KONTA, LOKATY

KARTA WIELOWALUTOWA - JAK DZIAŁA?

10 SIERPNIA 2017

Karta wielowalutowa to idealne rozwiązanie na wakacje. Pozwala sporo zaoszczędzić na transakcjach za granicą, bowiem nie ponosimy kosztów przewalutowania transakcji. Jak działa karta wielowalutowa i w jaki sposób pozwala nam zaoszczędzić?

Karta wielowalutowa - co to jest i jak działa?

Czym płacić za granicą – kartą czy gotówką?

Przed wyjazdem za granicę często stajemy przed dylematem: płacić kartą czy wymienić dużą ilość gotówki?

Płacenie gotówką jest bardziej opłacalne w tego względu, że możemy zapanować nad sumą wydawanych pieniędzy. Ponadto jest to środek płatniczy akceptowany wszędzie – również na targu czy straganie. Trudno jednak dokładnie obliczyć, ile gotówki będzie nam potrzebne w trakcie całego wyjazdu. W związku z tym najczęściej wymieniamy jej zbyt wiele, po czym część musimy zamienić ponownie na złotówki, tracąc przy tym pieniądze.

Pod tym względem płatności kartą debetową są wygodniejsze: nie musimy podejmować w tym celu żadnych wcześniejszych działań. Z kolei zdecydowanym minusem transakcji kartą płatniczą za granicą jest fakt, iż musimy ponieść spore koszta związane z przewalutowaniem.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule "Karta czy gotówka – czym płacić za granicą?".

Płatności kartą debetową za granicą – opłaty za przewalutowanie

W niektórych krajach za przewalutowanie zapłacimy dwa razy. Najpierw organizacja (Visa, MasterCard) przelicza transakcję na tzw. walutę rozliczeniową, którą są euro lub dolary. Płacimy więc za przewalutowanie np. z koron czeskich na euro. Następnie bank przelicza sumę podaną w euro lub dolarach na złotówki, według własnej, często niekorzystnej, tabeli.

W przypadku kart Visa podwójne opłaty zostały zniesione – banki otrzymują środki w takiej walucie, w jakiej prowadzimy rachunek. Na tym jednak nie kończą się opłaty, ponieważ banki wprowadziły również dodatkową prowizję za przewalutowanie transakcji.

Jak działa karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa umożliwia nam płatności w zagranicznej walucie bez ponoszenia kosztów przewalutowania. Transakcje rozliczane są z konta prowadzonego w tej samej walucie. Aby karta wielowalutowa zadziałała, konieczne jest więc posiadanie konta walutowego, np. w PLN i EUR.

Przykład:

Posiadasz konto w złotówkach i w euro. Otrzymujesz do nich wspólną kartę, która obsługuje oba rachunki jednocześnie. Możesz nią płacić zarówno w złotówkach, jak i w euro. Kiedy będziesz dokonywać transakcji w sklepie, karta samodzielnie wykryje, w której walucie płacisz i pobierze pieniądze z odpowiedniego rachunku. Aby to zadziałało, musisz jednak pamiętać o posiadaniu środków również na koncie w euro.

Konto walutowe

Konto walutowe jest niezbędne, gdy planujemy wyjazd za granicę i zależy nam na posiadaniu karty wielowalutowej. Może okazać się przydatne również w sytuacji, gdy często dokonujemy zagranicznych przelewów. Pamiętajmy jednak, by przed podjęciem decyzji o założeniu konta, sprawdzić wszystkie opłaty związane z jego prowadzeniem, a także transakcjami, na których nam zależy. Bank może nas również obarczyć opłatą za kartę wielowalutową do rachunku – miesięczną lub roczną.

Aby dołączona do rachunku karta wielowalutowa zadziałała, musimy pamiętać o tym, aby na koncie posiadać pieniądze w konkretnej walucie – będzie to wymagało wymiany waluty i zasilenia konta.

Karta wielowalutowa – na co uważać?

Korzystając za granicą z karty wielowalutowej, musimy pamiętać o tym, że aby nie ponosić kosztów transakcji, na naszym koncie muszą znajdować się środki w danej walucie.

Konto możemy łatwo doładować za pośrednictwem bankowości internetowej. Większość banków posiadających w ofercie konta walutowe, udostępnia również możliwość skorzystania z wewnętrznego kantoru internetowego, najczęściej w formie aplikacji. W tym przypadku często możemy liczyć na atrakcyjne kursy.

Przed wyjazdem za granicę pamiętajmy więc o tym, aby odpowiednio zasilić konto pieniędzmi w zagranicznej walucie. Inaczej karta ściągnie pieniądze z konta złotówkowego, a my poniesiemy koszt przewalutowania.

Należy również dokładnie zorientować się, czy nasza karta samodzielnie wykryje, w jakiej walucie płacimy i pobierze pieniądze z odpowiedniego rachunku. W przeciwnym razie konieczne będzie odpowiednie ustawienie karty za pomocą bankowości internetowej.

Karta wielowalutowa – gdzie szukać ofert?

W poniżej wymienionych bankach znajdziesz oferty kart wielowalutowych, które automatycznie wykryją, w jakiej walucie płacisz i pobiorą pieniądze z konta w danej walucie:

Na rynku znajdziemy również inne oferty kont walutowych z kartą wielowalutową w pakiecie.

Karta wielowalutowa to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli wybieramy się na zagraniczne wakacje lub często przebywamy za granicą z interesach. Przed wybraniem konkretnej oferty powinniśmy jednak dokładnie ją przeanalizować, zwracając uwagę na wszelkie opłaty. Bank może bowiem obarczyć nas opłatami za prowadzenie konta, jak również i za kartę wielowalutową wydaną do rachunku. Pamiętajmy też, iż często zapłacimy również za wypłatę gotówki z bankomatu, nawet jeśli posiadamy kartę wielowalutową. Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru oferty, aby postawić na tę najlepszą.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź również: "Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?".

A Ty co najczęściej zabierasz za granicę: kartę czy gotówkę? Podziel się opinią w komentarzu!

Tekst: Olga GierszalZapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5892 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13748 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7856 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.