KONTA, LOKATY

LOKATA A VISTA - CO TO JEST?

8 KWIETNIA 2016

Istnieje na rynku wiele rodzajów lokat, które różnią się od siebie takimi czynnikami, jak czas obowiązywania lokaty, jej oprocentowanie, odnawialność bądź nieodnawialność itp. Jedną z ciekawych lokat jest tzw. “lokata a vista”. Na czym ona polega?

moneta lokata

Pojęcie “a vista” lub spolszczone “awista” oznacza mniej więcej tyle, co “bez przygotowania, od razu”. Dlatego właśnie lokaty a vista są takie elastyczne i atrakcyjne. Przyjrzyjmy się bliżej ich specyfice:

  • brak określonego terminu

Na rynku istnieje wiele lokat bezterminowych. Lokata a vista może być uznawana za jedną z nich. Nie jest bowiem oznaczony czas trwania takiej lokaty i nie wiążą się z tym żadne konkretne działania. Wystarczy po prostu udać się do banku i założyć taką lokatę oraz korzystać z niej tak długo, jak długo będziemy czerpać z niej korzyści i będzie nam potrzebna. Jeśli zdecydujemy się wypłacić wszystkie pieniądze i zamknąć lokatę, możemy to zrobić bez wcześniejszego informowania o takich zamiarach. Po prostu udajemy się do banku i ją zamykamy. Jest to bardzo wygodne szczególnie jeśli nie jesteśmy do końca zdecydowani na to, jak długo zamierzamy trzymać pieniądze na danej lokacie.

  • brak minimalnej kwoty

Lokata a vista nie wymaga od nas wpłacenia żadnej minimalnej kwoty. Niektóre lokaty otwierają się dopiero od określonych depozytów, np. 1000 zł. Na lokacie a vista można trzymać wszelkie oszczędności bez względu na to, ile ich mamy. Taką ofertę często wybierają osoby, które nie mają żadnego konkretnego planu co do rozmnażania swoich pieniędzy i nie operują wysokimi kwotami. Po prostu zakładają lokatę a vista i składają swoje oszczędności, których nie mają zamiary wydać, przynajmniej na razie.

  • brak zamrażania depozytu

Wielu klientów banków boi się zamrażania swoich oszczędności. Nie są pewni, czy dana gotówka nie przyda im się w najbliższym czasie. Na lokatach terminowych, gdzie pieniądze są deponowane i zamrażane, nie mamy możliwości sięgnięcia po nie nawet w wyjątkowej sytuacji. Musimy wtedy zwykle zapłacić karę za przedwczesne wybranie pieniędzy z lokaty i jej zamknięcie. Oferta lokaty a vista jest więc bardzo atrakcyjna dla osób, które nie mają zamiaru zamrażać swoich oszczędności.

  • brak konieczności regularnych wpłat

Niektóre lokaty słyną z tego, że efektywnie funkcjonują gdy pieniądze są na bieżąco wpłacane. W przypadku lokaty a vista nie ma konieczności regularnego wpłacania środków pieniężnych. Jeśli mamy oszczędności, możemy umieścić je na lokacie w każdym momencie. Możemy to zrobić trzy razy pod rząd a potem przez jakiś czas w ogóle. Szczególnie jest to ważne w przypadku osób, które otrzymują nieregularne dochody lub ich sytuacja finansowa nie jest stała. Mogą oni wpłacać na lokatę wtedy, gdy akurat będą posiadali dodatkowe pieniądze.

  • stały dostęp do środków pieniężnych


Pieniądze, które bywają zamrażane na lokatach, są do odebrania po okresie trwania lokaty. Właściciel może z nimi wtedy zrobić cokolwiek zechce, jednak wcześniej nie ma możliwości ich wypłacenia bez płacenia kary. Lokata a vista proponuje rozwiązanie umożliwiające korzystanie z tych środków na bieżąco bez jakichkolwiek konsekwencji. Pieniądze pozostają pod naszą kontrolą i w każdej chwili możemy z nich skorzystać. Nie jest to dobra opcja dla osób, które chciałyby oszczędzać jednak mają tendencje do podbierania oszczędności. Z pewnością jednak przyda się tym, którzy występują w niepewnej sytuacji finansowej i być może będą niedługo potrzebowali tych pieniędzy.

  • naliczanie odsetek


Na lokacie a vista odsetki naliczane są ze środków, które akurat się na niej znajdują. Można zatem wpłacać i wypłacać pieniądze do woli jednak trzeba liczyć się z tym, że w danym momencie zostaną naliczone odsetki od danej kwoty, mniejszej lub większej. Jeśli chcemy mieć pewną kwotę odsetek, musielibyśmy pilnować kwoty oszczędności, jakie na lokacie powinny się znajdować.

  • niższe oprocentowanie lokaty

Lokata a vista z uwagi na wiele wygodnych warunków ma niższe oprocentowanie niż niektóre inne lokaty. Najwyżej oprocentowane lokaty to te, które zamrażają pieniądze na długi okres czasu i pozwalają bankom operować tymi środkami. Warto się zatem zastanowić na czym nam najbardziej zależy - oprocentowaniu czy wygodzie w korzystaniu z lokaty.

Jeśli rozważasz otwarcie lokaty zastanów się wcześniej nad tym, czego byś od niej oczekiwał. Jeśli Twoje wymagania są wysokie i zbliżone do tych powyżej - bez obaw rozejrzyj się za lokatą a vista. To właśnie ona posiada najwięcej dogodności i umożliwia stałe kontrolowanie pieniędzy, które się na niej znajdują. Pomimo niższego oprocentowania może okazać się strzałem w dziesiątkę i pozwoli pieniądzom zarabiać na siebie, a to właśnie tego najczęściej oczekujemy od lokaty.

Przejdź do naszej porównywarki lokat i zapoznaj się z rankingiem najlepszych lokat bankowych. Zapraszamy!

Zapoznaj się również z naszym artykułem "Lokaty - rodzaje i ważne kwestie wyboru" i dowiedz się, na jakie jeszcze rodzaje lokat warto zwrócić uwagę.Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.