AKTUALNOŚCI

300 ZŁ NA WYPRAWKĘ SZKOLNĄ - WAŻNE INFORMACJE O PROGRAMIE "DOBRY START"

19 CZERWCA 2018

Już od września 2018 roku każdy uczeń dostanie od państwa 300 zł na wyprawkę szkolną. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać wsparcie od rządu? Gdzie i kiedy złożyć wniosek? Dowiedz się, na czym polega program „Dobry Start”.

300 zl na szkolna wyprawke - wazne informacje o programie dobry start

Program „Dobry Start”

Nowa rządowa inicjatywa ma wesprzeć polskie rodziny w trudnym finansowo okresie, jakim jest początek roku szkolnego. Rodzice co roku wydają mnóstwo pieniędzy na szkolne wyprawki dla swoich pociech. Ceny są wysokie, a rzeczy do kupienia mnóstwo.

Według danych CBOS na początku roku szkolnego 2017/2018 rodziny z jednym dzieckiem wydały na szkolną wyprawkę średnio 686 zł. W przypadku dwójki dzieci było to łącznie 1268 zł, a trójki – 1729 zł. Jak widać, koszta są bardzo wysokie. Właśnie dlatego rząd postanowił wesprzeć polskie rodziny.

Kto otrzyma 300 zł na wyprawkę szkolną?

300 zł ma trafić do każdego ucznia. Przysługuje ono do 18. roku życia, a w przypadku kontynuacji nauki w tej samej placówce – do 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne mają prawo do świadczenia aż do 24. roku życia. 300 zł przysługuje dzieciom raz w roku.

Aby otrzymać pieniądze, nie trzeba spełniać żadnych wymagań dochodowych ani wykazać trudnej sytuacji rodzinnej. Jedyne kryterium związane jest z wiekiem dziecka.

Jeśli mamy więcej niż jedno dziecko, otrzymamy 300 zł na każde z nich.

Jak otrzymać świadczenie?

Aby otrzymać świadczenie, należy w odpowiednim terminie złożyć wniosek. Mogą go złożyć:

  • rodzic dziecka,
  • opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka,
  • rodzic zastępczy,
  • osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wystarczy, że wniosek złoży jedna osoba, np. matka dziecka.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o 300 zł na wyprawkę?

Wnioski za pośrednictwem internetu ruszają 1 lipca 2018 roku. Można je złożyć poprzez portal Ministerstwa Rodziny – Emp@tia – lub poprzez bankowość elektroniczną, jeśli posiadamy Profil Zaufany. Taką możliwość dają wszystkie największe polskie banki oraz wybrane banki spółdzielcze. Złożenie wniosku nie jest na razie możliwe w banku BGŻ BNP Paribas i BZ WBK, jednak niedługo ma się to zmienić.

Z kolei od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć w formie papierowej. W tym celu należy udać się do urzędu miasta, gminy lub ośrodka pomocy społecznej – informacje na temat tego, w jakim miejscu należy złożyć wniosek, otrzymamy w urzędzie miasta lub gminy. Dokumenty obsługiwać będzie jednak ten sam organ, który przyjmuje w naszym miejscu zamieszkania wnioski o 500+.

Czas na składanie dokumentów mija 30 listopada.

Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

To, kiedy rodzice dostaną pieniądze, zależy od dnia, w którym złożą wniosek. Najlepiej zrobić to jak najszybciej. W przypadku wniosków złożonych w lipcu i w sierpniu pieniądze otrzymamy do 30 września.

W przypadku dokumentów złożonych później, gminy będą miały 2 miesiące na ich rozpatrzenie i wypłatę pieniędzy. Jeśli więc wypełnimy wniosek we wrześniu, na pieniądze poczekamy nawet do listopada.

Najlepiej złożyć wniosek w czasie wakacji, zagwarantuje nam to otrzymanie świadczenia najpóźniej 30 września.

Ile kosztuje realizacja programu?

Dodatkowe 300 zł na każde dziecko to zastrzyk gotówki, który wielu rodzicom jest bardzo potrzebny. Pozostaje jednak kwestia źródła tych pieniędzy. Roczny koszt rządowych wyprawek to aż 1,4 miliarda złotych. Czy polski budżet stać na taki wydatek?


Program „Dobry Start” gwarantuje potrzebny zastrzyk gotówki dla wielu polskich rodzin. 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego ucznia znacząco wspomoże potrzebujących rodziców. Koszt realizacji programu jest jednak na tyle wysoki, że wiele osób obawia się, skąd rząd weźmie pieniądze na jego realizację.


Tekst: Olga Gierszal


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.