AKTUALNOŚCI

500 PLUS DLA RODZIN MIESZKAJĄCYCH ZA GRANICĄ

24 PAŹDZIERNIKA 2018

Zastanawiasz się, czy rodziny mieszkające poza granicami Polski mogą otrzymywać pieniądze z programu Rodzina 500 Plus? Wyjaśniamy, jakie zasady obowiązują w tej kwestii.

500 Plus dla rodzin mieszkajacych za granica

500 Plus dla Polaków za granicą

Prawo do otrzymywania świadczenia ustala się na podstawie miejsca zamieszkania.

Jeśli cała rodzina zamieszkuje na terenie innego kraju, zastosowanie znajduje tylko i wyłącznie ustawodawstwo danego państwa. Mamy wtedy prawo otrzymywać świadczenia z danego państwa.

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, świadczenie wychowawcze nie przysługuje nam, jeśli pobieramy już świadczenie o podobnym charakterze w innym państwie, poza sytuacjami, gdy dwustronne umowy lub przepisy o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego mówią inaczej.

Kiedy mamy szansę na otrzymanie 500 Plus za granicą?

Wniosek o świadczenie 500 Plus możemy złożyć, jeśli znajdujemy się poza granicami kraju bez dziecka lub tylko dziecko przebywa za granicą. Pobyt ten nie może mieć jednak charakteru leczniczego, turystycznego, ani być związany z kształceniem za granicą.

W takim przypadku urzędnicy w pierwszej kolejności sprawdzają, czy w tej sytuacji nie mają zastosowania unijne przepisy o koordynacji systemu zabezpieczeń społecznych. Odpowiedni organ rozpatrzy nasz wniosek i podejmie decyzję. Właściwa informacja zostanie przekazana do gminy.

Po 500 Plus do wojewody

Od 1 stycznia 2018 roku organem, który rozpatruje wnioski Polaków przebywających za granicą jest wojewoda. Wszelkie sprawy rozwiązuje, więc Urząd Wojewódzki – nie możemy już kierować się do Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej.

Należy jednak pamiętać, że Urząd Wojewódzki nie rozpatruje odwołań ani zażaleń na decyzje w sprawie przyznania świadczenia 500 Plus. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: "Zmiany w 500 Plus w 2018 roku".

Ważne informacje na temat 500 Plus

Zastanawiasz się, czy przychód z 500 Plus należy wykazać w zeznaniu PIT? Szukasz innych informacji na temat progeamu "500 Plus"? W artykule „500 Plus a zeznanie podatkowe”poruszamy inne kwestie związane z tym wsparciem finansowym. Sprawdź!


Okazuje się, że nie będzie 500 Plus na pierwsze dziecko! Brakuje pieniędzy w budżecie państwa. Więcej na ten temat: „Nie będzie 500 Plus na pierwsze dziecko”.


Czy 500 Plus zwiększa zdolność kredytową? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz w artykule „Czy 500 Plus pomaga wyjść z długów?”.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.