KONTA, LOKATY

POZNAJ RÓŻNE RODZAJE KART PŁATNICZYCH - CZY WARTO MIEĆ ICH KILKA?

22 MARCA 2019

W ofercie banków i instytucji finansowych znaleźć możesz obecnie różne rodzaje kart płatniczych, które różnią się zakresem dostępnych funkcji, zabezpieczeniami oraz zakresem dodatkowych usług. Jakie są główne rodzaje kart, które z nich wybrać i czy w swoim portfelu warto posiadać kilka z nich? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań.

rodzaje kart platniczych

Główny podział – ze względu na sposób rozliczania karty

Wykorzystując najbardziej podstawową i najpowszechniejszą klasyfikację, uwzględniającą sposób obciążenia posiadacza karty przez podmiot ją wydający wyróżnić można następujące:

  • karta debetowa,
  • karta kredytowa,
  • karta obciążeniowa,
  • karta przedpłacona,
  • karta działająca w trybie online lub offline.

Omówimy na początek różnice między kartą debetową a kredytową, bo właśnie o to najczęściej pytają nasi użytkownicy. Karty debetowe są powiązane z rachunkiem w banku i umożliwiają realizację codziennych płatności, zakupy w Internecie i wypłaty z bankomatów. Zbliżonymi do nich, jednak nie identycznymi produktami, będą karty kredytowe, w ich przypadku klient nie korzysta jednak z własnych środków, a z przyznanego przez bank limitu kredytowego. Płacąc kartą kredytową klient generuje zobowiązanie wobec banku, który następnie musi spłacić na określonych wcześniej z instytucją finansową warunkach. Klient może skorzystać również z połączenia dwóch wspomnianych w formie karty obciążeniowej posiadającej cechy zarówno debetowej (powiązanie z rachunkiem bankowym), jak i kredytowej (dostępny limit do wykorzystania, zależny zazwyczaj od wpływów na rachunek).

Osobnym rodzajem kart są tak zwane karty przedpłacone (prepaid) – spotykasz się z nimi w galeriach handlowych, kinach i drogeriach, które oferują karty podarunkowe (posiadają wówczas ściśle określoną sumę do wykorzystania). W innej formie karta przedpłacona może być połączona z rachunkiem, pozwalającym uzupełniać ilość znajdujących się na niej środków.

Osobną kwestią jest sposób rozliczania transakcji realizowanych kartą. W tym przypadku funkcjonują karty działające w trybie online (bank umożliwia przeprowadzanie operacji tylko po wysłaniu zapytania przy wykorzystaniu terminalu i zweryfikowaniu dostępnego salda)oraz karty działające w trybie offline (ich przykładem są karty zbliżeniowe). W przypadku tych drugich nie dochodzi do wspomnianego sprawdzenia ilości dostępnych środków na koncie więc w niektórych przypadkach może się okazać, że zrealizujesz transakcję zbliżeniową mimo, że na koncie nie znajdowała się odpowiednia liczba środków.

Mamy nadzieję, że teraz już wiecie jaka jest różnica między kartą kredytową a debetową czy przedpłaconą. Teraz kolejne pytania, czy warto posiadać różne rodzaje kart płatniczych?

Rodzaje kart płatniczych – czy warto posiadać kilka?

W dzisiejszych czasach warto posiadać kilka różnych kart płatniczych, nie tylko dla wygody, ale ograniczenia kosztów i możliwości korzystania z różnych usług. Osobna karta przyda się w codziennych płatnościach, karta kredytowa pozwoli na większe wydatki w momencie ograniczonego budżetu, a przykładowo karta wielowalutowa podpięta do kanta walutowego pozwoli w trakcie zagranicznych wakacji nie martwić się prowizjami związanymi z przewalutowaniami i wysokimi kosztami wypłaty środków z bankomatów.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.