KONTA, LOKATY

INDYWIDUALNE KONTA MIESZKANIOWE – KTO SKORZYSTA?

23 PAŹDZIERNIKA 2017

Program Mieszkanie dla Młodych powoli wygasa – w styczniu uruchomiona zostanie ostatnia pula dofinansowań MdM. W 2018 roku w życie wejdzie Narodowy Program Mieszkaniowy, którego celem jest pomoc osobom, których nie stać na kupno własnego mieszkania. Jednym z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego są Indywidualne Konta Mieszkaniowe – produkt oszczędnościowy mający pomóc Polakom w szybkim odłożeniu kwoty pozwalającej na zakup mieszkania. Czym są Indywidualne Konta Mieszkaniowe i kto może z nich skorzystać?

indywidualne konta mieszkaniowe

Narodowy Program Mieszkaniowy

Zapowiadane zamknięcie programu Mieszkanie dla Młodych powoli staje się faktem. W styczniu 2018 roku rozdysponowana zostanie ostatnia pula dofinansowań w ramach programu. Jak wiadomo, rząd nie pozostawi jednak starających się o mieszkanie obywateli bez wsparcia. W 2018 roku rusza szeroko omawiany pakiet Mieszkanie Plus, będący częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Narodowy Pogram Mieszkaniowy ma przede wszystkim na celu zwiększenie dostępu do mieszkań osobom, których nie stać na ich kupno lub wynajęcie. W ramach programu realizowanych będzie wiele działań. Jedynym z jego założeń jest wdrożenie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, umożliwiających systematycznie oszczędzanie na określony cel ze wsparciem państwa.

Czym są Indywidualne Konta Mieszkaniowe?

Indywidualne Konta Mieszkaniowe to program rządowy, którego celem jest wspieranie systematycznego oszczędzania na mieszkanie. Mają one dać szanse na zakup własnego mieszkania – nawet osobom, które nie posiadają zdolności kredytowej.

IKM to specjalne konta oszczędnościowe, na których będziemy mogli oszczędzać na określone cele mieszkaniowe. Rachunki będą oczywiście oprocentowane. Dodatkowo osoby spełniające określone wymagania otrzymają dopłaty od państwa.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe mają umożliwić oszczędzanie na zakup własnego „M” wszystkim – w tej kwestii nie są przewidziane limity wiekowe ani dochodowe. Limity dotyczą tylko osób, które otrzymają dodatkowe dofinansowanie.

Ustawa o IKM zostanie szczegółowo przedstawione wkrótce. Przewidywana premia ma wynosić 5%. Wsparcie ma przysługiwać osobom spełniającym określone kryteria dochodowe oraz kryterium wielkości rodziny.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe – warunki

Indywidualne Konta Mieszkaniowe oferowane będą przez banki komercyjne oraz SKOK-i (Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe), które przystąpią do programu. Lista banków i instytucji będzie opublikowana w biuletynie rządowym. Instytucją Nadzorczą będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Minimalny czas oszczędzania na Indywidualnym Koncie Mieszkaniowym ma wynosić 5 lat. Górna granica czasu oszczędzania nie jest określona. Po upływie wymaganych 5 lat będzie można wypłacić część lub całość środków zgromadzonych na koncie.

Z rachunku IKM będzie można wycofać pieniądze w dowolnej chwili i przeznaczyć je na cele inne niż mieszkaniowe, należy jednak liczyć się z tym, że utracimy wtedy wszystkie premie gwarantowane przez program.

Wcześniejsza wypłata środków bez utraty premii będzie możliwa wtedy, gdy wynajmiemy mieszkanie w ramach programu Mieszkanie Plus lub uzyskamy kredyt na wpłatę partycypacji w kosztach budowy mieszkania w ramach programów społecznego budownictwa czynszowego.

Na co można wykorzystać środki z IKM?

Środki zgromadzone na Indywidualnym Koncie Mieszkaniowym będzie można przeznaczyć na:

  • uzyskanie własności mieszkania lub domu jednorodzinnego (kupno działki budowlanej, kupno domu lub mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, budowę domu jednorodzinnego, opłacenie wkładu własnego, wykup prawa do domu lub mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej)
  • uzyskanie lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego na wynajem (wkład na uzyskanie prawa mieszkaniowego do spółdzielczego lokalu mieszkalnego, wpłata partycypacji do uzyskania spółdzielczego prawa do lokalu)
  • poprawę dotychczasowego standardu mieszkania lub domu (przebudowa, rozbudowa, nadbudowa, remont, wykończenie, modernizacja).

Kto będzie mógł skorzystać z IKM?

Indywidualne Konto Mieszkaniowe będzie mógł założyć każdy, kto będzie chciał rozpocząć systematyczne oszczędzanie na cel mieszkaniowy. W tej kwestii nie będzie trzeba spełniać żadnych kryteriów.

Określone wymagania będą jednak obowiązywały osoby, które będą starać się o dodatkowe premie w ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Kryteria będą obejmowały wysokość dochodów i wielkość rodziny. Do dopłat będą uprawnione rodziny z dziećmi, specjalną pomoc otrzymają zaś te wychowujące dzieci niepełnosprawne.

Poza tym o dopłaty będą mogły starać się młode osoby, kupujące pierwszą nieruchomość, a także osoby w trudnej sytuacji życiowej.

Więcej szczegółów na ten temat poznamy już wkrótce.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe a podatek Belki

Dużą zaletą IKM jest fakt, iż będą zwolnione z tzw. podatku Belki, czyli z 19% podatku od zysków kapitałowych, którym obciążone są nasze oszczędności na zwykłych kontach oszczędnościowych oraz lokatach. Zwolnienie z podatku będzie jednak obowiązywało tylko do określonej wysokości oszczędności.

Zwolnienie z podatku Belki jest jedną premii, którą możemy utracić, wycofując środki z Indywidualnego Konta Mieszkaniowego przed czasem. Należy liczyć się z tym, że w takiej sytuacji będziemy musieli zwrócić kwotę podatku.

Pierwsze Indywidualne Konta Mieszkaniowe już 2018 roku

Pierwsze oferty indywidualnych Kont Mieszkaniowych mają być udostępnione przez banki i SKOK-i już na początku 2018 roku. Na premie z budżetu państwa będziemy musieli poczekać nieco dłużej – pierwsze premie będą wypłacane od 2019 roku.

Już niedługo dowiemy się, które banki przedstawią ofertę Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Oprocentowanie konta ma być ustalane przez instytucje. Na razie chęć udziału w programie zadeklarowały takie banki, jak PKO BP, Pekao SA, Alior Bank, Bank Zachodni WBK, BGŻ BNP Paribas, BOŚ Bank, Eurobank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank.


Indywidualne Konta Mieszkaniowe wydają się być opłacalną opcją dla osób, które gotowe są systematycznie oszczędzać na zakup lub wynajęcie mieszkania. Niedługo przekonamy się, jakie oprocentowanie na tego typu kontach zaoferują nam banki i SKOK-i i na jak duże wsparcie od państwa będzie można liczyć.


Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.