AKTUALNOŚCI

500 PLUS - ZMIANY DLA SAMOTNYCH RODZICÓW

27 WRZEŚNIA 2017

Od 1 sierpnia obowiązują nowe przepisy dotyczące wypłacania świadczenia 500 Plus samotnym rodzicom. Zostały one wprowadzone w celu zmniejszenia liczby wyłudzeń i oszustw w związku z programem. Jakie zmiany w 500 Plus dla samotnych rodziców wprowadził rząd? Jakich formalności należy dopełnić, by otrzymać pieniądze?

500 Plus zmiany dla samotnych rodzicow

Zmiany w ramach 500 Plus w 2017 roku

W 2017 roku ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło pewne zmiany w systemie przyznawania świadczenia rodzinnego w ramach programu Rodzina 500 Plus. Celem zmian, jak tłumaczyła minister Elżbieta Rafalska, jest uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń. Do tej pory niestety nie brakowało przypadków wyłudzenia świadczenia. Konieczne było więc wprowadzenie kilku zmian, mających pomóc w uszczelnieniu systemu.

Zmiany w ramach 500 Plus zostały przyjęte w ramach ustawy w lipcu bieżącego roku. Dotyczą zasad przyznawania pieniędzy samotnym rodzicom, regulują też kwestię rodziców zwolnionych z pracy.

Zmiany w 500 Plus dla samotnych rodziców

Samotni rodzice mogą otrzymywać świadczenie 500 Plus na jedno dziecko bez konieczności dotrzymania progu dochodowego (800 zł na każdego członka rodziny), który obowiązuje resztę wnioskujących.

W obliczu różnego rodzaju patologii, takich jak na przykład ukrywanie nieformalnego związku, rząd zmuszony był wprowadzić zmiany do zasad otrzymywania świadczenia przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.

Obecnie świadczenie będzie przysługiwać dzieciom, na rzecz których zasądzone zostały alimenty od drugiego rodzica. Urzędnicy przyjmujący wnioski mają obowiązek sprawdzić, czy rodzic ubiegający się o przyznanie 500 Plus wystąpił wcześniej o przyznanie alimentów.

Samotny rodzic powinien więc przygotować się na konieczność udokumentowania przyznanych na dziecko alimentów, bądź faktu, iż ubiegał się o ich przyznanie w sądzie.

Czy istnieją jakieś wyjątki?

Oczywiście istnieją sytuacje, kiedy rodzic nie ma obowiązku przedstawiania dokumentu potwierdzającego ustalenie alimentów na rzecz dziecka. Ma to miejsce wtedy, kiedy z przyczyn obiektywnych przyznanie alimentów nie jest możliwe.

Jakie to sytuacje? Dokument nie będzie wymagany wtedy, gdy ojciec dziecka nie żyje lub jest nieznany. Również wtedy, gdy jedno z rodziców zostało sądownie zobowiązane do ponoszenia całkowitych kosztów związanych z utrzymaniem dziecka, świadczenie 500 Plus będzie przyznawane bez zmian. Podobnie w sytuacji, gdy wniosek o alimenty został oddalony – nie oznacza to, że rodzicowi nie przysługuje świadczenie.

Jakie dokumenty złożyć we wniosku o przyznanie 500 Plus?

Rodzic samotnie wychowujący dziecko powinien do wniosku o przyznanie 500 Plus będzie musiał dołączyć zatwierdzony przez sąd dokument potwierdzający ustalenie alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzica.

Jeśli wniosek został już złożony, jednak nie dołączyliśmy do niego wymaganego dokumentu, organ przyznający świadczenie wezwie rodzica do uzupełnienia wniosku. Na dostarczenie tytułu wykonawczego ustalającego alimenty mamy 3 miesiące.

Jeśli chcesz otrzymywać 500 Plus, musisz złożyć nowy wniosek

Pierwsze wnioski o przyznanie 500 Plus rodzice składali w zeszłym roku. Zeszłoroczny wniosek nie zapewnia jednak ciągłości wypłat aż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Wniosek złożony w zeszłym roku traci ważność z końcem września roku bieżącego. Prawo do otrzymywanie wsparcia finansowego ustalane jest każdego roku. Tegoroczne wnioski ruszyły 1 sierpnia, z kolei nowy okres wypłaty świadczeń rozpoczyna się 1 października.

Więcej na ten temat piszemy w artykule: "Program Rodzina 500 Plus: nowe wnioski od 1 sierpnia".

Ważne informacje na temat 500 Plus:

Wciąż możesz również skorzystać z promocji Nest Banku. Jeśli pieniądze z 500 Plus będą wpływać na konto w Nest Banku, możesz liczyć na dodatkowe 200 zł premii i dostęp do atrakcyjnych rodzinnych produktów oszczędnościowych. Szczegóły na temat promocji znajdziesz w artykule "200 zł za wpływy z 500 Plus na konto w Nest Banku".


Zastanawiasz się, czy przychód z 500 Plus należy wykazywać w zeznaniu podatkowym? Tłumaczymy tę kwestię w artykule "500 Plus a zeznanie podatkowe".


Sprawdź również, jak 500 Plus wpływa na kondycję finansową polskich rodzin. Jaki wpływ ma na zdolność kredytową? Czy dzięki temu mniej pożyczamy? Szczegółów szukaj tutaj: "Czy 500 Plus pomaga wyjść z długów?".


Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.