty, które pomogą nam dochodzić swoich roszczeń

Jeśli w wyniku rozprawy zostanie wydany nakaz zapłaty, osoba, która otrzymała błędny przelew, będzie musiała oddać całość kwoty, zazwyczaj powiększoną o odsetki.

Komornik sądowy

Jeśli pozwany nie będzie chciał oddać przywłaszczonych pieniędzy, należy skierować sprawę do komornika sądowego. Ten z kolei będzie mógł, np. zająć wynagrodzenie danej osoby i tym samym na drodze przymusu odzyskać nasze pieniądze.

Zmiany w prawie

W poniedziałek do parlamentu przekazano projekt nowej ustawy przygotowany w Kancelarii Prezydenta. Projekt ten zdecydowanie ułatwi odzyskiwanie pieniędzy utraconych wskutek błędu w przelewie.

Projekt zakłada, że jeśli ktoś pomyli się w dokonywanym przelewie i zauważy popełniony błąd, będzie mógł zgłosić się do instytucji finansowej, w której popełniono błąd. W ciągu 3 dni będzie ona musiała zawiadomić o zaistniałej sytuacji osobę, która otrzymała pieniądze w wyniku błędu i poinformować ją o obowiązku oddania pieniędzy. Czas na zwrot pieniędzy to 30 dni. Jeśli pieniądze nie zostaną zwrócone w tym czasie, instytucja finansowa przekaże poszkodowanemu dane osoby, która niesłusznie otrzymała przelew, a ten będzie mógł zgłosić sprawę do sądu.

Do tej pory banki nie udzielały klientom informacji na temat danych osób, do których wysłali oni błędny przelew.

Środki bezpieczeństwa

Jako wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. W związku z tym warto przyswoić sobie kilka prostych zasad, dzięki którym prawdopodobieństwo popełnienia błędu w przelewie znacząco spadnie.

Oto kilka prostych zasad, które pomogą Ci uniknąć przykrych konsekwencji błędu w przelewie:

Ustaw odbiorców zdefiniowanych

Jeżeli na pewne numery kont przelewasz pieniądze regularnie, ustaw je jako odbiorców zdefiniowanych. Dzięki temu unikniesz ryzyka popełnienia błędu, ponieważ odbiorcę przelewu wybierzesz z zapisanej listy.

Kilkakrotnie sprawdzaj wpisany numer

Numer konta, na który przelewamy pieniądze, warto sprawdzić przynajmniej 2 razy. Jeśli wpisujemy go ręcznie, możemy również poprosić drugą osobę o przedyktowanie numeru.

Sprawdź bank

Po wpisaniu numeru konta system wygeneruje, do jakiego banku należy dany rachunek. Zwracaj uwagę na to, czy wygenerowany bank zgadza się z tym, co masz odnotowane.

Podawaj pełne dane odbiorcy

Dzięki temu, jeśli zajdzie potrzeba dochodzenia swoich praw, wpisane w formularzu dane osobowe będą stanowiły doskonałe zabezpieczenie.

Dzięki planowanym zmianom w prawie odzyskanie pieniędzy utraconych na skutek błędnego przelewu będzie łatwiejsze. Aby jednak uniknąć uczestnictwa w ewentualnych rozprawach sądowych, warto zachować rozwagę i niezbędne środki bezpieczeństwa, aby nie dopuścić do tego typu sytuacji.

Tekst: Olga GierszalKoniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.