KONTA, LOKATY

CZY WARTO POSIADAĆ KARTĘ PŁATNICZĄ?

31 LIPCA 2015

Każdy kto kiedykolwiek zgubił większą sumę pieniędzy z pewnością docenia karty płatnicze. Technologia idzie do przodu, a wraz z nią sposób, w jaki coraz częściej odbywa się wymiana handlowa. Plastikowy prostokąt zdobywa coraz więcej zwolenników. Jeśli również coraz częściej używasz karty płatniczej, poznaj wady i zalety takiego rozwiązania.

karta platnicza - czy warto posiadac karte platnicza

Karty płatnicze zasadniczo dzielą się na karty debetowe i karty kredytowe. Rozliczenia finansowe za ich pomocą odbywają się w formie bezgotówkowej.

Rodzaje kart płatniczych

Karta debetowa jest już obecnie wydawana przez banki praktycznie do każdego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (czyli, innymi słowy, konta osobistego). Często za korzystanie z niej banki pobierają opłaty kształtujące się na poziomie kilku lub kilkunastu złotych. Często można takich opłat uniknąć, jeśli np. ilość wykonanych transakcj przekroczy określoną kwotę ustaloną przez bank w regulaminie.

Karta debetowa, zwana także kartą bankomatową, służy do dokonywania transakcji pieniędzmi, które posiadamy na koncie bankowym, np. środkami pochodzącymi z wypłaty. W momencie płatności, suma transakcji jest automatycznie odliczana od salda na rachunku.

Karta kredytowa natomiast nie jest przyznawana wraz z podpisaniem umowy prowadzenia rachunku. Trzeba złożyć o nią wniosek, co niejednokrotnie wiąże się też z opłatą. Nie jest też rozliczana natychmiast, a pieniądze na niej są pewnego rodzaju kredytem z odroczonym terminem płatności. Jeszcze nie tak dawno temu trzeba było być zaufanym klientem, by bank wydał nam kartę kredytową, a jej posiadanie wiązało się z pewnym prestiżem i oznaczeniem statusu społecznego. Dziś dostęp do tego typu karty jest dużo łatwiejszy, a banki coraz częściej organizują specjalne promocje, dzięki którym możemy nie tylko uzyskać kartę kredytową, ale również wyjątkowe nagrody.

Karty pre-paid, to z kolei produkt, który funkcjonuje podobnie jak karty znane nam z sieci komórkowych czy kart prezentowych w sklepach. Karta pre-paid wymaga wcześniejszego doładowania. 

Jesli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kart płatniczych, przejdź do naszego artykułu "Rodzaje kart płatniczych".

Wady i zalety kart płatniczych

Co jednak sprawiło, że kawałek plastiku zrewolucjonizował nasze postrzeganie płatności?

Przede wszystkim była to wygoda i bezpieczeństwo korzystania z karty. Noszenie przy sobie gotówki, zwłaszcza w większych ilościach, zawsze wiązało się z narażeniem na kradzież czy przypadkowym zgubieniem pieniędzy. W przypadku utraty karty mamy możliwość natychmiastowego jej zastrzeżenia, jeszcze zanim ktokolwiek spróbuje jej użyć. W ten sposób oszczędzamy sobie stresu i strat materialnych.

Powstanie kart zbliżeniowych sprawiło, że płatności dokonujemy jeszcze szybciej. Choć niektórzy obawiają się tego typu transakcji, korzystanie z płatności zbliżeniowych jest bezpieczne. O ile tylko złodziej nie zdobędzie naszego PINu, jego możliwości będą ograniczone.

Karty płatnicze mają też jednak wady. To, że nie widzimy realnej gotówki, w wielu przypadkach może doprowadzić do zbyt wielu nieprzemyślanych i niepotrzebnych wydatków. Osoby, które nie radzą sobie z organizacją i zarządzaniem swoimi finansami, nim rozpoczną przygodę z „plastikowym prostokątem”, powinny najpierw popracować nad poprawą swojego życia w tych obszarach. Dobrym pomysłem jest również ograniczenie możliwej dziennej kwoty transakcji i wypłat z bankomatu. Dzięki temu zadbamy również o dodatkowe bezpieczeństwo - w przypadku kradzieży karty bankowej będziemy mieć pewność, że złodziej nie ukradnie zbyt wiele pieniędzy.


Karty płatnicze zrewolucjonizowały naszą codzienność: gotówką płacimy w sklepach coraz rzadziej. Najpopularniejsze wciąż są karty debetowe, przyznawane do rachunków bankowych, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się ostatnio karty kredytowe. Trudno się dziwić, ponieważ korzystając z nich rozsądnie możemy wiele zyskać.


Zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.