UBEZPIECZENIA

UBEZPIECZENIE AUTA W LEASINGU - WAŻNE INFORMACJE

3 STYCZNIA 2020

Leasing samochodu dla wielu przedsiębiorców, ale również osób fizycznych to bardzo atrakcyjna alternatywa dla kredytu lub zakupu auta bezpośrednio za gotówkę. Musisz jednak pamiętać, że firma leasingowa będzie wymagała od Ciebie pełnego ubezpieczenia pojazdu, a podstawowy pakiet OC może okazać się niewystarczający.

ubezpieczenia auta w leasingu

Warunki ubezpieczenia auta w leasingu

W trakcie trwania umowy to leasingodawca jest cały czas właścicielem pojazdu, może więc dyktować warunki, jakie musi spełniać  polisa ubezpieczeniowa. Powszechną praktyką jest zawieranie w umowach leasingu zapisu o konieczności wykupu pełnego pakietu ubezpieczeń. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i są zaskoczone dodatkowymi kosztami, wynikającymi z potrzeby wykupu pakietu OC/AC oraz dodatkowych usług, który wymaga kredytodawca.

Czemu tak się dzieje? Ma zapewnić to ochronę obu stronom umowy. W przypadku gdyby pojazd, który w rzeczywistości nie jest Twój, został uszkodzony lub skradziony, nie będziesz musiał ponosić związanych z tym kosztów wobec leasingodawcy. Z kolei firma leasingowa zabezpiecza się przed problemami z odzyskaniem pieniędzy od użytkowania auta.

Pakiety OC/AC często okazują się niewystarczające. Większość leasingodawców wymaga również zniesienia udziałów własnych w szkodach oraz serwisowego naprawiania szkód, a także wymiany części wyłącznie na oryginalne. Dodatkowo stawka ubezpieczenia w trakcie trwania umowy leasingowej może być ustalona na stałym poziomie, co mocno zwiększa łączną kwotę rocznego ubezpieczenia.

Czy warto samodzielnie wybrać ubezpieczyciela?

Konieczność posiadania pełnego ubezpieczenia oraz spełnienia wszystkich wymogów sprawia, że podpisujący umowę leasingową, z zasady decyduje się na skorzystanie z usług firmy leasingowej w zakresie załatwienia formalności dotyczących ubezpieczenia.

Należy pamiętać, że masz  wybór i ubezpieczyciela możesz znaleźć na własną rękę. Leasingodawca zazwyczaj współpracuje z jedną lub z kilkoma ubezpieczalniami, jeżeli chcesz mieć większy wachlarz możliwości, warto poszukać atrakcyjniejszych kosztowo rozwiązań samodzielnie. W takim przypadku leasingodawca będzie wymagał jednak od Ciebie opłaty składki ubezpieczeniowej z góry, natomiast gdy skorzystasz z jego usług najczęściej będzie można rozłożyć ją na dwanaście comiesięcznych rat, zdecydowanie zmniejszając jednorazowe obciążenie Twojego budżetu. W przypadku niektórych firm leasingowych samodzielny wybór ubezpieczalni może wiązać się z dodatkową opłatą nawet kilkuset złotych rocznie.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10755 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25095 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14340 zadowolonych Klientów