AKTUALNOŚCI

500 PLUS A ZEZNANIE PODATKOWE

2 MARCA 2017

Wielu rodziców co miesiąc otrzymuje świadczenia z tytułu programu „Rodzina 500 Plus”. Nadchodzi czas składania deklaracji podatkowych. Czy dochody z 500 Plus należy wykazać w zeznaniu podatkowym? Jak wpływają na wysokość ulgi prorodzinnej? Dowiedz się!

500 plus a zeznanie podatkowe

500 plus a PIT

Świadczenia rodzinne i socjalne w zdecydowanej większości są ustawowo zwolnione z podatku. Instytucje lub organy państwowe nie wysyłają więc beneficjentom informacji na temat wypłaconej w związku ze świadczeniem kwoty, a co za tym idzie, nie trzeba ujawniać tego typu dochodów w zeznaniu podatkowym.

Takie same zasady dotyczą świadczeń otrzymywanych z tytułu programu „Rodzina 500 plus”. Rozwiewając więc wszelkie wątpliwości – dochodów uzyskanych dzięki programowi „500 plus” nie musimy wykazywać w zeznaniu podatkowym.

W związku z tym osoby, których jedynym źródłem utrzymania są pieniądze uzyskane z tego świadczenia, w ogóle nie składają rocznego zeznania podatkowego.

500 plus zwolnione z podatku

Świadczenie 500 plus jest zwolnione z podatku na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W art. 21 ust.1 pkt. 8 wspomnianej ustawy znajdziemy informację zgodnie z którą świadczenie wychowawcze otrzymane na podstawie przepisów o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (które znamy jako „500 plus”) jest wolne od podatku.

Oznacza to, że ograny państwowe nie wystawią nam odpowiedniego PIT-u z zaświadczeniem o wysokości uzyskanych dochodów. Rodzice nie muszą uwzględniać tych dochodów w swoich zeznaniach podatkowych, ponieważ formularze te przeznaczone są bowiem do wykazywania opodatkowanych dochodów. Opodatkowane dochody to np. dochody uzyskane z pracy, działalności gospodarczej czy najmu nieruchomości.

500 plus a ulga prorodzinna

Świadczenie 500 plus nie wpływa na możliwość odliczenia od podatku ulgi prorodzinnej.

Z ulgi może więc skorzystać rodzina, w której po odliczeniu składek na ZUS dochód nie przekracza 112 tys. zł lub osoba samotnie wychowująca dziecko, której dochód nie przekracza 56 tys. zł.

Otrzymywanie świadczenia 500 plus nie ma wpływu na przysługującą nam w takim wypadku ulgę prorodzinną. Wykazujemy ją na załączniku PIT/O. Ulgę prorodzinną rozlicza się proporcjonalnie, więc kwotę podatku zmniejsza się o każdy miesiąc opieki nad dzieckiem.

Jakie kwoty możemy odliczyć za opiekę nad dziećmi?

jedno lub dwoje dzieci 92,67 zł miesięcznie (do 1112, 04 zł rocznie)
trzecie dziecko 166,67 zł miesięcznie (do 2000,04 zł rocznie)
czwarte i kolejne dziecko 225,00 zł miesięcznie (do 2700 zł rocznie)

Szerzej o uldze prorodzinnej za 2016 rok piszemy w artykule "Jak odliczyć ulgę na dziecko?".

500 plus a inne świadczenia

To, czy otrzymamy świadczenia rodzinne w większości przypadków zależy od tego, jak wysokie są nasze dochody. Próg dochodowy ma wpływ na to, czy otrzymamy zasiłek rodzinny. Podobnie jest w przypadku dodatku z tytułu urodzenia dziecka.

W związku z tym, że świadczenie z tytułu programu „Rodzina 500 plus” nie wlicza się do naszych dochodów, nie ma ono wpływu na to, czy otrzymamy powyższe dodatki.

Świadczenia prorodzinne a 500 plus

Pieniądze z programu 500 plus przyznawane są na drugie i każde kolejne dziecko bez konieczności spełnienia wymagań dotyczących progu dochodowego. Aby je otrzymać, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Pieniądze będą przyznawane rodzicom i prawnym opiekunom dziecka aż do ukończenia przez niego 18. roku życia.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób wychowujących jedno dziecko. W tej sytuacji spotykamy się już z progiem dochodowym. Aby otrzymać świadczenie, dochody w gospodarstwie domowym nie mogą przekroczyć 800 zł na osobę.

Może więc dojść do sytuacji, w której to nie program 500 plus uniemożliwi nam otrzymanie ulgi dochodowej, lecz wysokość świadczenia prorodzinnego wraz z zasiłkami sprawią, iż rodzice posiadający jedno dziecko nie otrzymają świadczenia 500 plus. Kwota ulgi prorodzinnej jest bowiem doliczana do dochodu.

Tekst: Olga GierszalKoniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.