AKTUALNOŚCI

CO TO JEST EXIT TAX?

11 STYCZNIA 2019

Według definicji encyklopedycznej, exit tax (z ang. „podatek od wyjścia”) jest opłatą naliczaną w momencie, gdy osoba decyduje się opuścić kraj swojego zamieszkania. Zasady opodatkowania różnią się w zależności od kraju i w niektórych przypadkach dotyczą każdego jednorazowego przekroczenia granicy, w innych jedynie sytuacji, gdy kraj rezydencji podatkowej chce zmienić osoba o określonej wysokości majątku lub przedsiębiorstwo.

Exit tax również w Polsce od 2019 roku

Pod koniec października 2018 roku polski rząd uchwalił exit tax, a w połowie listopada tego samego roku ustawa została podpisana przez prezydenta. W efekcie nowy podatek ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 i dotyczyć przedsiębiorstw oraz osób prywatnych chcących przenieść majątek za granicę. Jak tłumaczy ustawodawca, ma to zastopować proceder przenoszenia kapitału pomiędzy różnymi krajami oraz świadomego wybierania rezydencji podatkowej w państwach uważanych powszechnie za tak zwane raje podatkowe, gdzie warunki prowadzenia działalności i wysokość podatku na peryferyjnych warunkach pozwalają przedsiębiorcy odprowadzać niższe daniny.

Działania te nie są pomysłem polskiego rządu, a realizacją dyrektywy europejskiej mającej na celu walkę z unikaniem opodatkowania. W Polsce te przepisy będą dotyczyły również osób fizycznych i ich majątku.

W przypadku firmy podatek płatny będzie od jej wartości w momencie przenoszenia, w przypadku osób indywidualnych byłby nakładany na majątek o wartości przekraczającej 4 miliony złotych. Jego wysokość będzie wynosiła 3% lub 19% w zależności od tego czy uwzględnione zostaną koszty podatkowe.

Podatek od niezrealizowanych zysków

Prawnicy tłumaczą zasadność nakładania podatku od wyjścia nie tylko chęcią przeciwdziałania nadużyciom, ale również zabezpieczenia zysków dla budżetu państwa. W momencie gdy firma przenosi się bowiem do innej jurysdykcji, zmienia też miejsce płatności podatków. Jako, że korzystała z preferencji podatkowych jednego państwa – przykładowo Polski – a obecnie chce przenieść swoje aktywa trwałe do innego kraju europejskiego, to według ustawy powinna zapłacić podatek za taką możliwość.

O ile w przypadku małych przedsiębiorstw mowa tutaj o relatywnie niedużych sumach, to przy przenosinach korporacji – najczęściej korzystających z transferów w celi optymalizacji podatkowej – exit tax rośnie już do rozmiarów daniny mogącej znacząco zasilić coroczny budżet państwa.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6408 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14952 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8544 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.